Jak działa VPN i dlaczego warto z niego korzystać

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-07  |  Średni czas czytania: 02:15
Wraz z rozwojem sieci internetowej i pojawianiem się nowych usług coraz ważniejsza jest sfera ochrony prywatności. Internet staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem w którym na nieświadomego użytkownika czeka wiele zagrożeń takich jak: wycieki danych z różnych serwisów, złośliwe oprogramowanie, przejmowanie danych lub blokowanie komputerów dla okupu. Korzystając z Internetu nigdy nie wiesz, kto cię obserwuje lub szpieguje.
Jak działa VPN i dlaczego warto z niego korzystać

Czym jest VPN?

Skrót VPN (Virtual Private Network) oznacza „Wirtualną Sieć Prywatną”. VPN jest to bezpieczne, szyfrowane połączenie między dwiema sieciami lub między użytkownikiem i siecią. Dzięki sieci VPN można anonimowo przeglądać Internet, robić zakupy czy też grać w gry komputerowe. Serwery VPN są zaprojektowane z myślą o ogromnej przepustowości, dzięki temu tysiące użytkowników mogą korzystać z nich jednocześnie.

Podstawowym zadaniem sieci VPN jest ochrona prywatności użytkownika tak, aby nie padł on ofiarą ataku hackerskiego, nie był śledzony oraz mógł przeglądać treści, które normalnie nie byłyby dostępne z powodu nałożonych ograniczeń ze względu na jego lokalizację. Korzystając z VPN, masz pewność, że nikt nie ma możliwości podglądania tego co robisz i przeglądasz w sieci.

Dostawcy usług internetowych mogą swobodnie handlować zebranymi na Twój temat danymi, lokalizacją geograficzną, informacjami medycznymi, historią przeglądania i wszelkimi innymi danymi, które gromadzą. Sieć VPN zmniejsza to ryzyko.

Jak działa VPN?

Korzystanie z Internetu w tradycyjny sposób jest dosyć niebezpieczne, ponieważ cała Twoja aktywność może być śledzona. Istniej możliwość podglądania tego co robisz, jakie treści przeglądasz, kim jesteś a nawet gdzie mieszkasz.

Sieć VPN jest to pewnego rodzaju wirtualny, zaszyfrowany tunel między komputerami, który zapewnia anonimowość. VPN podmienia dane Twojego adresu IP na adres fałszywy, a wszystkie dane czyli to co wysyłasz i otrzymujesz jest szyfrowane. Jeśli korzystasz z Internetu tylko za pośrednictwem bramy VPN, to widocznym źródłem połączenia jest jeden z wielu routerów VPN, a nie Twój własny router.

Połączenie VPN realizowane jest w dwóch etapach. Początkowo następuje połączenie pomiędzy Twoim komputerem a serwerem VPN. Na tym etapie następuje zaszyfrowanie przesyłanych danych oraz tunelowanie połączenia (ukrywanie naszego adresu IP). Następnie serwer VPN łączy się z Internetem i wybranymi przez Ciebie stronami czy usługami.

Dzięki tunelowaniu Twoje dane są chronione przez kradzieżą lub odczytaniem przez osoby niepowołane już na etapie łączenia się z serwerem VPN. Twoje dane bezpiecznie są przesyłane do serwera, tam są odszyfrowywane i przesyłane dalej, ale już z podmienionego numeru IP komputera.

W jaki sposób korzystać z usługi VPN?

Konfiguracja serwera VPN jest dosyć proste. Większość dostawców oferuje specjalne aplikacje które można zainstalować na różnych urządzeniach oraz różnych systemach operacyjnych takich jak Android, Windows, iOS, Linux czy smart TV. Niektóre sieci VPN umożliwiają równoczesne podłączenie wielu urządzeń takich jak komputer, laptop, telefon, router i inne urządzenia w gospodarstwie domowym.

W celu połączenia z serwerem musisz pobrać i zainstalować specjalne oprogramowanie, zalogować się, a na koniec wybrać kraj z którym chcesz się połączyć.

Dlaczego warto korzystać z usługi VPN?

Sieć VPN daje wiele korzyści, zapewnia ona między innymi:

  • bezpieczeństwo korzystania z Internetu - pozwala uniknąć kradzieży przesyłanych przez Ciebie danych i haseł przez hakerów, dostawców Internetu czy organy państwowe w szczególności podczas korzystania z połączenia hotspot wi-fi w miejscach publicznych
  • unikanie śledzenia i podglądania Twoich działań w sieci
  • prywatność i możliwość anonimowego surfowania w Internecie dzięki automatycznej zmianie Twojego adresu IP
  • omijanie ograniczeń regionalnych - możesz uniknąć regionalnych ograniczeń dostępu do wybranych treści np. możesz oglądać w Polsce telewizję on-line z Kanady
  • dostęp do zablokowanych czy ocenzurowanych treści - unikasz cenzury Internetu obecnej w niektórych krajach
  • ograniczasz ilość niechcianych reklam na które możesz natknąć się w Internecie
  • możliwość bezpiecznego ściągania filmów z bitTorent
  • dostęp do wielu ciekawych promocji podczas internetowych zakupów (np. przykładem mogą być serwisy sprzedające bilety lotnicze dostosowujące ceny do historii przeglądanych stron lub sklepy oferujące zniżki dla nowych klientów)
  • dodatkowa warstwa zabezpieczeń w postaci własnego systemu rozpoznawania nazw (DNS)

Jak widzisz sieć VPN ma dużo zalet i zapewni Ci znaczne bezpieczeństwo.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: