Elektrośmieci, czyli co zrobić ze starym sprzętem

Ostatnia aktualizacja: 2018-10-18  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł reklamowy
Czajnik elektryczny, opiekacz do kanapek czy mikser – nawet, jeśli dbamy o nasze sprzęty małego AGD, każde z nich prędzej czy później musimy wymienić na nowe. Co zrobić ze starym sprzętem? Na pewno nie może ono wylądować na śmietniku! Urządzenia elektryczne zawierają szkodliwe dla środowiska substancje chemiczne, dlatego nieodpowiednie pozbycie się ich jest nielegalne i sankcjonowane prawnie. Zobacz, co zrobić przed zakupem nowego urządzenia. Jak bezpiecznie i prawidłowo oddać elektrośmieci?
Elektrośmieci, czyli co zrobić ze starym sprzętem

Elektrośmieci, czyli co?

Do grona elektroodpadów, czy inaczej elektrośmieci zaliczamy wszystkie te niedziałające urządzenia, które do pracy potrzebowały dopływu prądu elektrycznego, obecności pól elektromagnetycznych lub zasilania bateriami. Elektroodpadem będzie więc zepsuty odkurzacz, niedziałający już tablet i niezdatny do użytku toster. Jeśli nie masz pewności, czy Twój sprzęt powinien być zaliczony do elektroodpadów, sprawdź jego opakowanie i/lub obudowę. Symbol przekreślonego kontrolera będzie pewnością, że nie możesz wyrzucić urządzenia na śmietnik.

Każde z elektrośmieci musi być poddane odpowiedniemu segregowaniu i recyklingowi. Wynika to z tego, że posiadają one niebezpieczne związki chemiczne, takie jak ołów, chrom, kadm czy rtęć. Gdy przedostaną się do atmosfery, są ogromnie szkodliwe zarówno dla  naszego zdrowia, jak i środowiska naturalnego. Już jedno urządzenie wyrzucone do małego zbiornika wodnego może przyczynić się do zatrucia środowiska wodnego na kilka lat.

Pierwszy krok: recykling

Nie tylko czajnik, ale też kuchenkę mikrofalową, suszarkę czy laptop. Jeśli nie wiesz co z nimi zrobić, wcale nie musisz ich wyrzucać. Alternatywne metody przetwarzania urządzeń pozwolą na nadanie im drugiego życia. Mowa oczywiście o recyklingu.

W jaki sposób z niego skorzystać? Wiele punktów sprzedaży przyjmuje stary sprzęt wtedy, gdy zdecydujesz się na zakup nowego. W ten sposób urządzenia są kategoryzowane na mniejsze podzespoły, np. gumę, kable i tworzywo sztuczne, a następnie trafiają do recyklingu. Ogromna grupa części może być wykorzystana ponownie. Przykładem są materiały ze zużytych telefonów komórkowych, które można przerobić na instrumenty muzyczne i plomby dentystyczne.

Gdzie oddać stary sprzęt AGD?

Oprócz sklepu, w którym kupujesz nowe urządzenie, Twoje stare AGD możesz zanieść m.in. do:

  • punktu zbiórki ZSEE (Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego),
  • dowolnego zakładu naprawy sprzętu AGD/RTV – w takich miejscach oddasz urządzenie bez problemu, gdyż posłuży jako źródło części zamiennych,
  • punktu skupu złomu, jeśli znajduje się on w rejestrze miejsc przyjmujących zużyty sprzęt,
  • organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Jak wybierać sprzęty AGD, żeby służyły jak najdłużej?

Naczelną zasadą jest kupowanie urządzeń posiadających zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Przykładowo, wybierając czajnik elektryczny (przykładow modele znajdziesz pod tym adresem: www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/czajniki.html), zwróć uwagę na to, by posiadał zabezpieczenie przed przegrzaniem, jak model Amica KD 2011. Z kolei w przypadku tostera przydatną funkcją będzie automatyczne wyłączenie sprzętu w przypadku zablokowania pieczywa, którą posiada m.in. Bosh TAT 3A011. W ten sposób dłużej będziesz mógł się cieszyć sprawnym urządzeniem.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: