Co to jest Gewerbe?
Kto ma prawo założyć Gewerbe?
Najogólniej rzecz ujmując, każda osoba dorosła może zarejestrować swoją działalność gospodarczą w Niemczech, jeśli taki właśnie ma pomysł na życie i posiada określone zasoby, by go zrealizować. Polacy, którzy chcą poczynić ku temu kroki, powinni mieć jednak świadomość kontrastów pomiędzy polskim a niemieckim prawem, nabywając potrzebną wiedzę na ten temat.
Sam proces założenia firmy nie jest bardzo skomplikowany. Wiąże się natomiast z określonymi, dość mocno angażującymi formalnościami. Jeżeli ktoś potrzebuje wsparcia w procesie powołania, a później prowadzenia przedsiębiorstwa, zawsze może zgłosić się o pomoc np. do polskiego biura rachunkowego zajmującego się zagadnieniami niemieckiej księgowości. Rzetelne przygotowanie to solidna podstawa dla (w dalszej perspektywie) świetnie prosperującej działalności zarobkowej.
Jak przebiega proces rejestracji Gewerbe?
Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kopią dokumentu tożsamości oraz innymi potrzebnymi drukami należy złożyć do odpowiedniego Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt). Ten natomiast może znajdować się w urzędzie miasta lub ratuszu. Ponadto stosowne papiery będzie trzeba także przedłożyć na pewno niemieckiej skarbówce (Finanzamt), a także jeszcze innym instytucjom zależnym od specyfiki wybranej przez kogoś branży. Zarówno ilość oraz rodzaj dokumentów, jak i miejsca ich złożenia, są tu uwarunkowane konkretnym rodzajem Gewerbe.
Jakie dokumenty mogą być potrzebne do założenia działalności gospodarczej w Niemczech?
Poza dostarczeniem wspomnianego wniosku tudzież przedłożeniem dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport), przy rejestracji działalności mogą się przydać m.in.:
- potwierdzenie zameldowania na terenie Niemiec,
- zaświadczenie o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis),
- zezwolenia, koncesje bądź uprawnienia potwierdzające prawo do wykonywania określonego zawodu,
- umowa najmu lokalu na potrzeby prowadzenia Gewerbe,
- zaświadczenie potwierdzające prawo do pobytu w Niemczech (Freizügigkeitsbescheinigung).
Można samemu zorientować się jakie dokumenty będą wymagane przy zakładaniu danego biznesu. Jeśli jednak czujemy, że to nas przerasta, warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę, dla której formalności związane z zakładaniem Gewerbe nie mają tajemnic.
Gewerbe — ile może nas kosztować proces rejestracji?
Opłaty związane z powołaniem działalności gospodarczej na terenie Niemiec są zróżnicowane i zależne od landu czy miasta, w którym chcemy ją założyć. Koszt rejestracji może się tu wahać w granicach ok. 15-65 euro.
O czym warto pamiętać przy prowadzeniu firmy w Niemczech?
Prowadzenie własnego biznesu, niezależnie od kraju, zawsze związane jest z ogromną odpowiedzialnością. Przede wszystkim należy pamiętać o skrupulatnym przechowywaniu dokumentacji. Jeżeli prowadzimy Gewerbe, jesteśmy zobowiązani do gromadzenia wszelkich dokumentów z nią związanych przez okres od sześciu nawet do dziesięciu lat, w zależności od rodzaju działalności. Nie ma tu znaczenia czy dany biznes został zamknięty wcześniej. Dokumentację należy przechowywać — mimo wszystko — przez określony czas.
Ponadto każda osoba prowadząca Gewerbe zobowiązana jest do odprowadzania na terenie Niemiec składek na ubezpieczenie zdrowotne. Co się tyczy ubezpieczenia rentowo-emerytalnego w wielu przypadkach to kwestia dobrowolna. Przedstawiciele niektórych branż mają jednak obowiązek odprowadzać również tego rodzaju składki.
Poza tym trzeba pamiętać także o obowiązku corocznego rozliczenia działalności gospodarczej w niemieckim urzędzie skarbowym do dnia 31 maja następnego roku. Przy czym Gewerbe można rozliczyć nawet do czterech lat wstecz.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: