Czy polskie zniżki OC zostaną uznane w Holandii?

Ostatnia aktualizacja: 2023-05-19  |  Średni czas czytania: 01:35
Artykuł reklamowy
Jeśli zamierzasz osiedlić się w Holandii, po zameldowaniu w odpowiednim urzędzie gminy będziesz zmuszony wymienić dokumenty, w tym także swojego pojazdu. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest w tym kraju droższe niż polskie polisy, zwłaszcza że opłaca się je w innej walucie. Wielu kierowców stara się o przeniesienie zniżek za bezwypadkową jazdę na terenie Polski, by nieco obniżyć koszty. Czy to możliwe? Jak wygląda proces przenoszenia zniżek i czy gwarantują one obniżenie składki holenderskiego ubezpieczenia?
Czy polskie zniżki OC zostaną uznane w Holandii?

Zasady uznawania polskich zniżek u holenderskich ubezpieczycieli

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie istnieje jeden przepis, który jasno określałby sposób, w jaki należy uznawać i przeliczać zniżki za bezwypadkową jazdę na terenie innego państwa. Firmy ubezpieczeniowe samodzielnie określają własne zasady postępowania w takich sytuacjach i przyjmują przy tym różne postawy.

Ubezpieczalnie akceptujące polskie zniżki OC mogą zaproponować Ci do 50% obniżenia kosztów obowiązkowych składek. To znaczna różnica finansowa, zwłaszcza przy wysokich cenach holenderskich ubezpieczeń. Żeby oszacować koszty obowiązkowej polisy i możliwe oszczędności, sprawdź kalkulator ubezpieczenia samochodu i uzupełnij podstawowe dane.

Większość firm oferujących ubezpieczenia pojazdów przelicza wysokość zniżek na własnych zasadach, odnosząc się do reguł obowiązujących wszystkich, w tym również holenderskich kierowców. Oznacza to, że niezależnie od tego, jakie zniżki zapewniała Ci polska ubezpieczalnia, lata bezwypadkowej jazdy zostaną przeliczone na nowo według innych stawek. Są również firmy, które akceptują polskie zniżki w pełnej ich wysokości.

Potrzebujesz pomocy w przeniesieniu zniżek i znalezieniu jak najlepszej oferty ubezpieczenia? Zgłoś się do Polisa.nl, holenderskiej ubezpieczalni z polskojęzyczną obsługą, która ma w tym niemałe doświadczenie.

Co jest konieczne do przeniesienia zniżek z Polski?

Holenderskie firmy ubezpieczeniowe nie mają wglądu w historię Twojego ubezpieczenia w Polsce, ponieważ korzystają z innych baz danych. Podstawą do uznania zniżek jest więc dla nich zaświadczenie wystawiane przez poprzednich ubezpieczycieli. Pamiętaj, że jeśli przez lata ubezpieczałeś pojazd w kilku różnych firmach, będziesz potrzebował kilku zaświadczeń z każdej z nich.

Żeby zaświadczenie zostało uznane, musi zostać spisane na uniwersalnym europejskim formularzu lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Polskie firmy wystawią dokument w odpowiedniej formie, jeśli jasno przekażesz, w jakim celu go potrzebujesz.

Pamiętaj, by nie zwlekać z pobraniem odpowiedniego zaświadczenia ani przekazaniem go do holenderskiej ubezpieczalni. Na przeniesienie zniżek możesz liczyć tylko wtedy, jeśli przerwa pomiędzy ważnym ubezpieczeniem w Polsce i w Holandii wyniesie nie więcej niż 36 miesięcy. Samo zaświadczenie o historii bezwypadkowej jazdy i przyznanych zniżkach traci ważność po 12 miesiącach od daty wystawienia dokumentu.

Jeśli zebrane przez Ciebie zniżki na terenie Polski zostaną zaakceptowane w Holandii, wysokość Twojej składki ubezpieczeniowej może spaść nawet o połowę. Jeżeli decyzję o przyznaniu zniżek otrzymasz już po opłaceniu składek, nie martw się – wkrótce otrzymasz zwrot nadpłaty lub zostanie ona wliczona na poczet kolejnej składki, znacznie obniżając wysokość następnej płatności.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: