Co wybrać: firma rekrutacyjna czy samodzielna rekrutacja?

Ostatnia aktualizacja: 2022-03-22  |  Średni czas czytania: 02:32
Artykuł reklamowy
W rozwoju każdej firmy przychodzi taki czas gdy trzeba zatrudniać pracowników. Okazuje się, jednak że rekrutacja to nie jest takie proste zadanie. Rekrutacja wiąże się z wieloma trudnościami zaczynając od znalezienia potencjalnych pracowników, selekcji kandydatów czy też sposobu prowadzenia rozmowy rekrutacyjnej. Rekrutację można prowadzić samodzielnie lub też za pośrednictwem firmy rekrutacyjnej - każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.
Co wybrać: firma rekrutacyjna czy samodzielna rekrutacja?

Samodzielna rekrutacja

Poszukiwanie samodzielnie pracowników ma ten plus, że masz kontrolę nad całym procesem rekrutacji. Znasz własną firmę i zadania jakie będzie musiał realizować nowy pracownik, dlatego wiesz na co zwrócić uwagę, o co pytać i z jakimi umiejętnościami potrzebujesz pracownika do Twojego zespołu.

Kolejnym plusem jest to, że samodzielna rekrutacji nieraz bywa tańsza niż rekrutacja przez zewnętrzną firmę – nie jest to jednak regułą. Przykładowo przy samodzielnym poszukiwaniu pracownika koszt publikacji ogłoszeń będzie zdecydowanie większy niż dla firmy rekrutacyjnej, która kupuje takie ogłoszenia hurtowo.

Niestety przy samodzielnie prowadzonej rekrutacji musisz zarezerwować czas potrzebny na wszystkie formalności, selekcję kandydatów oraz przeprowadzanie rozmów o pracę. Musisz również zabezpieczyć biuro w którym będą się odbywać rozmowy rekrutacyjne. Rozmowa za pośrednictwem komunikatora internetowego nie zawsze może okazać się efektywna.

Problematyczna może być również organizacja czasu w sytuacji gdy chcesz zatrudnić wielu pracowników jednocześnie.

Podobnie w sytuacji gdy poszukujesz pracowników do pracy w innym mieście lub kraju. Nawet w sytuacji gdy w Twojej firmie jest już dział HR który odpowiada za rekrutacją to mimo to Twoi pracownicy nie znają lokalnego rynku pracy czy lokalnych praktyk rekrutacyjnych. To znacznie utrudnia i wydłuża poszukiwanie nowych pracowników. Ma to związek z nieznajomością oczekiwań finansowych, ilości dostępnych specjalistów czy konkurencji.

Problem może być również Twoje doświadczenie. Możesz mieć duże kompetencje do rekrutacji na stanowiska produkcyjne w Twojej firmie, ale gdy przyjdzie do zatrudnienia np. specjalisty ds. marketingu czy prawnika to wybór kandydata i sama rekrutacja może być kłopotliwa.

Kolejną kwestią jest również Twoja postawa. Może się okazać, że opierasz się wyłącznie na własnej intuicji i nie potrafisz osobiście przeprowadzić właściwie rekrutacji np. zwracasz uwagę na nieistotne cechy kandydata lub po prostu szukasz wyłącznie osób podobnych do Ciebie. To znacznie ogranicza wybór, a może się okazać zgubne gdy zrezygnujesz z bardzo wartościowego pracownika.

Rekrutacja poprzez firmę rekrutacyjną

Alternatywą do samodzielnego poszukiwania nowych pracowników jest nawiązanie współpracy z firmą rekrutacyjną.

Dzięki zewnętrznym specjalistom możesz oszczędzić sporo czasu – w szczególności na selekcję kandydatów, budowanie listy kandydatów i wstępne rozmowy. Firma rekrutacyjna  zbierze za Ciebie wszystkie dane o potencjalnym pracowniku i oceni czy spełnia on wymagania na dane stanowisko pracy. Wynikiem pracy rekrutrów będzie przedstawienie Ci kilku najlepszych kandydatów z którymi będzie można już konkretnie porozmawiać.

Dużą zaletą firm specjalizujących się w rekrutacji jest to, że posiadają one własne bazy pracowników i potrafią wyszukać kandydatów wśród pracowników firm konkurencyjnych – nawet takich specjalistów, którzy nie zastanawiali się nad zmianą aktualnej pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku branż w których jest duży niedobór pracowników wysoko wyspecjalizowanych np. programiści, inżynierowie itp. Przy samodzielnej rekrutacji, polegającej jedyni na publikacji ogłoszeń o pracę, do takich kandydatów nie udałoby się dotrzeć.

Zaleta zewnętrznej firmy jest także to, że może ona w Twoim imieniu poszukiwać pracowników nie informując publicznie kto jest jej klientem. We wszystkich ogłoszeniach będzie informacja o tym, ze firma rekrutacyjna poszukuje pracownika dla swojego klienta – czyli Ciebie. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach np. rozbudowy Twojej firmy, otwierania nowych oddziałów, czy wdrażania nowych inwestycji. Poufność takich informacji chroni Cię przed konkurencją, która może obserwować każdy Twój ruch, a informacja o tym kogo właśnie zatrudniasz i jakich pracowników potrzebujesz może dużo powiedzieć o Twoich planach.

Istnieją również pewne minusy takiej rekrutacji. Trzeba się liczyć z tym, że praca firmy rekrutacyjnej wiąże się z wyższymi kosztami. Może się również okazać, że rekruter nie będzie do końca rozumiał specyfiki pracy na danym stanowisku i może nie rozumieć Twoich potrzeby przez co proponowani kandydaci będą nieodpowiedni.

Podsumowując - kiedy warto skorzystać z firmy rekrutacyjnej

Kiedy warto skorzystać z firmy rekrutacyjnej:

  1. Gdy nie masz własnego działu HR, czasu lub zasobów na samodzielną rekrutację.
  2. Gdy nie masz doświadczenia i nie wiesz jak skutecznie szukać pracowników.
  3. Gdy nie potrzebujesz stale utrzymywać własnego działu rekrutacji, a rekrutację przeprowadzasz sporadycznie.
  4. Gdy potrzebujesz elastyczności – np. musisz w ciągu miesiąca zatrudnić 20 nowych osób.
  5. Gdy poszukujesz specjalistów z bardzo różnych dziedzin i specjalności lub wysoko wykwalifikowanych fachowców.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: