Czy zakaz konkurencji dla pracownika może być nieodpłatny?

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20  |  Średni czas czytania: 01:04
Artykuł reklamowy
Pracodawcy coraz częściej dają pracownikom do podpisu umowy o zakazie konkurencji, zarówno w czasie trwania umowy o pracę jak i po jej rozwiązaniu. Podpisanie takiej umowy jest warunkiem zatrudnienia, warto więc wiedzieć, czy pracownik powinien za zakaz konkurencji powinien coś otrzymać, czy też nie.
Czy zakaz konkurencji dla pracownika może być nieodpłatny?

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest nieodpłatny. Przyjmuje się, że wynagrodzenie za pracę zawiera w sobie ekwiwalent dla pracownika za to, że nie konkuruje z pracodawcą. Co więcej, podpisanie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest tylko doprecyzowaniem podstawowego obowiązku pracownika, polegającego na dbaniu o dobro zakładu pracy. Obowiązek ten, wynikający z art. 100 § 2 pkt. 4 Kodeksu pracy, zawiera w sobie zobowiązanie pracownika do tego, by nie szkodzić pracodawcy poprzez prowadzenie działalności konkurencyjnej, nawet bez podpisywania umowy o zakazie konkurencji.

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zupełnie inaczej wygląda odpłatność za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zgodnie z prawem pracownik powinien otrzymywać za taki zakaz odszkodowanie w wysokości co najmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie to może być wypłacane w miesięcznych ratach (1012 § 3 Kodeksu pracy).

Kodeks pracy określa tylko minimalne odszkodowanie za zakaz konkurencji. Strony mogą umówić się, że to odszkodowanie będzie wyższe.

Z drugiej strony zdarza się, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w ogóle nie określa wysokości odszkodowania albo wprost stanowi, że zakaz konkurencji jest nieodpłatny. Nie oznacza to jednak, że pracownikowi nie jest należne odszkodowanie. W takiej sytuacji z mocy prawa pracownik powinien otrzymać odszkodowanie minimalne, czyli w przybliżeniu 25% dotychczasowego wynagrodzenia.

Chcesz wiedzieć więcej o zakazie konkurencji? Przeczytaj artykuł: Umowa o zakazie konkurencji – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim ją podpiszesz (link: https://tajemnica-przedsiebiorstwa.pl/zakaz-konkurencji-lojalka)

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: