Jak wybrać adwokata rozwodowego? - poradnik krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-26  |  Średni czas czytania: 03:49
Artykuł reklamowy
Prawo cywilne rozwija się bardzo dynamicznie, ale praktyka adwokacka i regulaminy zmieniają się jeszcze szybciej. Bardzo trudno jest znaleźć specjalistę, który posiada nowoczesne, kompleksowe podejście do klienta.
Jak wybrać adwokata rozwodowego? - poradnik krok po kroku

W tym poradniku dowiesz się, jak wybrać profesjonalnego adwokata od rozwodów i nie dokonać złego wyboru. Czy podzielnie majątku można uzyskać w przystępnej cenie i wysokiej jakości? Po przeczytaniu artykułu z pewnością się tego dowiesz.

Czym zajmuje się adwokat rozwodowy?

Adwokat zajmujący się rozwodami jest zaangażowany w obsługę prawną całego procesu rozwodowego od początku do końca. Zastanawiając się nad tym, jak złożyć pozew o rozwód, wpierw należy zainteresować się wyborem adwokata, który zarówno w sądzie, jak i przed rozprawą zadba o jak najkorzystniejsze przebycie całego procesu.

Specjalista w tej dziedzinie powinien mieć głęboką wiedzę nie tylko z zakresu prawoznawstwa, ale także psychologii stosunków rodzinnych, sprawiając, że jego udział w rozwiązywaniu problemu jest nie tylko pożądany, ale i konieczny.

Jakie usługi prawne świadczy adwokat od rozwodów?

  • Opracowywanie strategii obronnej i tworzenie kilku scenariuszy potencjalnego zakończenia konfliktu rozwodowego
  • Pomoc w ustaleniu wartości wspólnego majątku i jego podziału
  • Gromadzenie i przygotowywanie wszelkiego rodzaju dokumentacji
  • Ochrona uzasadnionych interesów głównego zobowiązanego w sądzie, nawet podczas jego nieobecności
  • Udzielanie porad prawnych
  • Odwołanie od orzeczeń sądów wyższych instancji

Wymienione zostały tylko podstawowe usługi, którymi zajmuje się adwokat rozwodowy.

„Każda ze świadczonych usług kancelarii prawnej składa się z wielu różnych działań. Ważna jest ich kolejność oraz szczegółowe rozwiązania prawne, dlatego tak ważne jest wsparcie kompetentnego specjalisty.” - mówi przedstawiciel Konrad Łosicki z Kancelarii Adwokackiej Wieniawska Adwokaci.

Adwokat do rozwodów, kiedy potrzebujesz jego usług? - przegląd możliwych scenariuszy

Jeśli po kilku latach życia rodzinnego małżonkowie zdecydowali się rozejść bez żadnych roszczeń do siebie, mogą to zrobić, po prostu kontaktując się z urzędem stanu cywilnego - pod warunkiem, że nie mają małoletnich dzieci. Istnieją jednak sytuacje, w których tak uproszczona procedura nie ma zastosowania i wymagana jest pomoc adwokata rozwodowego. Rozważmy główne przyczyny takich sytuacji.

Przyczyna 1 - Brak zgody na rozwód jednego z małżonków

Małżonkowie nie zawsze są zgodni co do dalszego wspólnego pożycia. Często jeden z nich przyjmuje defensywną postawę i nie chce się rozwieść pod żadnym pretekstem. W takim przypadku zadaniem adwokata jest przekonanie przeciwnej strony o zbędności kosztów prawnych rozwodu i pokojowym rozwiązaniu sytuacji.

W przypadku braku możliwości dojścia do porozumienia adwokat zapewnia pomoc prawną przy wszczęciu i prowadzeniu rozprawy. Jego zadaniem jest przekonanie sędziego o zasadności roszczeń prokuratora wobec małżonka i niemożności dalszego utrzymania związku małżeńskiego.

Przyczyna 2 - Obecność małoletnich dzieci

Ponieważ w postępowaniu rozwodowym państwo polskie przede wszystkim stoi na straży interesów dzieci, z tego względu o rozwodzie decyduje tylko sędzia. W związku z tym mogą pojawić się uzasadnione pytania związane z ulokowaniem nieletnich dzieci. Często rodzice nie są zgodni co do strony, z którą będą mieszkać ich dzieci, przedstawiając wzajemne roszczenia.

Kancelaria Adwokacka w Lublinie powinna posiadać specjalistów, umiejących kompetentnie zrozumieć sytuację i przedstawić sędziemu uzasadniony wniosek o możliwości wychowania dziecka przez jednego lub drugiego rodzica.

Przyczyna 3 - Uchylenie jednego z małżonków od obecności w postępowaniu rozwodowym

Kolejnym powodem, dla którego urząd stanu cywilnego może uchylić się od rozpatrzenia sprawy rozwodu małżonków, jest nieobecność jednego z nich na rozprawie sądowej, czy też w urzędzie stanu cywilnego. W takim przypadku adwokat rozwodowy pomaga w sporządzeniu dokumentów, napisaniu wniosku o rozwód do sądu, a w razie potrzeby wyszukaniu uchylającego się małżonka.

Jak wybrać adwokata do rozwodów? - krok po kroku

Jeżeli małżonkowie nie mają wobec siebie żadnych specjalnych roszczeń podczas rozwodu, cały proces rozwodowy przebiega bezproblemowo. W przeciwnym razie najlepszym sposobem uniknięcia niekomfortowych sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnego adwokata.

Brak zgody na umieszczenie dziecka w domu jednej ze stron, nieporozumienie względem podziału majątku w sytuacji rozwodu, czy występowanie zobowiązań finansowych wobec instytucji kredytowych to przypadki, w których zdecydowanie zalecane jest skorzystanie z usług adwokata rozwodowego.

Aby mieć większe szanse na pomyślne zakończenie tych spraw, musisz być w stanie wybrać skutecznego i efektywnego adwokata z nowoczesnym podejściem do klienta.

Krok 1 - Dokonaj wyboru na korzyść adwokata o konkretnej specjalizacji

Aby mieć gwarancję otrzymania pomocy prawnej od profesjonalisty, adwokat rozwodowy z Lublina powinien zajmować się konkretnymi usługami. Kancelaria Adwokacka Lublin powinna zajmować się w kręgu swoich specjalizacji postępowaniami rozwodowymi i sprawami rodzinnymi.

Tacy specjaliści mają bogate doświadczenie w sprawach proceduralnych, psychologii rodziny, a nawet w pedagogice. W przeciwieństwie do adwokatów prowadzących praktyki ogólne zawsze biorą pod uwagę, jak najlepszy interes dzieci, i nie zaniedbują stanu psychicznego klienta. Co więcej, adwokat wyspecjalizowany w konkretnej dziedzinie, w tym przypadku rozwodach, powinien pomóc Ci w przygotowaniach. Specjalista nie będzie oczekiwał od Ciebie pytania „jak złożyć pozew o rozwód?”. Sam doradzi, oczywiście w ramach działania z praktyką adwokacką jak przygotować tego typu dokumenty, oraz jak przygotować się do postępowań rozwodowych.

Krok 2 - Nie dąż do oszczędności przy wyborze adwokata

Bez względu na to, ile kosztuje uzyskanie rozwodu sądowego, nie musisz oszczędzać na usługach adwokackich. Pamiętaj, że zagrożona jest nie tylko Twoja sytuacja finansowa, ale także zdrowie psychiczne Ciebie i twoich dzieci, które mogą cierpieć z powodu nieprofesjonalnych działań źle dobranego adwokata.

Krok 3 - Dokładnie przestudiuj reputację adwokata rozwodowego

Jeśli trafisz na interesującego Cię adwokata, nie spiesz się z zawarciem z nim umowy. Najpierw zapytaj o szczegóły, dowiedz się o jego doświadczeniu i specjalizacjach. W ostateczności przeczytaj recenzje w Internecie. Najlepszym dowodem kwalifikacji adwokackiej są dokumenty potwierdzające wygrane sprawy.

Krok 4 - Wybierz adwokata, który podzieli się z Tobą przemyśleniami na temat wybranej strategii

Po omówieniu sprawy z adwokatem po raz pierwszy zaobserwuj, czy rozmawia z Tobą o strategiach obrony. To ważny krok w postępowaniu rozwodowym. Dobry adwokat zawsze z wyprzedzeniem koordynuje swoje działania z klientem.

Nie ufaj komuś, kto wykonuje swoją pracę w ciszy. Może to prowadzić do niespodzianek, których wcale nie potrzebujesz. Wszelkie zmiany na linii obrony muszą być znane.

Krok 5 - Nie współpracuj z adwokatami, którzy zagwarantują Ci pozytywny wynik końcowy

Adwokat od rozwodów w Lublinie nie jest prorokiem. Zapewnienie przez specjalistę 100% gwarancji wygranej w sądzie może zaburzyć odbiór jego rzetelności i doświadczenia. Specjalista w swojej dziedzinie wskaże tylko stopień prawdopodobieństwa uzyskania określonych efektów i wymienia warunki uzyskania najbardziej atrakcyjnego wyniku. Tania autopromocja jest złym znakiem adwokata.

Wybór adwokata w sprawie rozwodu - ostatnie wnioski

Mamy nadzieję, że przygotowany poradnik był dla Ciebie pouczający i pozwoli Ci w przyszłości być w pełni przygotowanym na wybór odpowiedniej kancelarii adwokackiej, a także pozwoli z łatwością przezwyciężyć problemy związane z rozwodem i podziałem majątku.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: