Gdy motywacja spada

Ostatnia aktualizacja: 2017-03-26  |  Średni czas czytania: 01:57
Artykuł reklamowy
Firma to system naczyń połączonych - by funkcjonowała prężnie i z sukcesami, musi działać efektywnie na każdym szczeblu. Kluczem do sukcesu firmy jest więc zaangażowanie każdego pracownika w powierzone mu obowiązki i odpowiednia motywacja do ich wykonywania. Zdarza się jednak, że poziom motywacji wśród Twojego zespołu nagle spada. Jakie mogą być tego przyczyny i jak możesz temu zapobiegać?
Gdy motywacja spada

Warto rozmawiać

By móc szybko i skutecznie reagować na takie sytuacje, musisz – jako kierownik czy manager – dobrze znać swój zespół. Przyczyny spadku motywacji mogą być bowiem różnorakie i często mają charakter bardzo indywidualny. Czasem u podstaw problemu leżą problemy osobiste, finansowe czy emocjonalne pracownika. Bywa też tak, że zadania, które zostały mu powierzone, nie są dla niego interesujące lub uważa on, że hamują jego rozwój zawodowy. Wielu takim problemom da się zaradzić w dość prosty sposób, jednak, by było to możliwe, potrzebna jest szczera i otwarta rozmowa z podwładnym.

Jeśli kryzys motywacji dotknął cały zespół, a nie tylko jednego pracownika, może to świadczyć o tym, że na którymś etapie procesu motywacyjnego popełniasz błąd. W takim wypadku również przyda się diagnoza sytuacji poprzez rozmowę – bądź indywidualną, bądź w grupie. Dzięki otwartej konfrontacji z problemem masz szansę lepiej poznać potrzeby i oczekiwania swoich współpracowników. Nie chowaj głowy w piasek – zyskasz w ich oczach, gdy pokażesz, że ich zdanie nie jest Ci obojętne.

Skuteczny system motywacji pracowników

Doświadczenia odnoszących największe sukcesy w przeróżnych branżach firm pokazują, że motywacja pracowników powinna być oparta o pewien spójny system. Okazuje się, że najwięcej pożytku przynoszą działania motywacyjne o jasno określonych zasadach i zaplanowane jako akcje długoterminowe. Pracownicy wiedzą wtedy, jakie osiągnięcia są nagradzane i w jaki sposób, mają też świadomość, że ich codzienne wysiłki są zauważane i odpowiednio doceniane przez przełożonych. To bez wątpienia dodaje sił i chęci do pracy.

Systemy motywacyjne rzadko wykorzystują zwykłe premie finansowe – sięga się w nich raczej po różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe. Wyzwaniem dla pracodawcy wydaje się ich odpowiedni wybór, tak aby były atrakcyjne dla każdego pracownika. A przecież ludzie są bardzo różni… By nie martwić się, czy trafisz w gusta i potrzeby każdego ze swoich podwładnych, najlepiej zdecydować się na rozwiązanie, które umożliwia im samodzielny wybór upominku czy nagrody. Brzmi utopijnie? A jest całkiem proste…

Zaprojektowana przez specjalistów Sodexo platforma Sodexo Select pozostawia obdarowanym pracownikom dowolność w zakresie wyboru świadczenia, które chcieliby otrzymać w ramach nagrody. Kartę Podarunkową, którą otrzymują w prezencie, można bowiem zrealizować w ponad 400 000 punktów akceptujących płatność na terenie całej Polski. Partnerzy Sodexo to firmy z tak wielu rozległych branż, że każdy bez problemu znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Zadbaj o atmosferę w firmie

Czasem lekarstwem na chwilowe rozprężenie pracowników jest… odrobina zasłużonego relaksu. Dobra atmosfera w zespole może czynić cuda, a zazwyczaj nie trzeba wiele, by przywrócić relacje między współpracownikami na właściwe tory. Luźna impreza integracyjna w firmowym gronie – z obowiązkowym zakazem rozmów o sprawach służbowych – może się okazać zbawienna. Takie chwilowe spuszczenie z tonu przynosi zazwyczaj zaskakująco pozytywne efekty. Oczyszcza atmosferę i kreuje więzi, a to naprawdę liczy się dla nowoczesnego pracownika.

Podsumowując – kluczem do motywacyjnego sukcesu w firmie są dobre i szczere relacje, przyjemna atmosfera i… rozsądny plan działania. Warto mieć na uwadze znaczenie tych trzech czynników i sukcesywnie wprowadzać je w życie. Powodzenia!

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:

Dodaj komentarz

1000
Obrazek Captcha
Powered by Commentics

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy

Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki:

Pobierz darmowy e-book