Co to jest pożyczka hipoteczna?

Ostatnia aktualizacja: 2020-02-12  |  Średni czas czytania: 02:03
Artykuł reklamowy
Pożyczki hipoteczne zyskują na znaczeniu. To wygodna alternatywa dla kredytów gotówkowych oraz sposób na pozyskanie większej kwoty pieniędzy na dowolny cel. Czym właściwie jest pożyczka hipoteczna? Kto może otrzymać pożyczkę hipoteczną?
Co to jest pożyczka hipoteczna?

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczki hipoteczne to pożyczki gotówkowe, których zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Wysokość pożyczki z reguły jest niższa niż wartość nieruchomości – stanowi ok. 30-50% jej ceny. Warto wspomnieć, że są to pożyczki hipoteczne na dowolny cel.

Pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości może zostać zabezpieczona m.in. mieszkaniem w bloku, domem jednorodzinnym, działką lub lokalem. W niektórych przypadkach pożyczkobiorca nie musi być właścicielem nieruchomości. Wówczas faktyczny właściciel musi wyrazić zgodę na obciążenie jego nieruchomości hipoteką. 

Pożyczka hipoteczna nie sprawia, że pożyczkodawca staje się właścicielem nieruchomości. Pozostaje ona w rękach klienta, a zabezpieczenie w formie hipoteki zostaje wpisane w dziale IV księgi wieczystej.

Czym różnią się pożyczki hipoteczne od kredytów hipotecznych?

Kredyty hipoteczne w przeciwieństwie do pożyczek przeznaczone są na konkretny cel. Zazwyczaj celem tym jest zakup nieruchomości, jej remont, modernizacja lub budowa domu. Pożyczka hipoteczna na dowolny cel pozwala na wykorzystanie kapitału zamrożonego w danej nieruchomości. Pieniądze pozyskane w ten sposób można spożytkować na dowolną inicjatywę.

Kto może otrzymać pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości to produkt finansowy, z którego mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Jednak od lipca 2017 roku pożyczki hipoteczne dla konsumentów mogą być udzielane wyłącznie przez banki i SKOK-i. Z pozabankowych pożyczek hipotecznych mogą natomiast korzystać tylko przedsiębiorstwa. W ich przypadku pożyczka hipoteczna może posłużyć np. na rozpoczęcie własnej działalności, rozwój firmy, zakup lub inwestycje dotyczące nieruchomości, konsolidowanie zobowiązań bankowych, refinansowanie pożyczek pozabankowych czy też inne cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Warunki, które należy spełnić aby otrzymać pożyczkę hipoteczną czynią ten produkt łatwiej dostępnym od tradycyjnego kredytu bankowego. Ponadto koszty takiego finansowania dzięki zabezpieczeniu w formie nieruchomości są niższe niż pożyczek lub kredytów gotówkowych.

Jedną z firm działającą na polskim rynku, która ma w swojej ofercie pożyczki hipoteczne dla firm, jest Fundusz Hipoteczny Yanok. Oferuje on pożyczki hipoteczne dla przedsiębiorców na atrakcyjnych warunkach i  bardziej elastycznych zasadach niż w przypadku kredytów bankowych.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę hipoteczną?

Warunki, które należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę hipoteczną dla firm w Funduszu Hipotecznym Yanok:

  • Z uwagi na charakter produktu finansowego, pożyczkobiorca musi przedstawić nieruchomość pod zabezpieczenie pożyczki;
  • Pożyczka udzielana jest przedsiębiorstwom, zarówno spółkom kapitałowym lub osobowym, jak i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą;
  • Firma wnioskująca o finansowanie musi wypełnić Wniosek Wstępny o Pożyczkę Hipoteczną Yanok.

Dokumenty, które firma starająca się o uzyskanie pożyczki hipotecznej musi dostarczyć to:

  • wypełniony Wniosek Wstępny wraz z podaniem podstawowych informacji o przedsiębiorstwie ubiegającym się o finansowanie oraz o nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie,
  • dokumenty poświadczające prawo własności do nieruchomości.

Po przesłaniu wniosku Fundusz Hipoteczny Yanok weryfikuje go. Przy standardowych wnioskach, czas procedowania i ostatecznej decyzji kredytowej wynosi 7 dni. W przypadku wniosków skomplikowanych czas ten może się wydłużyć do kilku tygodni.

Na etapie wnioskowania pożyczkobiorca może określić preferowany sposób spłaty zobowiązania, np. rata balonowa (jednorazowa) lub standardowe raty kapitałowo-odsetkowe.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczki hipoteczne to wygodna alternatywa dla kredytów. Zabezpieczenie w formie zastawu nieruchomości pozwala na uzyskanie większej puli środków finansowych. Możliwość uzyskania finansowania na dowolny cel to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania. Dzięki pozyskanym pieniądzom można rozpocząć działalność gospodarczą lub rozwinąć firmę w celu maksymalizacji przychodów.

Warunki oraz formalności, których należy dopełnić, aby uzyskać pożyczkę hipoteczna, nie są skomplikowane, warto więc rozważyć tę formę kredytowania, by zainwestować w firmę oraz zwiększyć swoje obroty i dochody.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: