Budka akustyczna: sposobów zwiększania wydajności pracowników open-space

Ostatnia aktualizacja: 2022-04-08  |  Średni czas czytania: 02:09
Artykuł reklamowy
Istnieje wiele sposobów zwiększania wydajności pracowników w miejscu wykonywania pracy. Niektóre metody są bardziej przyziemne, inne zaś zadziwiają kreatywnością. Tymczasem okazuje się, że znaczącą rolę odgrywa koncentracja oraz możliwość wykonywania w ciszy swoich obowiązków. Dlatego też rosnąca popularność budek dźwiękoszczelnych nie powinna dzisiaj nikogo już dziwić.
Budka akustyczna: sposobów zwiększania wydajności pracowników open-space

Jak wygląda budka akustyczna?

Budka akustyczna nazywana jest także kabiną dźwiękoszczelną. W swojej budowie przypomina tradycyjną budkę telefoniczną. Dedykowana jest przede wszystkim przestrzeniom biurowym typu open-space. Doskonale jednak sprawdza się w innych miejscach, gdzie panuje ciągły hałas, jak chociażby dworce, galerie handlowe czy hale lotniskowe.

Wyróżniamy kabiny akustyczne przeznaczone do indywidualnej pracy, jak również spotkań grupowych. W zależności od docelowego wykorzystania, dostosowuje się umeblowanie. W przeciętnej budce dźwiękoszczelnej znajdziemy biurko, ergonomiczny fotel, półki, lecz także gniazdka, wentylację, a także specjalne oświetlenie.

Budki akustyczne do biura wykonuje się z materiałów zapewniających wyciszenie. To dzięki nim wnętrze kabiny nie przepuszcza dźwięków z zewnątrz. Duża część kabin wykonana jest z tworzywa, które pochłania dźwięki z otoczenia. W ten sposób następuje wytłumienie części hałasu w open-space. Budki posiadają też szklane drzwi, dzięki czemu doskonale wtapiają się w otwartą przestrzeń biura, jak również pozwalają pracownikom być blisko swoich teamów.

Niektóre zadania wymagają ciszy oraz dyskrecji

Zwykła rozmowa telefoniczna, zebranie wewnętrzne czy szybkie spotkanie z klientem zawsze wymagają ciszy i skupienia. Rzeczywistość biznesowa pokazuje, jak trudne może okazać się zarezerwowanie sali konferencyjnej zwłaszcza w biurze dużej firmy. Dlatego też małe, odizolowane pod względem dźwiękowym przestrzenie, to niemal idealne rozwiązanie tego problemu. To także odpowiedź na potrzeby pracowników, którzy sporadycznie muszą wykonywać swoją pracę w oddaleniu od ciągłego biurowego szumu. Dzięki budkom akustycznym nie są już skazani na stałe przebywanie na open-space.

Rozsądne proporcje

Otwarte przestrzenie biurowe służą współpracy. Są tak zaprojektowane, żeby umożliwiały łatwe przemieszczanie się i kontakt z innymi pracownikami. Dlatego też te zamknięte pomieszczenia do prywatnej pracy nie powinny być przeznaczone wyłącznie jednemu pracownikowi przez 100% czasu przebywania w biurze.

Dobrze, jeśli budka akustyczna służy więcej niż jednemu pracownikowi. Warto, aby w całym biurze było więcej tego typu obiektów. Z pewnością powinno ich przybywać w miarę zwiększania się zasobów ludzkich w przedsiębiorstwie.

A zatem pracownicy powinni mieć stały dostęp do dźwiękoszczelnej kabiny zawsze wtedy, gdy mają do wykonania zadania wymagające ciszy i skupienia. Charakter pracy większości z nich nie wymusza jednak permanentnej prywatności. Dlatego też warto zachować rozsądne proporcje. Budka akustyczna powinna być dostępna dla każdego i nie wymagać długiego oczekiwania na rezerwację.

Najważniejsze zalety montażu kabin dźwiękoszczelnych w biurze

Nie da się ukryć, że głównym atutem płynącym z instalacji budek akustycznych w biurze, jest zwiększenie wydajności pracowników. Kabiny dźwiękoszczelne sprzyjają pracy w ciszy i skupieniu. Ponadto pozwalają na odbywanie spotkań, których przebieg powinien mieć dyskretny charakter. Budki są wygodne, posiadają wentylację oraz wszystkie niezbędne do wykonywania biurowych zadań meble.

Budki dźwiękoszczelne można zestawiać w różnych konfiguracjach. Kabiny są niezwykle mobilne, dzięki czemu można je łatwo i w stosunkowo krótkim czasie przemieszczać. Ich modułowość stanowi duże ułatwienie w transporcie. To spore udogodnienie zwłaszcza wtedy, gdy firma często zmienia swoją siedzibę.

Kabiny akustyczne doskonale wpisują się w biurową przestrzeń. Łatwo wtapiają się w klimat open space’u niezależnie od aranżacji. Mało tego - budki dźwiękoszczelne stają się niekiedy istotnym elementem projektu biura. Pozwalają dzielić przestrzeń biurową na mniejsze obszary, dzięki czemu poszczególne zakątki danego open space’u stają się bardziej kameralne.

Budki akustyczne cechuje prostota. Pracownicy czują się w ich wnętrzach komfortowo. Dzięki przeszklonym ścianom, do wnętrza kabiny dociera światło z otoczenia, a osoba przebywająca w kabinie ma kontakt wzrokowy z pracownikami pozostającymi na zewnątrz. Budki dźwiękoszczelne to nie tylko wyższa wydajność i satysfakcja pracowników, lecz także większa oszczędność miejsca i pieniędzy, większa elastyczność, a także ukłon w stronę nowoczesności.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: