IKE - czym jest i dla kogo?

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-28  |  Średni czas czytania: 02:12
Artykuł reklamowy
Przeciętna emerytura wyniosła w marcu 2022 roku 2545 zł brutto. W przypadku mężczyzn było to 3184 zł, a pań – 2128 zł. Są to świadczenia bardzo niskie, biorąc pod uwagę, jak szybko rosną w Polsce ceny i jak kosztowne jest utrzymanie się. Od marca minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. Ze względu na tak niskie świadczenia dobrym krokiem jest podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia się na przyszłość i zgromadzenia dodatkowych środków. Sposobem na to może być IKE. Co to jest i jak działa?
IKE - czym jest i dla kogo?

Czym jest IKE?

IKE to skrót od Indywidualne Konta Emerytalne i jest to jeden z elementów systemu emerytalnego, a konkretnie – trzeciego filaru. Zadaniem tego rozwiązania jest ułatwienie Polakom gromadzenia środków na starość. Można dzięki temu samodzielnie budować poduszkę finansową, która będzie stanowić wsparcie po zakończeniu kariery zawodowej. Uczestnictwo w nim jest dobrowolne, a ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że gromadzone środki podlegają dziedziczeniu.

Środki na IKE mogą gromadzić nawet osoby niepełnoletnie. Jest to możliwe dla tych, którzy mają ukończone 16 lat, przy czym w ich przypadku na rachunki IKE mogą trafiać wyłącznie pieniądze, które nieletni zarobił, realizując umowę o pracę. Ważną zasadą jest, że na IKE nie może gromadzić środków więcej niż jedna osoba na raz, zatem nie ma czegoś takiego jak wspólne konto dla małżeństwa, pary czy w innych przypadkach. Można posiadać wyłącznie indywidualny rachunek.

Od osiągniętych zysków nie płaci się podatku od zysków kapitałowych, o ile wypłata zostanie dokonana po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ponadto konieczne jest dokonywanie wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych lub wpłacenie ponad połowy środków nie później niż na 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę środków.

Ile pieniędzy można wpłacić na IKE?

Obowiązują pod tym względem ograniczenia kwotowe. Rocznie na IKE można wpłacić 300 proc. prognozowanego na dany rok średniego miesięcznego wynagrodzenia, natomiast przed 2009 rokiem obowiązywał niższy limit – 150 proc. Jeśli chodzi o osoby małoletnie, to w tym przypadku obowiązuje dodatkowe ograniczenia wynikające z wysokości zarobków z umowy o pracę, bo tylko środki pochodzące z tego źródła mogą trafić na IKE.

Jak założyć IKE?

Indywidualne Konta Emerytalne są prowadzone przez fundusze inwestycyjne, podmioty prowadzące działalność maklerską, zakłady ubezpieczeń na życie, banki, a także fundusze emerytalne. Wymaga to zawarcia stosownej umowy. Ponadto należy pamiętać o obowiązku gromadzenia środków tylko na jednym IKE. Można je założyć w towarzystwie UNIQA. W tym przypadku ciekawymi parametrami oferty są:

  • Niskie koszty zarządzania.
  • Brak opłat za założenie i zamknięcie konta, za zmianę i konwersję. Nie ma również opłat manipulacyjnych.
  • Osoby, które wpłacą w tym roku na rachunek co najmniej 2000 zł, otrzymają 200 zł, o ile spełnią warunki promocji.
  • Wpłata może wynosić nawet tylko 50 zł, a wybiera się spośród 17 subfunduszy o różnym profilu inwestowania.

Ważna informacja jest taka, że środki w ramach IKE podlegają dziedziczeniu. Spadkobiercy nie płacą podatku od spadku i darowizn, dochodowego, podatku od zysków kapitałowych. Pieniądze zgromadzone w ramach IKE można wypłacić, kiedy się chce, natomiast przed 60. rokiem życia będzie to się wiązało z zapłatą podatku od zysków kapitałowych.

A może Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

Drugim produktem dostępnym dla chcących odkładać środki na emeryturę jest IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Czym ono się różni od IKE? Otóż na IKZE można wpłacić mniej środków – 7106,40 zł w 2022 roku, czyli 1,2 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zgromadzone środki da się wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego wyłącznie w całości. Ponadto dokonane wpłaty można odliczyć od uzyskanego dochodu i tym samym obniżyć wysokość podatku dochodowego. Nie płaci się podatku od zysków kapitałowych, a jedynie ryczałt w wysokości 10 proc. od środków, które znajdują się na koncie.

Który produkt emerytalny wybrać? To już kwestia, którą należy rozpatrywać indywidualnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z jednego i z drugiego, by zgromadzić jeszcze większą kwotę na starość.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: