Chcesz założyć firmę w Niemczech?
Koszty zakładania firmy
Na początek warto wiedzieć, jak w Niemczech wygląda system podatkowy. Zakładając firmę pierwsze koszty przedsiębiorca poniesie już na etapie samego zakładania działalności. Warto rozważyć wspracie, osób które w profesjonalny sposób przeprowadzą Cię przez wszystkie kroki np. sprzedawajwniemczech.pl, dodatkowo ułatwi to wynajęcie biura lub powierzchni magazynowej oraz zredukuje koszt. Mogą być to koszty związane z dojazdami czy telefonami. Warto wiedzieć, że kwoty te można rozliczyć. Muszą być one jednak dokładnie udokumentowane. Wydatki poniesione w ramach zakładania działalności gospodarczej to tzw. vorweggenommene Betriebsausgaben. Aby móc je rozliczyć, należy przedstawić w Urzędzie Skarbowym odpowiednią dokumentację. Przede wszystkim musi być to dokładna lista wszystkich wydatków oraz dołączone do niej faktury. Dodatkowo każda faktura musi posiadać opis mówiący o tym w jaki sposób dany wydatek związany jest z zakładaniem działalności gospodarczej. Oczywiście zakładając firmę należy dokonać rejestracji we właściwym Urzędzie Skarbowym.
Mały przedsiębiorca
Zakładając firmę w Niemczech należy znać także progi dochodowe. Jeśli w pierwszym roku działalności, obrót firmy nie przekroczy 17,5 tys. euro wówczas firma w Niemczech uznana zostanie jako "mały przedsiębiorca". Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał wykazywać podatku VAT na wystawianych przez siebie fakturach. Oznacza to jednak, że jednocześnie przedsiębiorca nie będzie mógł odliczać podatku VAT z faktur kosztowych. To jest także kolejny argument, za wsparciem się wiedzą i praktyką osób, które oferują taką pomoc. Nie warto narażać się na naruszenie przepisów, start działalności powinien być obarczony jak najmniejszym ryzykiem, a można je wręcz całkowicie elimnować, planując odpowiednio działania.
Obrót firmy a rozliczenie podatku
Bardzo istotna jest także kwestia wysokości rocznego obrotu. Ma bowiem wpływ na metodę rozliczenia podatku. Jeśli w roku założenia firmy jej obrót nie przekroczy 500 000 euro przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku w Urzędzie Skarbowym o rozliczenie podatku VAT metodą kasową. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla firm, gdyż oznacza, że przedsiębiorca będzie miał obowiązek opłacenia podatku VAT dopiero kiedy kontrahent opłaci fakturę, a nie już w momencie jej wystawienia. Jeśli chodzi o podatek VAT to wiedzieć także trzeba, że przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech, przedsiębiorcy zobowiązani są do składania miesięcznych deklaracji VAT. Można oczywiście robić to elektronicznie. Dopiero po upływie dwóch lat przedsiębiorca będzie miał możliwość składania deklaracji kwartalnych lub rocznych.
Formalności
Przed rejestracją firmy zawsze należy sprawdzić czy nie będzie konieczne uzyskanie koncesji lub pozwolenia. Jeśli tak, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Założenie firmy w Niemczech zaczyna się od złożenia wniosku w odpowiednim urzędzie gminy. Następnie konieczna jest wpis do Rejestru Handlowego, którego dokonuje się składając wniosek w Sądzie Rejestrowym. Nie jest to jednak obowiązkowe jeśli zakładana firma w Niemczech będzie jednoosobową działalnością gospodarczą. Na koniec zwrócić uwagę jeszcze trzeba na kwestię ubezpieczenia emerytalnego. W Niemczech nie jest ono obowiązkowe, tak jak ma to miejsce w Polsce. Jeśli zatem chce się odkładać środki na przyszłą emeryturę, należy dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Pamiętaj także o adresie zlokalizowanym na ternie Niemiec. Ułatwi to bardzo wszelkie formalności. Przy wsparciu sprzedawajwniemczech.pl nie tylko wynajmiesz biuro, pod prowadzenie działalności, ale także magazyn - który w wielu przypadkach może być niezbędny. Kweta logistyki jest bardzo istotnym elementem, w wielu przypadkach koszt wynajęcia biura oraz magazynu w Niemczech będzie niższy ciągły transport, z odległej lokalizacji.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: