5 zasad tworzenia strony internetowej w agencji interaktywnej

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-13  |  Średni czas czytania: 03:55
Artykuł reklamowy
Bardzo ważnym etapem i trudnym jest wybór agencji interaktywnej która będzie w stanie zrealizować nasze potrzeby względem tworzonej strony internetowej. Istnieje szeroka przestrzeń w zakresie funkcjonalności, możliwości wdrożenia strony internetowej i jej projekcie. Jak możemy uniknąć nieporozumień oraz niepotrzebnych kosztów podczas współpracy z agencją interaktywną?
5 zasad tworzenia strony internetowej w agencji interaktywnej

Poznaj kilka podstawowych zasad projektowania stron, które pomogą podjąć właściwe decyzje.

Właściwa specyfikacja do tworzenia strony

W przypadku gdy:

 1. projektujemy zaawansowaną stronę internetową, stronę korporacyjną, aplikację webową, portal lub posiadamy autorski pomysł na funkcjonalności warto przygotować specyfikację do tworzenia strony w agencji,
 2. mamy spersonalizowane oczekiwania co do wyglądu i funkcjonalności tj: wiemy dokładnie czego chcemy,

Dobrze przygotowana specyfikacja pomoże nam w określeniu :

 • etapów i ram do zlecenia,
 • szacowanego budżetu,
 • czasu potrzebnego na realizację.

Co powinna zawierać specyfikacja dla strony internetowej?

Przygotowanie specyfikacji dla agencji interaktywnej to proces podczas którego powinniśmy przygotować możliwie najwięcej danych wejściowych dla wykonawcy.

W specyfikacji powinny znaleźć się ogólne założenia i wymagania dotyczące zlecenia m.in:

 1. wyszczególnienie etapów prac oraz ich krótki opis wraz z oczekiwaniami każdego etapu,
 2. przygotowanie inspiracji tzw moodboardów dla części graficznej, która sprecyzuje nasze oczekiwania wizualne i stylistyczne,
 3. przygotowanie ogólnych założeń i wymagań od strony technicznej np: oczekiwanych rozwiązań jak: dedykowane wdrożenie warstwy frontend oraz backend lub możliwość wykorzystania ogólnodostępnych rozwiązań cms wordpress,
 4. model rozliczania np: fixed price, który jest płatnością za określoną pracę, podział rozliczeń i odbiór zlecenia na etapy,

Dedykowana strona czy builder lub szablon?

Zależnie od naszych potrzeb i preferencji co do silnika strony, stopnia zaawansowania strony internetowej oraz możliwości zarządzania możemy rozważyć dwie możliwości wdrożenia strony:

 1. dedykowane kodowanie frontend i integracja z systemem CMS,
 2. wykorzystanie do budowy strony buildera

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.

W pierwszym przypadku dedykowane kodowanie to pełna kontrola nad kodem strony internetowej oraz jego maksymalna optymalizacja. Własny kod frontend tj: html, css oraz js to również lepsze możliwości wykorzystania funkcji oraz minimalne zużycia zasobów serwera poprzez zastosowanie tylko tych funkcjonalności które są potrzebne przez kod jest szybki zapewniając dobre parametry pod względem szybkości wczytania strony.

Wykorzystanie buildera w projektowaniu strony internetowej to idealne rozwiązanie dla tych którzy tworzą bardziej typowe rozwiązania i produkty cyfrowe. Tutaj dobrze sprawdzi się builder typu oxygenbuilder lub elementor. Warte uwagi jest jednak to że buildery lubią generować niepotrzebny kod oraz są ‘ciężke’ pod względem wagi plików css lub js, co ma wpływ na ich szybkość i działanie. W przypadku builderów dochodzi konieczność optymalizacji technicznej strony oraz minifikacja skryptów lub odpowiednie ich wyczyszczenie ze zbędnych funkcjonalności.

Innym problemem builderów mogą być problemy z aktualizacjami lub niekompatybilne wtyczki lub moduły z konkretną wersją buildera. Bywa i tak że aktualizacja buildera wymaga interwencji programisty gdyż strona internetowa tworzona na wersji wcześniejszej nagle przestaje działać lub nie wyświetla się poprawnie.

Warto również zapytać o sugerowane rozwiązania wykonawcy. Każda agencja ma różne doświadczenia i rozwiązania. Przykładowo zobacz możliwości i rozwiązania agencji interaktywnej hauerpower z Krakowa.

SEO i pozycjonowanie strony internetowej

Struktura strony internetowej warta jest przemyślenia podczas etapu projektowania makiet i userflow. SEO powinno być uwzględnione już na tym etapie tworzenia strony www. Odpowiednia struktura oraz wykonanie silosów tematycznych dla odpowiednich grup podstron o określonej nazwie i adresach url pomoże zbudować nam stronę dobrze dopasowaną do fraz kluczowych.

Odpowiednia struktura strony www pomoże w jej późniejszym pozycjonowaniu strony i budowaniu widoczności w wyszukiwarce.

Jak pozycjonować stronę lokalnie?

W przypadku każdej platformy wygląda to podobnie, jednak pozycjonowanie lokalne np. pozycjonowanie strony w krakowie to więcej możliwości zdobycia klientów. Więcej informacji znadziesz tutaj.

Budowa i tworzenie strony internetowej na wordpress

To obecnie najlepsza opcja do optymalizacji i prowadzenia strony www. System wordpress to łatwiejsza późniejsza optymalizacja nowych treści przez administratora i praca z treścią, gdzie sam proces pozycjonowania to w dużej mierze rozbudowa strony i dostarczanie nowych zoptymalizowanych treści i zdobywanie ruchu z coraz to nowych fraz.

Optymalizacja SEO

Każda podstrona i strona główna powinna być przypisana do odpowiednich fraz kluczowych oraz zoptymalizowana pod główną frazę kluczową. Dodatkowo należy wykonać szereg czynności poprawiających jej widoczność jak np:

 1. ustawienie odpowiednich adresów url,
 2. odpowiednie naturalne ale zawierające frazy kluczowe opisy meta title i description,
 3. zapewnienie odpowiedniej struktury SEO dla strony tj: nagłówki h1-h3
 4. wprowadzenie opisów alt i podpisów dla grafik,
 5. unikanie duplikacji treści i podstron co ma wpływ na brak jasnej i czytelnej informacji dla wyszukiwarki która podstrona na jakie frazy powinna rankować
 6. wykonanie linkowania wewnętrznego przekazującego moc pomiędzy podstronami,

Copywriting, ux writing

Dobry tekst powinien być chętnie czytany i angażujący. Warto jednak pamiętać o naturalnym jego nasyceniu słowami kluczowymi i zbudowaniu odpowiednich krótkich sekcji z nagłówkami w strukturze od h1 do h3. Pomoże to Google lepiej zrozumieć na jakie frazy dana podstrona ma rankować, a użytkownik chętniej przeczyta konkretne i krótkie treści.

Responsywność i czas wczytania strony

Finalnym elementem kończącym nasze dzieło jest jej poprawne wyświetlanie się na każdym urządzeniu.

Dedykowane projekty strony dla urządzeń mobilnych

Jeżeli nie projektujemy dedykowanych widoków dla urządzeń mobilnych i stacjonarnych, strona powinna przynajmniej domyślnie / przy użyciu buildera / dobrze dopasowywać elementy do wielkości ekranu. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie na kilku urządzeniach strony lub poprzez zmniejszanie okna przeglądarki. W dzisiejszych czasach urządzenia mobilne to zdecydowanie priorytet na który należy poświęcić wiele uwagi. Idealnie jeżeli nasza strona w przypadku zaawansowanej funkcjonalności udostępnia proste mechanizmy jej przeglądania i wykorzystania właśnie na telefonach np:

 1. możliwość przewijania sekcji lewo prawo - w przypadku np sekcji aktualności lub realizacji, galerii,
 2. możliwość przewijania filtrowania lewo prawo,
 3. sticki burger lub ikony na dolnej części ekranu prowadzące do najważniejszych podstron usług, kategorii,

Czas wczytania strony poniżej 1 sekundy

Bardzo ważnym aspektem powodującym lepszą konwersję ze strony internetowej oraz mającym wpływ na SEO jest czas wczytania strony. Jeżeli chodzi o buildery nie wypadają źle, jednak wymagają optymalizacji technicznej lub poprawy kodu, włączenia wtyczek cache i przeczyszczenia plików css lub js. W przypadku dedykowanego kodowania tego problemu nie ma. Szybkość wczytania strony jest istotna z punktu widzenia UX i możliwości sprawnego jej przeglądania przez użytkownika na słabszych łączach, którzy korzystają z telefonów w różnych miejscach.

Aby sprawdzić jak nasza strona wypada pod tym względem wystarczy wykorzystać do tego narzędzia technicznej analizy jak gtmetrix.com lub Google Page Speed.

Kwestie opieki i administracji stroną

Warto by agencja interaktywna zapewniała nam wsparcie przez minimum miesiąc od uruchomienia strony bezpłatnie. Wiele pytań będziemy mieć podczas jej edycji, aktualizacji. O ile etap testów został wykonany i strona internetowa została uruchomiona to mogą pojawić się pytania od strony administracyjnej, o których wcześniej nie pomyśleliśmy.

Dodatkowo powinniśmy otrzymać gwarancję na poprawność wykonanej strony i jej działanie przez okres roku oraz stosowne zapisy co do usuwania ewentualnych usterek nie wynikających z jej użytkowania.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: