Co warto wiedzieć o rozliczaniu delegacji krajowej i zagranicznej?

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-17  |  Średni czas czytania: 01:43
Artykuł reklamowy
Przy rozliczaniu diet i ryczałtów za nocleg trzeba uwzględnić wiele niuansów. Dziś przyjrzymy się temu, jak szybko i prosto poradzić sobie z należnościami.
Co warto wiedzieć o rozliczaniu delegacji krajowej i zagranicznej?

Dokumentacja to klucz do sukcesu

Rozliczanie delegacji to przykry obowiązek każdego pracodawcy działającego w sektorze transportowym i nie tylko. Jeśli zależy Ci na tym, by spełniać wszystkie wymagania prawne wobec Twojej firmy, musisz skupić się na wszechstronnym podejściu do tego tematu. Zagadnień, które trzeba uwzględniać, jest wiele - nie wszystkie wydatki mogą zostać wliczone w koszty związane z delegacją, należy prowadzić dokumentację, w której dokładnie spisywane są wydawane kwoty, wraz z odpowiednimi dowodami - np. fakturami. Kolejną kwestią są diety - te przysługują w trakcie delegacji krajowej, a ich kwota ma stanowić rekompensatę za wyższe wydatki na żywność w trakcie podróży. Jeśli pracownik podczas delegacji krajowej będzie musiał nocować w hotelu, przysługuje mu zwrot kosztów takiej operacji, o ile przedłożona zostanie odpowiednia dokumentacja. W innym przypadku przysługuje mu rekompensata w formie ryczałtu za nocleg.

Jak więc widać zagadnień jest naprawdę sporo - a to dopiero wstęp. Na razie mówimy o sytuacji, gdy pracownik przemieszcza się po kraju. Kiedy dodamy do tego konieczność spełnienia wymagań związanych z podróżami zagranicznymi - tj. rozliczanie się na zasadach przyjętych przez dany kraj w kwestii płacy minimalnej lub uwzględnienia częściowej diety. Na przykład pracownik ma opłacone jedynie główne posiłki - obiady, czy dokumentacji w postaci faktur i rachunków w innym języku, okazuje się, że tworzy to ogromne trudności dla pracodawcy. Same diety w różnych krajach znacząco się różnią, przyjęte przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w roku 2013 normy określają walutę, kwotę i kwotę maksymalną, jaką można wydać na nocleg. Stąd w Australii dieta to 88 AUD, a w Belgii 48 EUR. Nieścisłości w rozliczaniu delegacji mogą być podstawą do nałożenia grzywny, a w przypadku naruszenia kodeksu pracy odnoszącego się zarówno do pracownika, jak i pracodawcy wszczęte może być bardziej zaawansowane postępowanie. Dlatego przy rozliczaniu się warto sięgnąć po wsparcie profesjonalistów.

Rozliczanie delegacji z OCRK

By móc spełnić wszystkie oczekiwania, jakie nakłada na pracownika prawodawca, warto skorzystać z profesjonalnego know-how i usług osób, które doskonale znają się na rozliczaniu czasu pracy i delegacji. Na rynku funkcjonują firmy, które doskonale radzą sobie z biurokracją i wymaganiami, które stawia na pracodawcy transport międzynarodowy. Jedną z nich jest OCRK - Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców.

Jak efektywnie analizować i rozliczać czas pracy kierowców z OCRK? Współpraca z tą firmą sprawia, że możesz skupić się na kluczowych dla Twojego przedsięwzięcia zadaniach, a cała biurokracja odejdzie w niepamięć. Specjaliści OCRK tworzą swoje rozwiązania dla sektora transportu - ten działa w wielu krajach i stawia przed pracodawcami ogromne wymagania względem dokumentowania przejazdów. Wsparcie prawne i merytoryczne znakomicie sprawdza się w sytuacji, gdy konieczne jest rozliczenie diet, ryczałtów za nocleg, a także innych należności z tytułu podróży służbowych. Jeśli interesuje Cię oferta OCRK, warto odwiedzić stronę https://www.ocrk.pl/oferta/rozliczanie-delegacji/. Dzięki niej dowiesz się więcej na temat potencjalnej współpracy i możliwości, jakie ona zapewnia.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: