Codzienne nawyki, które przekładają się na sukces firmy

Ostatnia aktualizacja: 2020-04-19  |  Średni czas czytania: 03:53
Artykuł reklamowy
Wiele osób marzy o własnej działalności, która będzie prosperować i przynosić zyski. A kiedy już podejmą ten pierwszy krok i zarejestrują firmę, skupiają się wyłącznie na sferze zawodowej. Wówczas do życia często wkrada się stres, praca do późna w nocy, frustracja. Dlatego też warto wprowadzić kilka zdrowych i praktycznych nawyków, które przekładają się bezpośrednio na sukces zawodowy i lepszą jakość życia.
Codzienne nawyki, które przekładają się na sukces firmy

1. Wstawaj wcześnie

Na pewno każdy zna powiedzenie, że „kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”. Jakie to ma przełożenie na karierę? Wczesne wstawanie to tak naprawdę dodatkowy czas na realizację celów i zwiększona produktywność. Większość ludzi sukcesu zaczyna swój dzień o godzinie 5:30 i każdy z nich twierdzi, że widok wschodu słońca i wszechobecna cisza pozytywnie nastrajają i dają energię na cały dzień.

Z tym nawykiem wiąże się również odpowiednia ilość snu. Eksperci mówią jednogłośnie, że potrzebujemy około 7-9 godzin, aby organizm mógł się zregenerować. W rzeczywistości każdy człowiek jest inny, dlatego należy słuchać swojego ciała lub przyjąć regułę średniej długości cyklu - 90 minut - pomnożonej przez 5 lub 6.

Nie wolno też zapominać o tym, że wczesne wstawanie dotyczy każdego dnia tygodnia, łącznie z weekendami. W ten sposób organizm szybciej przyzwyczaja się do nowego nawyku i przestawia na tryb poranny. Z czasem nawet budzik przestanie być potrzebny.

2. Bądź żądny wiedzy

Wraz z pojawieniem się technologii książki zostały zepchnięte na dalszy plan. Ludzie wolą oglądać niż czytać, przez co rozleniwiają mózg. Prościej jest przecież usiąść wygodnie przed telewizorem lub laptopem, niż wziąć do ręki książkę i nadwyrężać umysł. Polacy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że ta z pozoru nic nieznacząca czynność ma ogromny wpływ na sukces finansowy.

Czytanie rozwija wyobraźnię, zachęca do kreatywnego myślenia, uczy, bawi, rozwija umysł, pozwala spojrzeć na problem z różnych perspektyw - jednym słowem przekłada się na finansowy geniusz. Elon Musk pochłaniał w dzieciństwie dwie książki dziennie, Mark Zuckerberg znajduje czas na czytanie, będąc dyrektorem generalnym Facebooka, a inwestor Warren Buffet, którego majątek oceniany jest na 70 miliardów dolarów, poświęca 80% swojego dnia na słowo pisane. 

Wcale nie musisz czytać książek o tematyce finansowej, aby odnieść sukces. Wielu miliarderów oddaje się lekturze autobiografii, samodoskonalenia się, a nawet fikcji. Jeśli jednak masz ochotę zgłębić swoją wiedzę na temat finansów i ekonomii, Finbino udostępnia na swoim blogu wiele ciekawych artykułów.

Rzeczywistość w Polsce jest jednak niepokojąca. Badanie przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową w 2018 roku wykazało, że tylko 38% Polaków czyta chociaż jedną książkę w roku. Chyba nadszedł czas to zmienić.

3. Zainwestuj w siebie

Ktoś kiedyś powiedział, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie i trudno się z nim nie zgodzić. Sukces firmy jest w końcu uzależniony od naszego samopoczucia i zdrowia. I nie chodzi bynajmniej o inwestowanie w znaczeniu finansowym. Wiele się dzisiaj mówi o świadomości, rozwoju osobistym. Czyli co dokładnie należy wprowadzić w życie? Zdrowe nawyki.

Wielu milionerów wymienia medytację, która stała się stałym elementem ich codziennej rutyny. Taka praktyka ma mnóstwo zalet, bo wspomaga układ odpornościowy, usprawnia pamięć, porządkuje myśli i przede wszystkim uspokaja, co jest niezwykle istotne w świecie pełnym niepotrzebnego stresu.

Ale zdrowie mentalne to nie wszystko, warto zadbać też o ciało. Nikogo więc nie powinno zdziwić, że sport i zbilansowana dieta są nieodłącznym elementem dnia ludzi sukcesu. Wysiłek fizyczny jest zbawienny dla układu krwionośnego oraz dotlenia mózg, a dotleniony mózg pracuje na wyższych obrotach. 

Dieta z kolei zaopatruje organizm w niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym ciało jest gotowe na każde wyzwanie. Nauka wydaje się więc potwierdzać powiedzenie, że w zdrowym ciele, zdrowy duch.

4. Mądrze planuj dzień

Ćwiczenie samodyscypliny to bardzo ważny element życia ambitnego człowieka, który przyczynia się do sukcesu w wielu sferach, nie tylko zawodowych. Planowanie dnia ułatwia wykonywanie obowiązków, a także zwiększa produktywność, bo nie ma nic gorszego niż prokrastynacja. Ważne jest jednak ścisłe trzymanie się harmonogramu, a to niemałe wyzwanie.

Wiele się mówi o tym, żeby w pełni wykorzystać poranek, bo to właśnie wtedy mózg pracuje na najwyższych obrotach. Należy się więc postarać, aby pierwsze kilka godzin poświęcić pracy i zacząć od zadań, które zwykle zostawilibyśmy na sam koniec. Rozwiązywanie najcięższych problemów z samego rana sprawia, że każda inna pozycja z listy będzie wydawała się dziecinnie prosta, co pozytywnie nastraja umysł na resztę dnia.

W planie należy też uwzględnić czas dla siebie. Może to być medytacja, przeczytanie rozdziału książki, kawa na balkonie, czy sport - bo nie samą pracą człowiek żyje. 

5. Dziel się

Czy wiesz, że 210 najzamożniejszych osób świata oddaje większość swojego majątku organizacji The Giving Pledge? Środki przeznaczane są na cele charytatywne, a na liście znajduje się sam Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata nie są obojętni na cierpienie i ubóstwo innych osób. Dlatego też większość z nich udziela się charytatywnie, oferuje swoją pomoc czy chociażby pomaga zwrócić uwagę ludzi na dany problem, biorąc udział w kampaniach czy też publikując informacje w mediach społecznościowych.

Pomoc ludziom w potrzebie sprawia, że człowiek zmienia swoje pojęcie o świecie, staje się bardziej wrażliwy i patrzy na pewne sprawy z innej perspektywy, co dodaje energii do dalszych działań. 

Posiadając własną firmę, nie powinno się być obojętnym na innych. Regularne przekazywanie pewnej kwoty na wybraną organizację charytatywną czy wolontariat może nie zapewni ci fortuny, ale w myśl powiedzenia, że dobra powraca, warto rozpowszechniać szlachetne uczynki.

6. Zrozum świat finansów

Większość miliarderów (z wyłączeniem tych, którzy odziedziczyli swój majątek) jest przedsiębiorcami. Tylko mając własną działalność, można tak naprawdę zarobić fortunę. Praca na etacie to owszem ciepła, bezpieczna posadka, ale nie otwiera praktycznie żadnych możliwości. Bez ryzyka nie ma mowy o sukcesie finansowym, ale to nie wszystko.

Bardzo ważna jest wiedza na temat ekonomii, inwestycji, zarządzania budżetem. Bogaci ludzie lubią czytać o zmieniającej się gospodarce, wiedzą też, jak mądrze wykorzystywać swój dochód. Wbrew pozorom nie wydają oni pieniędzy na rzeczy niepotrzebne, bo nie muszą nikomu niczego udowadniać. Najnowszy iPhone na raty? W żadnym wypadku. Tak postępują osoby, których nie stać na luksusy, ale za wszelką cenę chcą pokazać światu, że tak nie jest.

Nie można również zapominać o dywersyfikacji swoich dochodów. Własna działalność to jedno, ale warto zabezpieczyć się, uzyskując tak zwany dochód pasywny. Może to być afiliacja z bloga, napisanie książki bądź poradnika, stworzenie kursu online, założenie kanału na YouTubie, wynajem nieruchomości, a dla bardziej odważnych i zaznajomionych z tematem inwestycje.

Zwiększona produktywność, lepsze samopoczucie, spokój ducha, pozytywne nastawienie i umiejętność radzenia sobie ze stresem - to tylko niektóre z korzyści, jakich doświadczysz po wprowadzeniu powyższych nawyków w życie. Skoro stanowią one nieodłączną część dnia najbogatszych ludzi na świecie, może i warto wpleść je w swoją rutynę i przekonać się, że taka zmiana faktycznie wpływa na sukces finansowy.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: