Czy wkrótce praca zdalna stanie się standardem?

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-18  |  Średni czas czytania: 02:33
Artykuł reklamowy
Koncepcję pracy zdalnej większość Polaków poznała wiosną 2020 roku. Decyzja o uruchomieniu tego rodzaju pracy była nagła, co sprawiło, że wielu przedsiębiorców nie zdążyło się do niej przygotowanych, ale jednocześnie była jedyną szansą na dalsze normalne funkcjonowanie firm. W trakcie lata i rozluźnienia obostrzeń związanych z epidemią część firm powróciła do normalnej pracy w biurach, ale nie wszystkie. Pojawia się więc pytanie: co będzie po epidemii? Czy praca zdalna stanie się standardem?
Czy wkrótce praca zdalna stanie się standardem?

Praca zdalna to nie wymysł czasów współczesnych!

W latach 80. XX wieku amerykański fizyk Jack Nilles pracował zdalnie dla NASA, przygotowując projekt systemu komunikacji. Taki rodzaj wypełniania obowiązków zawodowych nazwano wtedy „telepracą”. Wykonywanie obowiązków w domu było odpowiedzią na kryzys paliwowy trwający w Stanach Zjednoczonych. Media i firmy promowały telepracę, jako możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na paliwie. Z roku na rok liczba osób pracujących z domu rosła coraz bardziej zarówno w Stanach, jak i na całym świecie. W Polsce trend pracy zdalnej zyskał na popularności dopiero około 15 lat temu. Niewielki odsetek firm oferował swoim pracownikom taką możliwość, a pojawiające się oferty pracy zdalnej dotyczyły głównie freelencerów. Dopiero wejście na polski rynek zagranicznych korporacji pokazało nowe standardy i możliwości pracy, w tym właśnie pracę zdalną.

Zalety pracy zdalnej

Jak się okazuje, korzyści z pracy zdalnej mogą czerpać tak pracownicy, jak i pracodawcy. W przypadku tych pierwszych na szczególną uwagę zasługuje:

  • oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach do pracy,
  • możliwość pracowania w firmie z innego miasta czy nawet kraju, a co za tym idzie, możliwość rozwoju i większych zarobków,
  • praca w znanym dla siebie, przyjaznym środowisku.

Praca zdalna daje pracodawcy możliwość zatrudniania specjalistów nawet z całego świata, oszczędność na wynajmowaniu pomieszczeń biurowych i, jak się okazało w zeszłym roku, prawdopodobieństwo zahamowania wzrostu zachorowań w przypadku pandemii, bez strat dla firmy.

Wady pracy zdalnej

Jak wszystko, również praca zdalna ma swoje wady. Aby odpowiednio przygotować pracownika do pracy z domu, należy dostosować istniejące w firmie procesy, narzędzia i technologie. Ważne, aby miał on dobre łącze i możliwość przekazywania wyników swojej pracy. Na szczęście Internet do domu jest obecnie dostępny w coraz lepszych cenach dla niemal każdej lokalizacji w Polsce. Dużo większym problemem do pokonania, szczególnie w Polsce, będzie wzbudzenie zaufania pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, dzięki któremu obie strony nie będą czuły się oszukane. Poza tym dużym problemem jest brak przygotowania menadżerów do zarządzania zdalnymi zespołami oraz niewystarczające zdolności do budowania relacji na odległość i lojalności wśród rozproszonych zespołów.

Praca zdalna jako standard

Zastanawiając się, czy praca zdalna może już niedługo stać się standardem, musimy wziąć pod uwagę branże, które mają realne szanse na jej szybkie wprowadzenie. Służba zdrowia, szkolnictwo, czy chociażby firmy produkcyjne raczej nie będą w stanie funkcjonować w ten sposób. Możliwe, że za jakiś czas rozwój nowych technologii i sztucznej inteligencji pozwoli chirurgowi przeprowadzać operację zdalnie, przy użyciu komputera i specjalnie skonstruowanego do tego celu robota, a pracownikowi produkcji umożliwi składanie kadłuba samolotu, operując zdalnie nowoczesną maszyną. Jednak nawet przy rozwoju technologii, jeszcze bardziej niezbędny będzie rozwój umiejętności pracowników i potencjalnych kandydatów do pracy, którzy będą musieli umieć obsługiwać te specjalistyczne sprzęty. Inaczej rzecz ma się ze szkolnictwem, gdzie od jakiegoś czasu mamy możliwość obserwować efektywność zdalnego nauczania. Nawet jeśli szkoła świetnie przygotuje się pod względem sprzętu, używania go przez nauczycieli i dzieci, pojawiają się inne problemy. Szczególnie wśród małych dzieci, nauczanie na żywo jest bardzo ważne dla ich rozwoju poznawczego (mają wtedy lepsze możliwości przyswajania wiedzy), ale także emocjonalnego i społecznego. Będąc w realnej grupie rówieśników i mając kontakt z nauczycielem, mogą uczyć się ról społecznych, kontaktów z innymi i radzenia sobie z różnymi emocjami.

Obecnie największe możliwości pracy zdalnej mają pracownicy biurowi spędzający czas w pracy przed ekranem komputera. Rynek pracy staje się coraz bardziej rynkiem pracownika, a nie pracodawcy, co daje potencjalnym kandydatom możliwość oczekiwania, a wręcz wymagania pewnych rozwiązań. Najbardziej oczekiwanymi benefitami, jakie wymieniają ubiegający się o pracę, nie są już darmowe owoce, czy dostęp do pokoju z grami, ale właśnie możliwość pracy zdalnej, dostęp do technologii, elastyczny czas pracy i ewentualnie pakiet opieki zdrowotnej. Nie jest to chwilowy trend, a raczej charakterystyczne cechy milenialsów i post-milenialsów, którzy stanowią obecnie największą pulę potencjalnych pracowników. Pracodawcy powinni więc zwrócić na to uwagę i oferować możliwość pracy z domu, szczególnie dlatego, że obecnie rynek pracy cierpi na niedobór talentów i specjalistów. Praca zdalna może być więc idealnym rozwiązaniem.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: