Czy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny?

Ostatnia aktualizacja: 2023-09-14  |  Średni czas czytania: 01:52
Artykuł reklamowy
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które wiąże kredytobiorcę z bankiem zwykle na długie lata. Istnieją jednak pewne sposoby, by skrócić okres kredytowania. Jednym z nich są nadpłaty – zarówno jednorazowe, jak i dokonywane regularne w formie niewielkich sum. Czym jest nadpłata i jakie daje korzyści?
Czy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny?

Czym jest nadpłata kredytu?

Nadpłata kredytu hipotecznego to nic innego, jak spłata wyższej kwoty raty niż tej, która wynika bezpośrednio z harmonogramu. Zarówno przy jednorazowej, jak i przy systematycznie powtarzanych nadpłatach dokonujesz wcześniejszej, częściowej spłaty kredytu.

Co do zasady, robić nadpłaty może każdy kredytobiorca, ale warto mieć na uwadze, by wcześniej upewnić się co do zapisów w umowie. Zdarza się bowiem, że banki wprowadzają czasowe ograniczenie dotyczące możliwości zrobienia nadpłaty – zazwyczaj dotyczą okresu, jaki upłynął od podpisania umowy kredytowej. Jeśli w umowie pojawi się stosowny zapis, nadpłata kredytu np. krótko po jego otrzymaniu może wiązać się z koniecznością zapłacenia dodatkowej prowizji. Zanim więc zdecydujesz się nadpłacić kredyt, sprawdź swoją umowę kredytową. Miej to również na uwadze, jeśli dopiero zastanawiasz się nad wzięciem kredytu hipotecznego, ale już teraz wiesz, że planujesz go nadpłacać. W takim przypadku pomocna może okazać się strona: https://policzkredyt.pl/kalkulator-raty-kredytowej/, gdzie za pomocą intuicyjnego kalkulatora, obliczysz szacowaną ratę kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach.

Nadpłata kredytu – jak ją zrobić?

Za sprawą nadpłat kapitału, Twoje zadłużenie wobec banku zmniejszy się. Jeśli tylko zechcesz, możesz nadpłacić swój kredyt hipoteczny na dwa sposoby:

  1. przelewając jednorazowo większą sumę pieniędzy – np. gdy dostaniesz premię roczną lub uzbierasz określoną kwotę;
  2. wpłacając systematycznie mniejsze kwoty (np. po 200-300 zł co miesiąc lub wtedy, kiedy będziesz mieć taką możliwość).

Warto pamiętać, że im więcej i szybciej będziesz nadpłacać, tym korzystniej dla Ciebie. – Twoje zobowiązanie będzie bowiem maleć, a jednocześnie skróci się okres obowiązywania umowy kredytowej lub zmniejszy się wysokość comiesięcznych rat.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Zastanawiasz się, czy oby na pewno korzystne jest nadpłacanie kredytu hipotecznego? Zasadniczo za sprawą nadpłat możesz skrócić okres kredytowania lub obniżyć wysokość comiesięcznych rat, dzięki czemu w Twoim domowym budżecie będzie zostawać więcej gotówki. Co więcej, poprzez nadpłaty kredytu możesz skutecznie zredukować koszty jego obsługi. Dzieje się tak, ponieważ bank po zrobieniu przez Ciebie nadpłaty musi anulować zarówno odsetki za okres, o który skracasz spłatę kredytu, jak i przypadającą za ten czas prowizję.

To ważne: Nadpłata kredytu hipotecznego praktycznie zawsze się opłaca. Najkorzystniejsza jest jednak w przypadku rat równych. Nie oznacza to jednak, że posiadając kredyt z ratami malejącymi nie należy go nadpłacać. Przeciwnie, warto, ale zwłaszcza w początkowym okresie spłaty, będzie to bardziej odczuwalne i obciążające dla domowego budżetu.

Zanim nadpłacisz kredyt

Zanim zdecydujesz się nadpłacić kredyt, upewnij się, że masz poduszkę finansową, z której możesz w nagłej sytuacji skorzystać. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza przy kredycie z oprocentowaniem zmiennym – taka poduszka może być potrzebna na wypadek np. podniesienia stóp procentowych, a tym samym wysokości rat. Przed podjęciem decyzji o nadpłacie upewnij się również, że nie będzie się to dla Ciebie wiązać z dodatkowymi kosztami. Przykładowo, niektóre banki pobierają prowizję za nadpłatę dokonaną w okresie pierwszych trzech lat od zawarcia umowy kredytowej. Maksymalna wysokość prowizji to nawet 3% kwoty zobowiązania.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wcześniejszej spłaty kredytu, zajrzyj na: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/wczesniejsza-splata-kredytu-hipotecznego/

Artykuł sponsorowany

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: