Czym jest faktoring dla transportu?

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-19  |  Średni czas czytania: 01:55
Artykuł reklamowy
Faktoring to usługa finansowa, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród firm z branży TSL. Współpraca z firmą faktoringową (faktorem) pozwala zachować płynność finansową nawet przy długich terminach płatności. Na czym polega faktoring dla transportu i co jeszcze można zyskać podczas współpracy z faktorem?
Czym jest faktoring dla transportu?

Na czym polega finansowanie faktur?

Firmy, które decydują się na faktoring dla transportu, mogą wymieniać faktury z długim terminem płatności na gotówkę, a tym samym otrzymywać pieniądze za wykonaną usługę bez czekania na termin spłaty. Finansowanie faktur można porównać do kredytu na fakturę – po przekazaniu dokumentu firmie faktoringowej otrzymujesz gotówkę, a pieniądze od zleceniodawcy trafiają na konto faktora dopiero we wskazanym terminie płatności.

Usługa faktoringu wiąże się z przeniesieniem praw do wierzytelności (tzw. cesji wierzytelności) na firmę faktoringową. Oznacza to, że faktor ma prawo do windykacji faktur (polubownej lub sądowej), jeśli zleceniodawca nie przeleje pieniędzy na czas.

Rodzaje faktoringu

Wyróżniamy wiele rodzajów faktoringu, dlatego przed wyborem firmy warto zapoznać się z podstawowymi definicjami.

  • Faktoring pełny (bez regresu) – faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności twojego klienta, jeśli ten nie opłaci faktury w terminie.
  • Faktoring niepełny (z regresem) – faktor nie przejmuje ryzyka niewypłacalności twojego kontrahenta, dlatego w przypadku braku spłaty faktury występuje do ciebie o zwrot finansowania.
  • Faktoring jawny – faktor informuje płatnika, że faktura została sfinansowana i wysyła mu zawiadomienie o cesji wierzytelności.
  • Faktoring cichy (tajny) – faktor nie informuje płatnika, że skorzystałeś z faktoringu. Ten rodzaj bywa wykorzystywany w przypadku zakazu cesji wierzytelności nałożonego na firmę przez płatnika. Rodzajem faktoringu cichego może być pożyczka.
  • Faktoring krajowy – finansowanie faktur wystawianych dla polskich płatników.
  • Faktoring zagraniczny – usługa dla firm współpracujących z zagranicznymi płatnikami.
  • Faktoring jednorazowy – umożliwia korzystanie z faktoringu z przerwami lub finansowanie jedynie wybranych faktur.
  • Faktoring globalny – opcja dla firm, które chcą nieprzerwanie korzystać z faktoringu.

Wybór rodzaju faktoringu wiąże się oczywiście z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Nie wszystkie firmy faktoringowe oferują wyżej wymienione rodzaje, dlatego przed podjęciem decyzji przyjrzyj się ofercie faktora. Warto zwrócić uwagę na firmy proponujące produkty, które łączą w sobie kilka różnych rodzajów faktoringu, np. jednorazowy, krajowy, niepełny i jawny.

Ile kosztuje faktoring?

Decydując się na faktoring dla transportu, możesz przestać się martwić spóźnialskimi klientami, którzy nie dotrzymują terminów. Nie musisz też obawiać się utraty płynności finansowej, na co narażone są szczególnie małe firmy. Usługa faktoringu jest oczywiście płatna i obejmuje m.in. miesięczny abonament, opłatę administracyjną czy opłatę za utrzymanie limitu faktoringowego. Ostateczny koszt usługi zależy od oferty faktora i wybranych usług – cena wynosi zwykle 2-10% całej należności.

Zalety faktoringu dla transportu

Najważniejsze zalety faktoringu to:

  • poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa,
  • ograniczenie zatorów płatniczych,
  • większa dyscyplina spóźnialskich kontrahentów,
  • możliwość zaproponowania klientom dłuższych terminów spłaty,
  • monitoring płatności realizowany przez faktora,
  • badanie wiarygodności kontrahentów,
  • windykacja na drodze polubownej i sądowej.

Jak wybrać firmę faktoringową?

Wybór faktora ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie firmy, lecz również na relacje z klientami. Nieprofesjonalny faktor może przyczynić się do zerwania umowy z klientem czy niestabilności finansowej firmy. Przed podjęciem decyzji sprawdź, czy faktor zna specyfikę twojej branży (jak długo w niej działa?), jakie warunki współpracy i rodzaje faktoringu oferuje, jakie opłaty pobiera za usługę, a także czy korzysta z ubezpieczenia faktoringu. Najlepiej zdecydować się na firmę, która specjalizuje się w faktoringu dla transportu, działa na rynku od co najmniej kilku lat i może pochwalić się dobrymi opiniami w Google.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: