Fotowoltaika dla firm - jakie dotacje w 2022?

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-13  |  Średni czas czytania: 02:21
Artykuł reklamowy
Odnawialne źródła energii przestały już być nowinką technologiczną, a stały się jednym z elementów krajobrazu energetycznego naszego kraju. Polacy, w tym coraz częściej przedsiębiorcy, decydują się na inwestycję w fotowoltaikę. Szukają przy tym różnych źródeł finansowania, aby wydatek nie był aż tak dużym obciążeniem dla budżetu. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju dotacje. Z jakich dotacji na fotowoltaikę można skorzystać w 2022 roku? Sprawdźmy.
Fotowoltaika dla firm - jakie dotacje w 2022?

OZE w Polsce

Obserwujemy dynamiczną transformację polskiego rynku energetycznego. Jeszcze w 2010 roku odnawialne źródła energii stanowiły zaledwie 6% mocy zainstalowanych. W 2021 roku było to już ponad 30%. Teraz OZE odpowiedzialne są za 17% produkcji energii elektrycznej. Oczywiście te zmiany przekładają się na spadek emisyjności polskiej produkcji energii elektrycznej. Emisja dwutlenku węgla z wyprodukowanej MWh od 2010 roku spadła o 16,6%. 

Fotowoltaika – dobre rozwiązanie dla firm 

Najpopularniejsze w naszym kraju są energetyka wiatrowa i fotowoltaika (odpowiednio 7,1 oraz 7,7 GW z niemal 56 GW mocy zainstalowanych ogółem). Przez ostatnie lata największe wzrosty odnotowała właśnie fotowoltaika. Mimo iż jest zdominowana przede wszystkim przez inwestorów prywatnych, firmy również widzą ogromny potencjał w energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna w firmie pozwala wypracować przynajmniej częściową, a często nawet pełną niezależność od sprzedawców energii oraz zmieniających się cen prądu. A trzeba przyznać, że te są coraz wyższe! 

Fotowoltaika dla firm – dotacje 2022

Mimo iż prąd wyprodukowany w fotowoltaice jest w stanie pokryć nawet całość zapotrzebowania w firmie, to – jak wynika z raportu „Zielona energia w MŚP” – w 2020 roku jedynie 4% firm zdecydowało się na montaż systemu. Kolejnych 8% planowało inwestycję w przyszłości. To nadal niewiele. Za powód przedsiębiorcy podają przede wszystkim wysokie koszty instalacji oraz długi okres zwrotu. 

Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można przynajmniej częściowo obniżyć koszty inwestycji, a jednocześnie skrócić czas zwrotu. Są to różnego rodzaju programy finansowego wsparcia dla przedsiębiorców, przede wszystkim w formie pożyczki lub bezzwrotnego dofinansowania. O dotacjach na fotowoltaikę dla firm w 2022 roku oraz innych możliwościach sfinansowania inwestycji można przeczytać szerzej w artykule E.ON Polska. Poniżej podajemy najciekawsze propozycje.

Energia Plus

Flagowy projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko oraz poprawa jakości powietrza. Aktualnie trwają nabory do trzeciej tury programu. Wnioski można składać do połowy grudnia 2022 roku lub do wyczerpania środków. Łączna kwota wsparcia wynosi 745 mln złotych.  W trzeciej turze można się starać o pożyczkę - preferencyjną lub na warunkach rynkowych. Minimalna kwota pożyczki wynosi 0,5 mln złotych, z kolei maksymalna – 300 mln złotych.

Nowa Energia

Kolejny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewiduje nabory konkursowe w kilku obszarach. Są to m.in. bezemisyjne, stabilne źródła energii oraz plusenergetyczne budynki, czyli takie, które dzięki zaawansowanym rozwiązaniom wytwarzają więcej energii, niż jej potrzebują. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z pożyczki na preferencyjnych albo na rynkowych warunkach. Aktualnie czekamy na czwartą edycję projektu – trzecia zakończyła się we wrześniu 2021 roku. 

Regionalne programy dofinansowania fotowoltaiki w firmie

Oprócz ogólnopolskich programów prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można się starać także o wsparcie w swoim regionie, czyli oferowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Projekty te uruchamiane są niezależnie od siebie, w różnym czasie i oferują wsparcie na różnych zasadach. Co więcej, często są one znacznie bardziej opłacalne niż te prowadzone na poziomie ogólnopolskim.

Przykładowo w województwie kujawsko-pomorskim prowadzony jest nabór wniosków do programu Eko-Klimat – woda, powietrze, ziemia. Przedsiębiorcy oraz inne jednostki i instytucje typu szpitale, szkoły czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o zwrot do 100% kosztów kwalifikowanych na budowę systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii. 

Ulga na fotowoltaikę dla przedsiębiorców 

Co jeszcze oprócz dofinansowania? Do inwestycji w instalację fotowoltaiczną zachęcają również wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe. Możliwość odliczenia wartości podatku VAT od fotowoltaiki w przedsiębiorstwie sprawia, że ten wydatek na pewno mniej obciąży firmowy budżet. Koszty będą niższe nawet o 25%. 

Na rynku pojawiają się również atrakcyjne formy finansowania oferowane przez banki, ale też instytucje pozabankowe czy publiczne. Popularność fotowoltaiki jest bardzo duża, możemy się więc spodziewać, że wkrótce tego rodzaju propozycji będzie o wiele więcej. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: