Czy zakaz konkurencji dla pracownika może być nieodpłatny?
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy
Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest nieodpłatny. Przyjmuje się, że wynagrodzenie za pracę zawiera w sobie ekwiwalent dla pracownika za to, że nie konkuruje z pracodawcą. Co więcej, podpisanie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest tylko doprecyzowaniem podstawowego obowiązku pracownika, polegającego na dbaniu o dobro zakładu pracy. Obowiązek ten, wynikający z art. 100 § 2 pkt. 4 Kodeksu pracy, zawiera w sobie zobowiązanie pracownika do tego, by nie szkodzić pracodawcy poprzez prowadzenie działalności konkurencyjnej, nawet bez podpisywania umowy o zakazie konkurencji.
Wynagrodzenie za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy
Zupełnie inaczej wygląda odpłatność za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zgodnie z prawem pracownik powinien otrzymywać za taki zakaz odszkodowanie w wysokości co najmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie to może być wypłacane w miesięcznych ratach (1012 § 3 Kodeksu pracy).
Kodeks pracy określa tylko minimalne odszkodowanie za zakaz konkurencji. Strony mogą umówić się, że to odszkodowanie będzie wyższe.
Z drugiej strony zdarza się, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w ogóle nie określa wysokości odszkodowania albo wprost stanowi, że zakaz konkurencji jest nieodpłatny. Nie oznacza to jednak, że pracownikowi nie jest należne odszkodowanie. W takiej sytuacji z mocy prawa pracownik powinien otrzymać odszkodowanie minimalne, czyli w przybliżeniu 25% dotychczasowego wynagrodzenia.
Chcesz wiedzieć więcej o zakazie konkurencji? Przeczytaj artykuł: Umowa o zakazie konkurencji – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim ją podpiszesz (link: https://tajemnica-przedsiebiorstwa.pl/zakaz-konkurencji-lojalka)
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: