Bagaż w podróży samolotem - poradnik

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-13  |  Średni czas czytania: 01:25
Artykuł reklamowy
Wylot samolotem wiąże się zwykle z co najmniej kilkudniowym wyjazdem z domu. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do podróży. Jeden z istotnych czynników to dopasowanie ilości i wielkości swojego bagażu do wymagań linii lotniczych.
Bagaż w podróży samolotem - poradnik

Bagaż podręczny – idealny na krótki lot

Obecnie przeloty tanimi liniami lotniczymi mogą być bardzo atrakcyjne cenowo, zwłaszcza w porównaniu z rosnącymi kosztami paliwa oraz opłat na autostradach. Niestety do samej ceny biletu czasami trzeba również doliczyć opłatę za bagaż. Rozwiązanie w tej sytuacji stanowi zabranie ze sobą na wyjazd tylko bagażu podręcznego. Konieczne jest jednak dopasowanie wymiarów plecaka lub torby do wymagań danego przewoźnika. Przykładowo, linie Ryanair bagaż podręczny definiują jako plecak lub torbę o wymiarach 40 × 55 × 20 cm. Wizzair z kolei dopuszcza bagaż o wymiarach 40 × 55 × 23 cm. Takie same wymiary obowiązują w liniach lotniczych LOT. Oczywiście podręczna torba jest bardzo wygodna i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak ma również wady. Przede wszystkim do bagażu podręcznego nie można zabrać żadnych płynów o pojemności większej niż 100 mililitrów, a także wielu przyborów kosmetycznych. Powrót z wakacji może być o tyle problematyczny, że nie wolno przewieźć ze sobą wina, piwa, dodatkowych ubrań i niektórych pamiątek ze względu na obostrzenia dotyczące bagażu. 

Bagaż rejestrowany – na dłuższe wyjazdy 

Dla osób, które wybierają się w dłuższą podróż, idealny będzie bagaż rejestrowany. Może on ważyć do 10 lub 20 kilogramów (w zależności od ceny i linii lotniczej). Wolno w nim przewieźć wszystkie niezbędne rzeczy, a także napoje oraz inne płyny. Wadą bagażu rejestrowanego jest jednak cena, ponieważ za taką dodatkową walizkę lub torbę trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do tego dochodzi oczekiwanie na nadanie bagażu oraz jego odbiór na lotnisku. Zwykle wydłuża to czas podróży o 30–60 minut. Na dłuższe wyjazdy, zwłaszcza w chłodniejsze pory roku, lepiej jednak wziąć ze sobą bagaż rejestrowany. W końcu w wakacjach i delegacjach nie chodzi o to, aby się stresować i martwić, czy wystarczy ubrań i czy wolno będzie przewieźć pamiątki. 

Czego nie wolno przewozić?

Podróż samolotem jest szybka i wygodna, jednak wiążą się z nią pewne niedogodności. Chodzi o rzeczy, których nie wolno przewozić. Poza wcześniej wspomnianymi płynami o pojemności przekraczającej 100 mililitrów zabronione są również substancje łatwopalne (w tym alkohol powyżej 70%), noże i narzędzia do paznokci, a także substancje wybielające. Do bagażu rejestrowanego lepiej też nie wkładać drogich urządzeń elektronicznych, ponieważ mogą one zostać zniszczone.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: