Co to jest domena i hosting? Gdzie kupić?

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-26  |  Średni czas czytania: 01:43
Artykuł reklamowy
Domena i hosting to kluczowe kwestie podczas prowadzenia własnej strony internetowej. Niezależnie od jej charakteru czy działania, to są one niezbędne do sprawnego udostępniania i przechowywania plików na serwerze. Domena jako adres umożliwia znalezienie wybranej strony w sieci, z kolei hosting to usługa osadzenia plików w danym adresie. Co warto o tym wiedzieć i jakiego usługodawcę warto wybrać? Odpowiadamy.
Co to jest domena i hosting? Gdzie kupić?

Co to jest domena?

Domena służy do tłumaczenia adresu IP danego serwera, na którym umiejscowione są pliki strony. Jest ona złożona z nazwy witryny oraz końcówki, czyli rozszerzenia w doskonale znanej nam formie .com, .pl i innych. Może składać się zarówno z jednej, jak również podwójnej końcówki, z czym do czynienia mamy w przypadku witryn o adresie com.pl i innych. Domeny obecne są w sieci tak długo, jak długo są one opłacane. Dodatkowo spotkamy je w rejestrach domen, w Polsce jest instytucja o nazwie NASK, która jest kluczowym składnikiem niezbędnym do uruchomienia własnej strony internetowej.

Co to jest hosting?

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu serwera jako zasobu oraz administrowania jego infrastrukturą. Polega ona w dużym uproszczeniu na rezerwacji miejsca na dysku oraz różnych danych, obejmując również sprawną obsługę. Hosting oznacza więc przestrzeń serwerową przekazywaną użytkownikom w formie różnego rodzaju usług. Zazwyczaj dotyczy on więc stron internetowych, ale może być wykorzystywany również do tworzenia poczt e-mail czy innych dodatkowych produktów. Na rynku znajdziemy zarówno wiele usług tego typu, jak i również ich rodzajów. Warto więc przyjrzeć im się bliżej.

Rodzaje usług hostingowych

W ramach usług hostingowych wyróżnić możemy:

  • hosting współdzielony - dotyczący zasobów z jednego serwera, który udostępniany jest kilku podmiotom. Ten sposób dzielenia ma pewne limity i ograniczenia, choć jest niezwykle wygodny ze względu na pełną opiekę hostingodawcy. To rozwiązanie przeznaczone dla osób początkujących. 
  • wirtualne serwery (VPS) - to rozwiązanie przeznaczone i tworzone dla jednego klienta, który może w dowolny sposób administrować daną stroną. Choć zawiera w sobie wiele korzyści, wymaga również znajomości oraz sprawnej obsługi ze strony użytkownika.
  • hosting w chmurze - dostępny jako wydzielana usługa z chmury, czyli odpowiedniej sieci serwerów. To odpowiednie rozwiązanie dla użytkowników, którzy oczekują najlepszych rezultatów, ponieważ cechuje się ono odpowiednią szybkością, sprawnością i stabilnością.
  • serwery dedykowane - to usługa, w której klient opłaca serwer, który dopasowuje on indywidualnie do swoich potrzeb i oczekiwań. W tym przypadku całą administracją trudni się klient, a hostingodawca zajmuje się tylko przechowywaniem serwera. 
  • dodatkowe usługi - to pomoce oraz programy związane z różnymi produktami, obejmujące także udostępnianie niezbędnego oprogramowania dla właściwego funkcjonowania stron, czyli np. certyfikaty SSL czy kopie zapasowe. 

Szczegółowe omówienia usług hostingowych, poradniki oraz ranking najlepszych hostingów możesz znaleźć w serwisie Hosting Domeny.

Czy domena i hosting są ważne podczas prowadzenia strony? 

Zarówno domena, jak również hosting są niezbędne do prowadzenia i istnienia strony internetowej. Dzięki nim możliwe jest udostępniane oraz przekazywanie zasobów w sieci, niezależnie od ich charakteru. Warto jednak postawić na usługi sprawdzonego usługodawcy, aby uzyskać najlepszą jakość usług. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: