Czym jest system Andon i dlaczego warto go wdrożyć?

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-06  |  Średni czas czytania: 01:32
Artykuł reklamowy
System Andon to jeden z elementów lean production, czyli odchudzonej produkcji. Jest najczęściej wykorzystywany w dużych firmach trudniących się produkcją, które chcą uniknąć ryzyka obniżenia jej wydajności w wyniku niezauważonego czynnika. W efekcie, system ten chroni firmę przed możliwymi stratami, pozwalają na szybkie komunikowanie braków lub niedociągnięć pojawiających się na linii produkcyjnej. Sprawdźmy, jak to rozwiązanie działa w praktyce i dlaczego warto w nie zainwestować.
Czym jest system Andon i dlaczego warto go wdrożyć?

Czym jest system Andon i na jakiej zasadzie działa?

System Andon pełni jedną, podstawową funkcję – jest nią wizualne lub dźwiękowe komunikowanie o wszelkich dostrzeżonych w procesie produkcji brakach i problemach, które mogą mieć znaczący wpływ na efekt końcowy. Informacje te wyświetlają się na specjalnej, ustawionej w widocznym miejscu na hali produkcyjnej tablicy. Dostarczać ich może natomiast każdy pracownik, który zauważył problem. Po przyjęciu zgłoszenia, lider wstrzymuje produkcję i zajmuje się naprawieniem problemu. Pozwala to na znaczące obniżenie ryzyka strat oraz szybkie wyeliminowanie problemu, który mógłby zaważyć na efektach produkcji, narażając firmę na znaczące straty finansowe.

Warto wiedzieć, że system Andon po raz pierwszy został wdrożony w Japonii, w fabrykach marki Toyota. Bardzo szybko dostrzeżono jego pozytywny wpływ na jakość i tempo produkcji. Z udoskonalonego systemu przywoławczego korzysta obecnie wiele światowych firm. System Andon jest bowiem bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pewien problem w jego wdrożeniu może stanowić koszt całego przedsięwzięcia oraz jego złożony i dość skomplikowany charakter. Przeprowadzenie całej procedury instalacyjnej wymaga bowiem nieco czasu i zaangażowania, jednak gra jest zdecydowanie warta świeczki, gdyż poniesione koszty bardzo szybko się zwracają w postaci mniejszej liczby błędów i pomyłek oraz lepszej, wydajniejszej pracy bez zakłóceń.

Gdzie warto rozważyć wdrożenie systemu przywoławczego?

System Andon pozwala szybko wprowadzać niezbędne modyfikacje i naprawy, a także minimalizować ilość odpadów poprodukcyjnych wynikających z błędów maszyn. Świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na usprawnieniu produkcji oraz ograniczeniu możliwych strat. Współczesne systemy Andon niewiele przypominają pierwsze z nich, które powstały w Japonii. Opierają się bowiem głównie na nowoczesnych, czytelnych tablicach, na których pojawiają się wizualne komunikaty. System Andon został rozbudowany także o sygnały dźwiękowe i graficzne, które dodatkowo podnoszą jego efektywność oraz pozytywnie wpływają na tempo reakcji użytkowników.

Możemy więc śmiało powiedzieć, że jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego zakładu produkcyjnego, który chce zatroszczyć się o swoją produkcję w nowoczesny, sprawdzony sposób. Dzięki jego wróżeniu zarówno mniejsze, jak i większe zakłady produkcyjne mogą liczyć na zmniejszenie strat produkcyjnych związanych chociażby z awariami maszyn, z usterkami na linii produkcyjnej oraz mniejszą liczbę odpadów przy większej ilości pełnowartościowych produktów. Jest to rozwiązanie warte wdrożenia, jeśli zależy nam na wzniesieniu jakości produkcji na wyższy level.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: