Jak korzystać z faktoringu odwrotnego

Ostatnia aktualizacja: 2023-09-07  |  Średni czas czytania: 01:19
Artykuł reklamowy
W przypadku faktoringu tradycyjnego, instytucja finansowa spłaca faktury klienta z odroczonym terminem płatności, zapewniając mu dostęp do środków pieniężnych za sprawą wcześniej pokrytych należności. Faktoring odwrotny, nazywany inaczej faktoringiem zakupowym, to z kolei transakcja finansowa, w ramach której przedsiębiorca odkupuje swoje własne zobowiązania lub należności od faktora. Kiedy warto zdecydować się na rodzaj finansowania zewnętrznego, jakim jest faktoring odwrotny? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Jak korzystać z faktoringu odwrotnego

Jakie firmy najchętniej korzystają z faktoringu odwrotnego?

Faktoring zakupowy to rodzaj usługi finansowej, w której przedsiębiorstwo sprzedaje swoje nieuregulowane zobowiązania faktorowi. Instytucja faktoringowa zapewnia klientowi z kolei natychmiastową płatność za otrzymane faktury, oczekując na ich spłatę nawet kolejne 120 dni.

Na zakupowe usługi faktoringowe często decydują się małe i średnie przedsiębiorstwa – dostęp do natychmiastowych środków pieniężnych pozwala im bowiem na sprawne pokrywanie bieżących potrzeb operacyjnych, które są kluczowe dla efektywnego rozwoju biznesu.

Faktoring odwrotny jest także atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw sezonowych. Pomoc zewnętrznej instytucji finansowej stanowi dla nich wówczas sposób na uzyskanie kapitału na początek sezonu, kiedy często potrzebują one dodatkowych środków na zakup zapasów lub zatrudnienie pracowników.

Faktoring odwrotny – kluczowe korzyści

Zyskujący stale na popularności faktoring odwrotny stanowi innowacyjne podejście do zarządzania należnościami, przynosząc liczne korzyści zarówno faktorantom, jak i współpracujących z nimi dostawcom. Do głównych zalet faktoringu zakupowego należą takie aspekty, jak m.in.:

  • lepsza płynność finansowa – dzięki faktoringowi zakupowemu firma może uzyskać natychmiastowe środki pieniężne od faktora, co pomaga w utrzymaniu płynności finansowej i terminowym regulowaniu zobowiązań wobec dostawców,
  • możliwość wydłużenia terminów płatności – poprzez uzyskanie środków z faktoringu, przedsiębiorca może negocjować z dostawcami bardziej korzystne warunki płatności, np. wydłużenie okresu kredytowego,
  • rabat za płatność na czas – w przypadku dokonania płatności w terminie wcześniejszym niż wskazany przez dostawcę, przedsiębiorca może otrzymać specjalny rabat za szybką spłatę należności,
  • budowa wizerunku dobrego płatnika – firmy, które terminowo opłacają swoje rachunki, budują reputację jako wiarygodni i zaufani płatnicy, co z kolei przekłada się na lepsze relacje z dostawcami.

Spłać swoje zobowiązania finansowe na czas, decydując się na współpracę z firmą Faktoria

Faktoria to spóła należąca do Grupy Nest Bank. Firma oferuje szeroką gamę narzędzi finansowych do przyśpieszania, odraczania i zabezpieczania płatności dla małych średnich i dużych przedsiębiorstw, pomagając m.in. w opłacaniu dokonywanych zakupów. Odwiedź stronę internetową faktoria.pl, aby poznać pełne korzyści faktoringu odwrotnego.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: