Co to jest plomba transportowa i w jakim celu się ją stosuje?
Czym są plomby transportowe?
Można powiedzieć, że plomby transportowe to akcesoria zabezpieczające, których zerwanie powoduje trwałe naruszenie i najczęściej brak możliwości ponownego spojenia bez widocznych śladów naruszenia. Do produkcji tych form zabezpieczenia fizycznego wykorzystuje się najczęściej tworzywa sztuczne oraz elementy metalowe. Rzadziej stosowane są produkty szklane. Z jednej strony plomby celne powinny być trwałe, ale z drugiej również elastyczne, by nie przeszkadzały podczas realizacji transportu czy przemieszczania ładunku w strefie załadunkowej.
Jakie są rodzaje plomb transportowych?
Na rynku możesz znaleźć wiele przykładów plomb transportowych. Wykorzystywane są do zabezpieczania takich elementów i konstrukcji jak:
- cysterny;
- drzwi;
- samochody;
- wlewy paliwa;
- kontenery;
- pojemniki;
- big bagi;
- worki;
- beczki;
- zawory.
Jednym z przykładów prostego w obsłudze, ale skutecznego narzędzia są plomby kontenerowe. To solidne akcesoria wykonane ze splatanej linki metalowej. Jest ona zgrzewana tylko na końcach, co uniemożliwia jej ponowne złączenie bez widocznych śladów w przypadku przecięcia.
Do czego służą plomby transportowe?
Jak wskazuje renomowany producent plomb zabezpieczających – https://plomby.biz/ – tego typu ochrona mienia ma wiele różnych celów. Oczywistym jest uniemożliwienie kradzieży czy manipulowania przy transporcie. To jednak nie wszystko.
Dla przykładu plomby celne stanowią ochronę przed nieautoryzowanym dostępem. Zabezpieczają wejścia do magazynów celnych i w ten sposób uniemożliwiają dokonanie nieautoryzowanego dostępu do składowanej tam kontrabandy. Po drugie plomby transportowe są świadectwem nietykalności. Dla klienta ma to ogromne znaczenie, podobnie jak dla spedytora i dostawcy. Poza tym tego typu zabezpieczania pozwalają na identyfikację transportu i osób za niego odpowiedzialnych. W przypadku wątpliwości łatwej znaleźć winnego lub szukać dodatkowych informacji np. na temat ilości transportowanego ładunku.
Nowoczesne formy plomb zabezpieczających
Technologia idzie naprzód i widać to również w rozwiązaniach ochronnych w transporcie. Dzisiaj w powszechnym użytku znajdują się np. plomby zabezpieczające z kodami QR czy tagami RFID. Skanowanie oznaczeń pozwala szybko poznać całą historię transportu, osoby upoważnione i odpowiedzialne oraz poznać dokładne daty np. wysyłki czy pakowania.
Innym typem nowoczesnych plomb są akcesoria ochronne z sygnalizacją oraz sterowaniem zdalnym. To świetna forma zabezpieczania transportu czy ładunku, do której niezwykle trudno uzyskać nieautoryzowany dostęp. Odbiorca lub spedytor mogą dokonać zdalnego otwarcia strefy załadunkowej, zaworów spustowych czy poszczególnych opakowań zbiorczych po upewnieniu się, że ładunek został dostarczony we wskazane miejsce.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: