Jak wybrać laminator do biura?

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-27  |  Średni czas czytania: 01:32
Artykuł reklamowy
Laminowanie dokumentów to prosty sposób na zapewnienie im trwałości oraz efektownego wyglądu. Aby skutecznie i elegancko zabezpieczyć papier folią, należy wykorzystać dobrej jakości laminator.
Jak wybrać laminator do biura?

W jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie? Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, co sprawia, że decyzja o zakupie konkretnego modelu może być trudna. W tym artykule znajdziesz garść wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Metoda laminowania

Wybierając laminatory, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metodę pokrywania dokumentów tworzywem. W tym kontekście wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń. Modele do laminowania na gorąco są bardzo wydajne i zapewniają doskonałą wytrzymałość laminatu. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach laminowania przemysłowego. Laminatory do laminowania na zimno wykorzystują znacznie prostszą technologię, która jest odpowiednia do zastosowań prywatnych, ale również do małych zakładów i większych firm. Urządzenia te cechują się mniejszą siłą klejenia i nieco gorszą, w porównaniu z laminowaniem na gorąco, trwałością. Sam proces laminowania w tym przypadku przebiega przez aktywowanie warstwy kleju metodą dociskową. Oba rodzaje sprzętów wymagają odrębnych typów klejów i folii.

Wydajność laminatora

Kolejny ważny parametr to wydajność sprzętu. Szybkość działania urządzenia przekłada się na jego koszt. Im laminator działa szybciej, tym cena jest zakupu jest wyższa. Jeśli poszukujesz sprzętu do sporadycznego laminowania pojedynczych dokumentów, to wydajność urządzenia nie jest bardzo istotna i z powodzeniem możesz zdecydować się na wolniejszy, a przez to tańszy model. Z kolei w przypadku częstego i intensywnego stosowania, np. w punktach usługowych, szybkość pracy sprzętu jest bardzo istotna, ponieważ przekłada się na zadowolenie klientów i efektywność pracy. Dlatego w tej sytuacji zaleca się wybór jak najszybszych modeli. Wydajność produktu określa się w ilości centymetrów na minutę. Na wydajność sprzętu składa się również czas nagrzewania, który przygotowuje urządzenie do pracy.

Format laminowanych dokumentów

Istotną kwestią jest również format laminowanych dokumentów. To ważny parametr, zwłaszcza w przypadku firm zajmujących się zawodowo laminowaniem albo korzystających często z tej formy zabezpieczania dokumentacji różnego rodzaju. Najpopularniejsze modele urządzeń laminują dokumenty do formatu A4. Profesjonalne modele mogą również laminować format A3, co jest przydatne np. do laminowania dyplomów.

Grubość folii do laminowania

Nieodłącznym elementem procesu laminowania jest folia. Dobór folii o odpowiedniej grubości wpływa na efekt wizualny oraz trwałość powstałego dokumentu. Im wyższa grubość folii, tym papier jest lepiej zabezpieczony i wygląda efektowniej. Gruba folia wyklucza np. możliwość zaginania albo składania papieru, co wpływa na pękanie tworzywa. Dlatego też wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na to, jaką folię obsługuje sprzęt. Grubość folii obsługiwanej przez laminator mierzy się w mikronach.

Parametry laminatora

Do innych ważnych parametrów przesądzających o wyborze konkretnego sprzętu należą też m.in. kształt i jakość wałka, intuicyjna obsługa maszyny oraz solidność wykonania konstrukcji.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: