Biznes w oparciu o franczyzę - czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 2019-12-17  |  Średni czas czytania: 01:47
Artykuł reklamowy
Jeśli marzy Ci się własny biznes, a nie bardzo wiesz, w jakiej branży rozpocząć działalność i jaki model biznesowy przyjąć, być może powinieneś wziąć pod uwagę franczyzę. Zyskujesz know-how i gotowe rozwiązania biznesowe. Czy jednak franczyza jest dla każdego?
Biznes w oparciu o franczyzę - czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Wiele osób słyszało już określenie „franczyza”, ale nie wszyscy wiedzą, co się dokładnie kryje pod tym określeniem. Ci, którzy poznali możliwości i potencjał franczyzy, często decydują się rozpocząć działalność biznesową w tym modelu. Trzeba przyznać, że jest w czym wybierać.

Obecnie działa w Polsce 1250 systemów franczyzowych (dla porównania w 2015 roku było ich zaledwie 310), a liczba placówek franczyzowych przekroczyła już 78 tys. Warto podkreślić, że niemal 80% systemów franczyzowych należy do polskich firm. Już te wszystkie liczby pokazują, że franczyza w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednak jej początki w Polsce nie były łatwe. Jeszcze w 2005 roku rynek franczyzowy nie był zbyt duży i stanowił raczej ciekawostkę niż pomysł na dochodowy biznes. W rezultacie ówczesne inwestycje (nierzadko wielomilionowe) licznych franczyzobiorców kończyły się po prostu plajtą. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Modele franczyzowe zostały udoskonalone, podobnie jak know-how, a do tego spadły znacznie koszty otwarcia własnego biznesu. To wszystko sprawiło, że znowu wiele przedsiębiorczych osób bierze pod uwagę rozpoczęcie działalności w ramach systemu franczyzowego.

Zalety budowania biznesu w formie franczyzy

Co franczyza ma takiego, że przyciąga coraz więcej przedsiębiorczych Polaków? Z pewnością nie brakuje zalet budowania biznesu w formie franczyzy. Przede wszystkim otrzymujemy gotowy pomysł na biznes, a do tego sprawdzony, bo już działający na rynku. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które marzą o prowadzeniu własnej firmy, ale nie mają na to pomysłu. Aby uruchomić biznes, trzeba poświęcić wiele czasu na to, by go udoskonalić i sprawdzić, co tak naprawdę działa, a co należy koniecznie zmienić. Tymczasem franczyza to już gotowy pomysł, które nie wymaga testowania i sprawdzania, jaki wariant pozwoli odnieść sukces.

Prowadzenie biznesu w formie franczyzy to również minimalizacja ryzyka, z którym boryka się zawsze nowa firma. Franczyza daje nam rozpoznawalną markę od pierwszego dnia funkcjonowania firmy. Franczyzobiorca otrzymuje know-how, wsparcie marketingowe, doradztwo biznesowe oraz może liczyć na szkolenia.

Czy franczyza wymaga własnego kapitału?

Franczyza ułatwia wiele rzeczy, ale i tak trzeba dysponować kapitałem, aby przystąpić do takiego modelu biznesowego. Przede wszystkim musimy liczyć się z kosztami wstępnymi. To zwykle jednorazowa opłata, którą płaci się, gdy przystępujemy do systemu franczyzowego. Do tego dochodzą jeszcze bieżące opłaty franczyzowe albo w postaci stałej kwoty, albo jako procent, który liczony jest od obrotu, dochodu lub wartości sprzedaży. Najczęściej trzeba również przekazywać co miesiąc pieniądze na działania marketingowe danej sieci franczyzowej. W zależności od branży i charakteru działalności może być konieczne sfinansowanie większych lub mniejszych kosztów przygotowania placówki, wyposażenia itd.

Franczyza jest gotowym biznesem. Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań i często można działać pod bardzo znaną marką. Niestety, trzeba się liczyć z niemałymi kosztami wejścia do biznesu w modelu franczyzowym. Te mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych w zależności od branży – zauważa ekspert Aasa dla Biznesu.

Jeśli nie ma się własnego kapitału, trzeba znaleźć finansowanie zewnętrzne. Nie wszystkie banki chętnie patrzą na biznes w modelu franczyzowym, co utrudnia zaciągnięcie kredytu na rozruch przedsięwzięcia. Dużo łatwiej skorzystać z oferty firm pożyczkowych dla biznesu – podkreśla ekspert.

Sektor pożyczkowy ma coraz częściej specjalne oferty pożyczek dla biznesu, wypełniając tym samym lukę na rynku finansowym. Dzięki temu przedsiębiorca ma alternatywę. Pozabankowe pożyczki dla biznesu są dużo łatwiej dostępne, nie trzeba przygotowywać biznesplanu czy przedstawiać żadnego zabezpieczenia. Kilkadziesiąt tysięcy złotych można pożyczyć przez Internet i spłacać zobowiązanie nawet przez kilkadziesiąt miesięcy. W ten sposób można łatwo i szybko sfinansować przyłączenie się do systemu franczyzowego i mieć zabezpieczenie finansowe na początkowy okres działalności.

Pułapki franczyzy

Konieczność posiadania kapitału na rozruch to niejedyny problem w przypadku franczyzy. To tak naprawdę rozwiązanie dobre dla kogoś, komu nie przeszkadza brak pełnej autonomii i swobody prowadzenia biznesu. Z drugiej strony problemem może być na przykład mała pomoc franczyzodawcy, szczególnie w początkowej fazie prowadzenia biznesu.

Rozpoczynając przygodę z franczyzą, warto się także upewnić, że będziemy mieli wyłączność na określonym terytorium (np. w danej miejscowości). Należy także sprawdzić, czy dana sieć franczyzowa prowadzi skuteczne działania marketingowe. Trzeba również dokładnie przeczytać umowę franczyzową przed jej podpisaniem i upewnić się, czy nie ma tam zapisów, które mogłyby skomplikować prowadzenie naszego biznesu.

Franczyza to możliwość skorzystania ze sprawdzonego pomysłu biznesowego. Prowadzenie własnej firmy w modelu franczyzowym wymaga jednak umiejętności kompromisu i pogodzenia się z narzuconymi przez franczyzodawcę regułami. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na taką formę biznesu.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: