7 obaw franczyzobiorcy - obalamy mity

Ostatnia aktualizacja: 2018-10-18  |  Średni czas czytania: 04:08
Myślisz o rozpoczęciu biznesu w formie franczyzy? Chciałbyś spróbować, ale boisz się ryzyka? O biznesie na licencji krąży wiele mitów i bajek, które powstrzymują przedsiębiorców od podjęcia pierwszego kroku. Czas obalić mity i poznać franczyzę!
7 obaw franczyzobiorcy - obalamy mity

Poniżej poznasz 7 najczęstszych mitów na temat franczyzy:

1. Franczyza jest droga

Współpraca z siecią rozpoznawalnej marki wydaje się być biznesem tylko dla ludzi posiadających spory kapitał? To mit! Koncept franczyzowy nie jest biznesem wymagającym często ogromnego kapitału.

Według badań firmy PROFIT system 46% konceptów franczyzowych na rynku wymaga inwestycji nie przekraczającej 50 000 zł! A tylko 6% stanowią najdroższe z nich, czyli franczyzy z wymaganym kapitałem powyżej 500 000 zł!

Koszty, które musisz ponieść, prowadząc biznes na licencji, zależne są od rodzaju umowy franczyzowej. Można jednak przyjąć ogólną klasyfikację. Opłaty można podzielić na kategorie: na opłatę wstępną, bieżącą i marketingową oraz są określone w sposób kwotowy (np. 5 000 zł) lub w sposób procentowy (np. 6% obrotów osiągniętych w danym miesiącu rozliczeniowym).

Koszty, które będziesz ponosił to najczęściej są koszty wynajmu lokalu, koszty szkoleń i zatrudnionych pracowników. Często opłaty szkoleń czy marketingu wliczone są w koszty kupna licencji.

Rozpoczęcie działalności pod szyldem znanej marki nie musi oznaczać dużych kosztów inwestycyjnych. Zależy jaki biznes i jaką firmę wybierzesz. Istnieje duży wybór franczyz, które oferują niski koszt inwestycji. Związane jest to z typem działalności (np. biznes sezonowy, mobilny czy zdalny), które poprzez brak lokalu lub jego minimalny koszt utrzymania nie wymagają dodatkowych, wysokich kosztów wynajmu.

Uwaga! Koncept franczyzowy nie jest biznesem wymagającym ogromnego kapitału.

2. Wymagane jest doświadczenie w biznesie

Jeśli przed wejściem w biznes na licencji, powstrzymuje Cię brak doświadczenia w danej branży, to nie obawiaj się - często nie jest to przeszkodą. Wiele osób myśli, że do prowadzenia działalności franczyzowej wymagane jest doświadczenie i wiedza z konkretnej dziedziny. Czas obalić ten mit!

Większość przedsiębiorców prowadzących biznes w formie franczyzy w chwili podpisywania umowy licencyjnej nie ma żadnego pojęcia i większego doświadczenia w branży. Nie jest to jednak przeszkoda przed przyłączeniem się do franczyzy. System franczyzowy opiera się na relacji mistrz i uczeń.

Franczyzodawca zobowiązany jest przekazać całą wiedzę, dotyczącą prowadzenia firmy. To tzw. pakiet know-how, czyli pakiet porad, informacje o firmie, sposobie jej prowadzenia, szkoleń czy metodzie produkcji.

Przystępując do systemu franczyzowego, nie musisz być rekinem biznesu ani posiadać doświadczenia w danej branży. Oczywiście, jeśli je posiadasz, to tym lepiej dla Ciebie. Wtedy masz szansę szybciej rozwijać się w systemie franczyzowym i nie ograniczać się do jednej placówki.

System franczyzowy jest opracowany w taki sposób, by każdy, kto ma chęci i kapitał, mógł założyć własny biznes.Czyż to nie doskonała okazja do zdobycia doświadczenia i wiedzy?

Uwaga! Nie musisz mieć doświadczenia biznesowego, by założyć biznes na licencji.

3. Tylko franczyzodawca zarabia na franczyzie

Ten mit krąży wśród przedsiębiorców, którzy obawiają się, że system franczyzowy opłaca się tylko licencjodawcy. Korzyści z franczyzy czerpie tak samo franczyzodawca jak również franczyzobiorca. Franczyzodawcy zależy na rozwoju sieci, Tobie na zysku prowadzonego punktu - jest to relacja równych korzyści.

Oczywiście, franczyzodawcy należy się opłata za udzielenie swojej licencji. Nic dziwnego, udostępnia on swojego złotego grala - klucz do sukcesu, tajemnicę wypracowaną przez lata. Płacisz mu m.in. za używanie znaku towarowego, wykupienie licencji do prowadzenia biznesu, pod jego szyldem czy za pakiet know-how.

Ty w zamian dostajesz gotowy biznes plan, instrukcję prowadzenia biznesu, szkolenie dla Ciebie i Twoich pracowników. W zależności od typu branży i umowy, możesz również uzyskać pomoc przy rekrutacji pracowników, wyborze i dostosowaniu lokalu, dodatkowo franczyzodawca wskaże Ci dostawców lub samodzielnie dostarczy produkt.

Franczyzodawcy zapewniają - zysk zależy od zaangażowania franczyzobiorcy - im większy dochód biznesu, tym więcej możesz zarobić! To Ty jesteś właścicielem majątku w punkcie, który prowadzisz.

Uwaga! Prowadzisz biznes pod szyldem franczyzodawcy, ale zysk z prowadzonego punktu to Twój zysk! Im większy zysk z prowadzonej działalności, tym większy Twój zysk.

4. Ograniczona wolność prowadzenia biznesu

Fakt prowadzenia biznesu pod szyldem innej marki wcale nie oznacza, że nie masz prawa do decyzji i wolności prowadzenia działalności.

We franczyzie nie powinno być niespodzianek, zadbaj, aby wszystkie Twoje prawa i obowiązki były jasno zawarte w umowie franczyzowej. Wtedy nie będziesz musiał martwić się o ograniczoną wolność.

Umowa licencyjna reguluje stosunki pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą oraz określa prawa i obowiązki każdej ze stron. Umowa broni interesów franczyzodawcy i wyznacza twoje prawa! Każda ze stron zgadza się na wzajemne zobowiązania.

Franczyzodawca może kontrolować prowadzenie przez Ciebie biznesu, ale to Ty masz jesteś odpowiedzialny za wybór lokalu, przeprowadzenie rekrutacji, zarządzanie pracownikami, rachunkowością itp.

Pamiętaj, będąc franczyzobiorcą, jesteś niezależnym przedsiębiorcą.

W tym micie jest też ziarno prawdy. Podejmując się przyłączenia do franczyzy, przyjmujesz cudzą koncepcję na biznes. Dostajesz cały pakiet wiedzy i filozofii danej firmy. Zgadzasz się na to, bo wiesz, że to sprawdzony pomysł na biznes, który przynosi dochody.

Jeśli posiadasz innowacyjny pomysł na biznes, masz własną koncepcję na prowadzenie działalności, to może franczyza nie jest dla Ciebie. W takim przpadku spróbuj samodzielnie rozkręcić własny biznes, a może niebawem to TY zostaniesz franczyzodawcą!

Uwaga! Będąc franczyzobiorcą, jesteś niezależnym przedsiębiorcą.

5. Skomplikowane procedury

Wiele osób zakłada, że wejście we współpracę z inną firmą wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Może tak, ale system franczyzowy jest opracowanym systemem, który zakłada, że franczyzobiorca może być laikiem biznesowym.

Zakładając własną działalność gospodarczą skazany jesteś tylko na siebie. Musisz sam dowiedzieć się jak otworzyć firmę i nauczyć się ją prowadzić. Natomiast wybierając system franczyzowy, od początku towarzyszy Ci franczyzodawca. To on przedstawi Ci swoją ofertę, politykę firmy, sposób prowadzenia. Przeszkoli Cię w zakresie danej branży, marketingu i kierowaniem pracowników. Wskaże Ci odpowiednie narzędzia do rozpoczęcia działalności.

Formalności związane z franczyzą powinny być ograniczone do umowy franczyzowej. Wszystkie informacje, prawa i obowiązki powinien zawrzeć Franczyzodawca w umowie. To on zobowiązany jest wyjaśnić Ci wszystko, krok po kroku. Czyż to nie proste?

Uwaga! Franczyzodawca zobowiązany jest przedstawić Ci jasne i zrozumiałe warunki współpracy.

6. Duże ryzyko

To największy mit i zaprzeczenie idei franchisingu! Otóż, system franczyzowy pozwala ograniczyć ryzyko!

Franczyza to nic innego jak wykorzystanie sprawdzonego pomysłu na biznes. Marki, która osiąga sukces, przyciąga wciąż nowych klientów. Dodatkowo, wraz z kupnem licencji, otrzymujesz wiedzę doświadczonego franczyzodawcy i wskazówki jak prowadzić biznes.

Dodatkowo, ryzyko zmniejsza pomoc franczyzodawcy w sytuacji kłopotów franczyzobiorcy. Coraz więcej systemów franczyzowych oferuje pakiet ratunkowy. Składa się on z monitoringu i analizy wskaźników Twojej działalności, szczegółowej diagnozy problemu, aż w końcu opracowanie i wdrożenie planu naprawczego.

Zatem, kiedy Twój biznes ma problemy, franczyzobiorca przybywa, by Ci pomóc.

Wykorzystanie czyjegoś sprawdzonego pomysłu na biznes ogranicza ryzyko niepowodzenia.

Należy jednak pamiętać, franczyza to nie kupno udziałów. Nie można traktować tego biznesu pasywnie.

Twoje zaangażowanie to więcej niż połowa sukcesu!

Uwaga! System franczyzowy pozwala ograniczyć ryzyko. Na 10 powstających firm działających w fomie franczyzy drugie urodziny obchodzi 8 z nich. W przypadku przedsiębiorców działających samodzielnie ta proporcja jest odwrotna.

7. Mały wybór franczyz w Polsce

Wielu z nas, nie uświadamia sobie, że dana firma należy do systemu franczyzowego. Stąd mylne przekonanie, że w Polsce jest mały wybór franczyz.

Oczywiście, to nieprawda! Według najnowszego raportu PROFIT system, na polskim rynku funkcjonuje ponad 1200 marek franczyzowych! System franczyzowy prężnie rozwija się w Polsce, przybywa coraz więcej firm, które decydują się na koncept franczyzowy.

Wraz z rozwojem systemu, rośnie wybór ofert franczyzowych. Aktualnie, w każdej branży można znaleźć franczyzę, od rachunkowości, turystyki, nieruchomości, aż po gastronomię, edukację i rozrywkę. Istnieją franczyzy, oferujące alternatywny sposób prowadzenia działalności, np. mobilne czy internetowe.

Jeśli szukasz biznesu odpowiedniego dla Ciebie, Twoich zainteresowań, wykształcenia lub łatwego zarobku, w ofercie marek franczyzowych, z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Franczyzy występują praktycznie w każdej branży:

  • rachunkowość
  • spożywcza
  • beauty
  • dietetyka
  • nieruchomość
  • gastronomia
  • turystyka
  • edukacja
  • rozrywka
  • sport
  • moda

Uwaga! Na polskim rynku funkcjonuje ponad 1 200 marek franczyzowych, a ich wybór wciąż rośnie.

Czas obalić mity!

Mit Fakt
Franczyza jest droga Koncept franczyzowy nie jest biznesem wymagającym ogromnego kapitału
Wymagane doświadczenie w biznesie Nie musisz mieć doświadczenia biznesowego, by założyć biznes na licencji
Tylko franczyzodawca zarabia na franczyzie Im większy zysk z prowadzonej działalności, tym większy Twój zysk
Ograniczona wolność prowadzenia biznesu Będąc franczyzobiorcą, jesteś niezależnym przedsiębiorcą
Skomplikowane procedury Franczyzodawca zobowiązany jest przedstawić Ci jasne i zrozumiałe warunki współpracy
Franczyza to duże ryzyko System franczyzowy pozwala ograniczyć ryzyko!
Mały wybór franczyz w Polsce Oferta franczyzowa liczy ponad tysiąc marek, wybór jest duży i wciąż rośnie
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: