Faktura.pl - recenzja programu do wystawiania faktur online

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-30  |  Średni czas czytania: 04:14
Aktualnie ciężko wyobrazić sobie prowadzenia działalności gospodarczej bez wystawiania faktur. Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym, który potwierdza zawarcie transakcji, wykonanie usługi czy też zakup jakiegoś towaru. To właśnie w oparciu o wystawione faktury dokumentowane są przychody firmy, koszty oraz rozliczane podatki. Dlatego wybór odpowiedniego dla twojej firmy programu fakturowego jest tak ważny.
Faktura.pl - recenzja programu do wystawiania faktur online

Ogólnie mówiąc fakturę można wystawić na dwa sposoby. Najprostszą metodą wystawienia faktury jest wypisanie jej ręcznie na specjalnym druku, jednak to rozwiązanie jest już mocno przestarzałe i niepraktyczne. Drugim sposobem jest wystawienie faktury za pomocą specjalnego programu do wystawiania faktur.

Programy fakturowe można dodatkowo podzielić na programy desktopowe, a więc programy instalowane lokalnie na komputerze użytkownika oraz programy działające online. Programy online do swojego działania wymagają jedynie dostępu do Internetu . Wszystkie dane są przechowywane w chmurze. Ich zaletą jest to, że do wystawienia faktury wystarczy komputer podłączony do Internetu lub nawet zwykły smartfon. Faktura może zostać wystawiona o każdej porze z dowolnego miejsca.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu programów. W tym artykule omówimy program faktura.pl.

Czym jest program faktura.pl

Faktura.pl jest to prosty i bezpieczny program do wystawiania faktur online. Program daje wszystkie niezbędne narzędzia i funkcje dzięki czemu możesz w łatwy sposób wystawić różne typy faktur:

 • faktury VAT
 • rachunki
 • faktury korygujące
 • faktury proforma
 • faktury zaliczkowe
 • faktury vat-marża
 • fakturę uproszczona
 • faktury cykliczne.

Jeśli chcesz sprawdzić jak działa program faktura.pl najlepiej na początek założyć sobie darmowe konto testowe. Takie konto od razu będzie posiadało wszystkie dostępne funkcje. W okresie próbnym masz możliwość wystawienia do 10 faktur bez żadnych opłat.

Dodatkowo przez trzy miesiące masz dostęp do dodatkowych, płatnych usług oferowanych przez faktura.pl takich jak na przykład pieczęć prewencyjna. Po wystawieniu wspomnianych 10 faktur do dalszego korzystania z programu konieczne jest wniesienie opłaty.

Program możesz opłacić za wybrany przez Ciebie okres:

 • 1 miesiąc - opłata 19,99 netto/mc
 • 6 miesięcy - opłata 14,99 netto/mc
 • 12 miesięcy - opłata 9,99 netto/mc

Jak rozpocząć pracę z programem faktura.pl

Założenie testowego konta jest bardzo proste wystarczy wejść na stronę faktura.pl, kliknąć przycisk „Załóż konto”, a następnie podać Twój adres email oraz hasło do konta.

Jak rozpocząć pracę z programem faktura.pl 1

Na Twoją skrzynkę pocztową przyjdzie wiadomość z linkiem aktywującym konto. Wystarczy kliknąć przesłany link i konto będzie już aktywne.

Jak rozpocząć pracę z programem faktura.pl 2

Start z samym programem jest również prosty. Po zalogowaniu się do systemu wystarczy że podasz NIP Twojej firmy a wszystkie dane zostaną pobrane z rejestru REGON i automatycznie uzupełnione.

Jak rozpocząć pracę z programem faktura.pl 3

Kolejnym krokiem jest wskazanie biura rachunkowego które obsługuje Twoją firmę. Z programu możesz wysłać zaproszenie do Twojego biura rachunkowego lub też możesz je wybrać z listy biur rachunkowych polecanych przez faktura.pl. Dzięki połączeniu programu faktura.pl z księgowością Twoje biuro księgowe będzie mogło otrzymywać wszystkie faktury w formie elektronicznej i w sposób automatyczny je księgować. Etap ten jednak możesz pominąć.

Jak rozpocząć pracę z programem faktura.pl 4

Korzystanie z programu faktura.pl

Po przejściu procesu rejestracji możesz już wystawić swoją pierwszą fakturę. Sam wygląd programu jest przyjazny, a nawigacja dość intuicyjna. W lewej kolumnie znajdują się wszystkie podstawowe funkcje programu takie jak między innymi ustawienia, wystawianie faktur, baza kontrahentów czy też baza produktów. W prawej kolumnie natomiast masz podgląd aktualnej karty/modułu na którym właśnie pracujesz.

Przed wystawieniem pierwszej faktury warto wejść w zakładkę „Ustawienia” i dodać wszystkie niezbędne dane. W zakładce „Firmy” możesz dodać logo oraz stopkę które będą dodawane do każdej faktury. Na wszelki wypadek warto również sprawdzić czy wszystkie zaimportowane dane Twojej firmy są poprawne.

Uwaga. Program faktura.pl pozwala na dodanie więcej niż jednej firmy do systemu.

Koniecznie dodaj numer rachunku bankowego ponieważ ten rachunek znajdzie się na każdej fakturze i właśnie na niego będą przesyłać płatności Twoi kontrahenci. W zakładce „Ustawienia” możesz skonfigurować sposób numeracji dokumentów oraz dodać dodatkowe konto dla kilku użytkowników którzy oprócz ciebie będą korzystali z programu, jak również możesz założyć specjalne konto dla księgowej.

Po uzupełnieniu wszystkich danych w zakładce „Ustawienia” warto przejść następnie do zakładki „Produkty” i dodać na początek listę produktów/usługa które planujesz sprzedawać. Jeżeli jest to konieczna to możesz przy każdej pozycji dodać oznaczenie GTU.

Bardzo ciekawą funkcjonalnością jest możliwość dodania zaufanych adresów e-mail. W systemie faktura.pl otrzymujesz Twój indywidualny adres e-mail na który możesz wysyłać faktury w formie PDF ze wskazanych adresów zaufanych. Dzięki temu wszystkie przesłane tą drogą dokumenty znajdą się automatycznie w zakładce „Dokumenty” Twojego systemu.

Przykładowo:
Jeśli masz specjalną skrzynkę e-mail na którą Twoi kontrahenci przesyłają faktury koszowe to warto dodać w ustawieniach konta e-mail przekierowanie poczty na Twój dedykowany adres e-mail w systemie faktura.pl. Dzięki temu wszystkie faktury będą od razu trafiać do programu.

Korzystanie z programu faktura.pl

Sam proces wystawiania faktury jest niezwykle szybki. Wszystkie elementy faktury masz na jednej stronie. Wystarczy je po kolei wypełnić. Przydatną funkcją jest automatyczne zaczytywanie danych kontrahenta - wystarczy podać numer NIP a program sam uzupełni wszystkie pozostałem dane.

Faktury możesz wystawiać w odniesieniu do ceny jednostkowej netto jak i brutto oraz w różnych walutach - jest bardzo przydatne jeśli obsługujesz klientów z zagranicy. Do każdej pozycji produktowej możesz dodać numer PKWiU. Jako opcja dodatkowa - do każdej faktury możesz dodać pieczęć prewencyjną kancelarii windykacyjnej (po okresie 3 miesięcy jest to usługa dodatkowo płatna).

Wystawianie faktur

Po wystawieniu dokumentu otrzymujesz jego podgląd w formacie pdf. Jeśli do danych kontrahenta dodasz jego adres email oraz numer telefonu to o każdorazowym wystawieniu faktury zostanie on poinformowany drogą e-mailową oraz poprzez SMS.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia faktur jako faktury cykliczne, które będą automatycznie wystawiane w ustalony okresie czasu np. raz na miesiąc.

Poza fakturami sprzedażowymi do systemu możesz również dodawać faktury kosztowe. Wystarczy, że aktywujesz usługę dodawania dokumentów i dodasz jakąś fakturę z Twojego dysku komputera do systemu.

Zwróć uwagę również na funkcję raportów w module „Dokumenty”. Możesz tutaj wyeksportować całą listę faktur do dokumentu .csv, wyeksportować z programu paczkę faktur za wybrany okres oraz plików JPK_VAT czy JPK_FA.

Usługi dodatkowe faktura.pl

W ramach programu faktura.pl masz również dostęp różnych usług dodatkowych takich jak windykacja oraz faktoring. Są tą usługi bezpośrednio zintegrowanie z programem.

Wraz z programem faktura.pl możesz również skorzystać ze specjalnych usług różnych partnerów takich jak: banki, firmy leasigowe czy firmy kurierskie.

Usługi dodatkowe faktura.pl

Podsumowanie zalety i wady programu faktura.pl

Zalety

 • bardzo szybka możliwość wystawienia faktury zarówno za pośrednictwem komputera jak i smartfonu,
 • różne rodzaje faktur, faktury cykliczne,
 • możliwość archiwizacji dokumentów kosztowych,
 • powiadomienia e-mail oraz SMS przesyłane do kontrahenta,
 • komunikaty o fakturach przeterminowanych,
 • automatyczne uzupełnienie danych kontrahenta pobieranymi z rejestru REGON,
 • baza kontrahentów oraz baza produktów,
 • bezpłatny okres testowy - pierwsze 10 faktur.

Wady

Z punktu widzenia realizacji głównego celu jakim jest wystawienie faktury to wady programu są dość drobne i wynikają z subiektywnej oceny:

 • aktualnie brak możliwości integracji z kontem bankowym, tak by wszystkie płatności automatycznie oznaczały się w programie jako zapłacone,
 • brak modułu statystyk - statystyki sprzedaży produktów oraz podsumowania przychodów,
 • nieczytelne podświetlenia w głównym menu - jeśli wchodzimy w jakąś kategorię np. nowa faktura to zmienia się jedynie kolor ikony obok, natomiast po wejściu w dział „Dokumenty” podświetla się równocześnie moduł „Segregator” co może być nieco mylące,
 • brak magazynu.

Faktura.pl jest prostym i bardzo wygodnym programem do wystawiania faktur. Nie jest to program dla bardzo wymagającego użytkownika, który potrzebuje integracji z różnymi systemami, zaawansowanych funkcji analitycznych oraz magazynu. Jednak jeśli ktoś szuka prostego programu dla małej firm w niedużej cenie, którego może szybko się nauczyć i w łatwy sposób wystawiać fakturę to ten program będzie bardzo dobrym wyborem. Więcej informacji znajdziesz na stronie: faktura.pl.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: