Co warto wiedzieć na temat gier szkoleniowych?

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-02  |  Średni czas czytania: 01:33
Artykuł promowany
Gry szkoleniowe to narzędzia, które usprawniają prowadzenie szkoleń. Gry są w stanie uświadomić uczestnikom szkolenia, dlaczego warto nabyć prezentowane umiejętności w trakcie warsztatów. Po ich zakończeniu potrafią zastosować nabytą wiedzę i umiejętności w odpowiednich warunkach. To pozwoli im zwrócić uwagę na to gdzie występują błędy i co powinno ulec poprawie.
Co warto wiedzieć na temat gier szkoleniowych?

Gry to nic innego jak narzędzia, które są istotnym czynnikiem wspierającym podczas szkoleń teoretycznych. Osoby, biorące udział w szkoleniu nie tylko nauczą się teorii, ale także posiądą praktyczne zrozumienie i umiejętność ich wykorzystania.

Gry szkoleniowe versus komercyjne

Zazwyczaj gry są identyfikowane z pewną rozrywką oraz przyjemnością. Bywają jednak gry, które są stosowane w celu uczenia ludzi, są nimi właśnie gry szkoleniowe. Nie są one tak łatwo dostępne jak gry komercyjne. Są one jedynie w posiadaniu przez trenerów i pracowników działów Learning & Development. To, co łączy te dwa rodzaje gier to dostarczanie uczestnikom rozrywki.

Modele gier szkoleniowych

Jednym z modeli gier szkoleniowych są symulacje biznesowe. Pozwalają one uczestnikom w kontrolowanych warunkach wykorzystać różnorodne techniki i narzędzia, które są głównym przedmiotem szkolenia. Drugi model to planszowe gry szkoleniowe. Tutaj gracze nie znają modeli, teorii ani idei. Gra ta wymaga wobec uczestników podejmowanie złożonych decyzji. Na podstawie obserwacji, uczenia się na własnym doświadczeniu oraz dokładnym wyjaśnieniu rozgrywki co wpływa na skuteczne uczenie się.

Zalety wykorzystywania gier szkoleniowych

Wiele osób myślących o uczeniu się od razu kojarzy to sobie ze szkołami i kursami z jakimi miał wcześniej styczność. Gdy wspominamy osoby uczące to od razu w pamięci pojawiają się nauczyciele i wykładowcy z dawnych lat. Doświadczenia edukacyjne spowodowały, że uczenie się traktowane jest zawsze jako zdobywanie konkretnej wiedzy.

Gry szkoleniowe przyczyniają się łatwiejszego zrozumienia korzyści ze stosowania poszczególnych metod szkoleniowych. Pozwalają one na zweryfikowanie siebie w sytuacjach niecodziennych. Każdy uczestnik na podstawie obserwacji uczą się, wzbogacając ją wiedzą teoretyczną. Osoby, biorące udział w grze na bazie swych doświadczeń wyciągają wnioski na temat opłacalności podejmowanych decyzji. Osoby szkolone po rozgrywce chętniej zapoznają się z metodami podnoszącymi skuteczność w sytuacjach, z którymi związana była gra.

Sposób uczenia się

Człowiek ucząc się przechodzi przez 4 fazy cyklu Kolba. Pierwszym z nich jest doświadczenie, które polega na nauce przez wykonywanie działań. Kolejny etap to obserwacja tego, co właśnie się wydarzyło. Następny krok to tworzenie teorii, czyli zdobywanie wiedzy na dany temat bądź tworzenie własnych koncepcji. Ostatnie to eksperymentowanie. Tutaj chodzi o planowanie zastosowania oraz próbowanie we właściwych warunkach, by sprawdzić jak teoria sprawdza się w praktyce po to, by zdobyć kolejne doświadczenia i rozpocząć cykl od początku. Chodzi o to, by szkolenia nie były oparte tylko i wyłącznie na teorii, gdyż taki sposób przekazuje wiedzę bez kontekstu.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: