Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Czym jest upadłość konsumencka?
- Dla kogo upadłość konsumencka?
- Czy warto skorzystać z pomocy prawnej, składając wniosek o upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka – co to jest?
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, umożliwiający osobie fizycznej, która stała się niewypłacalna i tonie w długach nowy start w życiu. Dzieje się tak na skutek częściowego lub całkowitego umorzeniu zadłużenia.
W trakcie postępowania sądowego zaległości (nie zawsze wszystkie) mogą zostać umorzone, natomiast inne zostają pokryte z części majątku dłużnika, o ile istnienie takiego majątku zostanie wykazane. Należy dodać, iż to na dłużniku ciąży obowiązek udowodnienia ponad wszelką wątpliwość, że faktycznie nie jest on w stanie uporać się z długami w inny sposób.
Upadłość konsumencka jest doskonałą metodą na oddłużenie, pod warunkiem że dłużnik sprosta wielu wyzwaniom, wynikającym ze skomplikowanych regulacji Prawa upadłościowego. Spróbujmy wyjaśnić kilka zawiłości dotyczących ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wspierając się wiedzą ekspercką prawnika. Dlatego też materiał powstał we współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego – Tomasz Walczak.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencką może ogłosić każda osoba fizyczna, która nie jest przedsiębiorcą. Pewnym wyjątkiem jest sytuacja, w której dłużnik zajmuje się gospodarstwem rolnym, nie prowadząc jednocześnie innej działalności gospodarczej lub zawodowej.
Jest jeszcze jeden warunek, niezbędny do otworzenia postępowania sądowego. Jest nim niewypłacalność dłużnika. Przyjmuje się, że konsument staje się niewypłacalny w chwili, kiedy jego miesięczne dochody nie pokrywają bieżących kosztów utrzymania i bieżącej realizacji zobowiązań wynikających z należnych wierzycielom spłat.
Nowe zasady ogłaszania upadłości konsumenckiej, które weszły w życie 20 marca 2020 roku, wprowadzają następujące zmiany:
- zamiast wniosku o upadłość można wnioskować o zawarcie ugody z wierzycielem/wierzycielami;
- upadłość konsumencka jest dostępna także dla osoby, która stała się niewypłacalna na skutek własnych poczynań;
- całkowite umorzenie długu jest możliwe jedynie w przypadku, kiedy dłużnik dysponuje jakimś majątkiem.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Procedurę rozpoczyna złożenie wymaganego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Mimo że czynność może wykonać każdy obywatel samodzielnie, sporządzenie wniosku wymaga znajomości aktualnie obowiązujących przepisów prawa, co prowadzi do konkluzji, że lepiej jest powierzyć tę czynność prawnikowi.
Pomoże on przygotować pismo spełniające wymogi procesowe, podpowie, jakie dokumenty należy dołączyć i co może się okazać niezbędne. Warto pamiętać, że niewłaściwie sporządzony wniosek będzie odrzucony. Konieczna będzie także opłata sądowa.
Wyznaczony przez sąd Syndyk zlikwiduje majątek osoby ogłaszającej upadłość konsumencką. Odbywa się to poprzez sprawdzenie listy wierzycieli oraz sprzedaż składników majątku dłużnika. Następnie wydana zostaje opinia dotycząca planu spłat pozostałych długów. Proces trwa zwykle od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, chyba że dłużnik nie dysponuje już żadnym majątkiem, który można by przeznaczyć na spłatę i nie ma też innych możliwości uregulowania zobowiązań.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej daje szansę na spokojne życie bez zobowiązań. Dobrze jest o tym pamiętać, decydując się na taki krok.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: