Jak legalnie rozpocząć sprzedaż w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-22  |  Średni czas czytania: 01:52
Artykuł reklamowy
Sprzedaż w internecie, podobnie jak każdy inny rodzaj sprzedaży, podlega przepisom prawa polskiego. Zakładając własny sklep internetowy trzeba więc pamiętać o uregulowaniach prawnych związanych m.in. z prowadzeniem działalności gospodarczej, księgowością i ochroną danych osobowych.
Jak legalnie rozpocząć sprzedaż w internecie?
  1. Jak legalnie rozpocząć sprzedaż w internecie?
  2. Sklep internetowy a formalności
  3. Czego nie mogą sprzedawać sklepy internetowe?

W sklepie internetowym ważna jest przede wszystkim ochrona danych osobowych. Nawet prowadząc sprzedaż przez serwisy typu market place, np. Allegro, sprzedawca jest zobowiązany do wypełnienia obowiązków nałożonych na niego przez ustawę.

Jak legalnie rozpocząć sprzedaż w internecie?

Planując założenie sklepu internetowego, należy stworzyć biznesplan, który obejmuje również ustalenia formalne, a więc formę prowadzenia działalności lub wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Od 2018 roku sprzedawcy mogą korzystać z zalet działalności nierejestrowanej, jednak jedynie do wysokości przychodu przekraczającej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę na dany rok kalendarzowy. W praktyce nie jest to forma odpowiednia dla sklepu internetowego. Sklepy online często prowadzone są jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka osobowa albo kapitałowa. W zależności od wybranej formy prawnej firmy, należy wybrać także właściwy sposób opodatkowania dochodów - tę kwestię warto przedyskutować z doświadczonym księgowym, który pomoże zweryfikować czy konieczny jest zakup kasy fiskalnej oraz zgłoszenie do urzędu skarbowego jako czynnego podatnika VAT. Osoby prowadzące sklepy internetowe powinny również zadbać o stosowne pozwolenia i koncesje, jeśli takowe są potrzebne. Wymaga tego m.in. sprzedaż internetowa żywności, wyrobów o przeznaczeniu wojskowym, sprzedaż produktów leczniczych czy organizacja wycieczek krajowych i zagranicznych.

Konieczne może się okazać także zdobycie wpisu we właściwym rejestrze, np. w przypadku biur podróży jest to rejestr organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie usług turystycznych. Coraz więcej osób chętnie kupuje wycieczki przez internet, jednak wzrost zainteresowania wiąże się też ze wzmożoną kontrolą legalności działania danego organizatora ze strony klientów, dlatego jak najszybciej warto zadbać o stosowny wpis.

Sklep internetowy a formalności

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak legalnie sprzedawać w Internecie, można znaleźć informacje o dokumentach i procedurach, jakie powinien stworzyć każdy właściciel takiego biznesu. W sprzedaży online bardzo ważny jest regulamin sklepu, który opisuje prawa i obowiązki obu stron transakcji, a więc zarówno sprzedającego, jak i kupującego. W sklepach internetowych ogromną rolę odgrywa ochrona danych osobowych klientów, dlatego nie można zapomnieć o procedurach związanych z RODO, w tym o klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych oraz stworzeniu dokumentów zewnętrznych, jak polityka prywatności, i wewnętrznych - polityki ochrony danych osobowych oraz analizy ryzyka. Kluczową kwestią jest przestrzeganie prawa autorskiego, m.in. w zakresie kopiowania opisów produktów.

Czego nie mogą sprzedawać sklepy internetowe?

We własnym sklepie internatowym możesz sprzedawać niemal wszystko. Istnieje jednak grupa produktów, których sprzedaż internetową regulują odpowiednie przepisy. Dodatkowe ograniczenia mogą pojawić się w przypadku sprzedaży internetowej przez portal market place. Tego rodzaju kanały sprzedaży zwykle nie są odpowiednie do rozprowadzania m.in. kryptowalut, baz danych, automatów do gier, broni palnej i amunicji czy leków na receptę. Ze sprzedaży wyłączone są również produkty pochodzenia ludzkiego, a także nielegalne substancje, np. narkotyki. Przez internet najlepiej sprzedawać produkty, co do których nie istnieją ograniczenia prawne, np. ekologiczne akcesoria, zabawki edukacyjne czy hulajnogi elektryczne. Jeśli w sklepie mają być rozprowadzane towary wrażliwe, przed rozpoczęciem działalności należy dokładnie zweryfikować przepisy i spełnić wszystkie, nawet najbardziej restrykcyjne wymagania.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: