Jak się przebranżowić, by osiągnąć sukces?

Ostatnia aktualizacja: 2023-04-30  |  Średni czas czytania: 01:27
Artykuł reklamowy
Żyjemy w czasach, kiedy coraz rzadziej zdarzają się sytuacje, gdy w jednej firmie i na tym samym stanowisku pracuje się przez prawie całe swoje życie. Obecnie, kiedy nie odpowiadają nam przydzielone obowiązki czy wysokość wynagrodzenia, zazwyczaj zaczynamy szukać korzystniejszej oferty pracy. Nierzadko jednak okazuje się, że większość pracodawców wycenia nasze umiejętności w podobny sposób. W takiej sytuacji możemy albo pogodzić się z niską pensją i nielubianą pracą lub spróbować się przebranżowić. Jak jednak to zrobić, aby osiągnąć sukces? Podpowiadamy.
Jak się przebranżowić, by osiągnąć sukces?

Kiedy warto się przebranżowić?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy i kiedy warto się przebranżowić. Taką decyzję każdy musi podjąć indywidualnie, analizując swoje umiejętności, sytuację zawodową, zobowiązania w życiu prywatnym i szereg innych czynników. Decyzja taka zawsze powinna być dobrze przemyślana, chociaż istnieją pewne sytuacje, kiedy nie mamy innego wyjścia i musimy zdobyć nowe kwalifikacje, by się przebranżowić.

Problem ten dotyczy na przykład osób zatrudnionych na stanowiskach, które stopniowo zajmowane są przez maszyny. W wielu miejscach dochodzi do masowych zwolnień ze względu na zastąpienie pracowników przez automaty. Wówczas jednak bardzo często pracodawcy oferują zwalnianym pracownikom program outplacementu, w ramach którego mogą oni liczyć na wsparcie specjalistów. Fachowcy pomogą im usystematyzować ścieżkę zawodową, posiadane kompetencje i doradzą, w jakim kierunku mogą podążać. O przekwalifikowaniu się powinny pomyśleć również osoby, które nie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie na stanowiskach odpowiadających ich kompetencjom, a także te, które nie lubią swojej pracy.

Jak się przebranżowić?

Warto zastanowić się nad tym co sprawia nam przyjemność, w czym jesteśmy dobrzy i w jakich warunkach lubimy pracować. Na tej podstawie można określić, jakie stanowiska spełniają nasze wymagania. Kiedy już jasno sprecyzujemy swój cel zawodowy, musimy zastanowić się, czy dysponujemy cechami, umiejętnościami i kwalifikacjami odpowiednimi, by piastować dane stanowisko. Jeżeli tak, warto stworzyć profesjonalne CV, a także list motywacyjny i przesłać te dokumenty do wybranych firm. Jeżeli nie mamy doświadczenia na podobnym stanowisku, warto zacząć od posad juniorskich.

W przypadku, kiedy jednak nie mamy odpowiedniego wykształcenia czy kwalifikacji, aby rozpocząć swoją pracę marzeń, najlepiej nie rezygnować z obecnej i poświęcić pewien czas na to, aby się dokształcić. W zależności od tego, co chcielibyśmy robić, możemy postawić na kursy, studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie czy podyplomowe. Obecnie wiele osób przebranżawiając się, stawia na branżę IT. Dlatego dostępne są kursy programowania, dzięki którym w stosunkowo krótkim czasie można nabyć odpowiednie umiejętności i rozpocząć swoją karierę w tym sektorze. Czasami jednak na danym stanowisku wymagane jest wyższe wykształcenie. W takim przypadku przebranżowienie może trwać kilka lat.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: