Jak wygląda obecnie rynek biurowy w największych polskich miastach?
Największe rynki biurowe w Polsce
Polska, jako prężnie rozwijający się kraj regionu środkowo-wschodniej Europy, może zaproponować wielu inwestorom atrakcyjne warunki najmu lokali biurowych. Mieszczą się one przede wszystkim w nowo powstających, atrakcyjnych budynkach o dogodnych lokalizacjach. Są one idealnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorców i ułatwiają aranżację praktycznie każdego biura.
Gdzie zatem w Polsce można szukać idealnych dla siebie biur? Przede wszystkim w największych miastach naszego kraju, takich jak Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Trójmiasto, Poznań czy Łódź. Warto przy tym odnotować, że jako największy dostawca powierzchni biurowej w swoim regionie, Polska w 2019 roku zapewniła aż 11 mln m2 całkowitych zasobów. W trakcie poszukiwań warto skorzystać z bazy directoffice.pl, która umożliwia łatwe wyszukanie aktualnych ofert wynajmu biur w całej gamie lokalizacji, powierzchni, standardów i cen.
Warszawski rynek biurowy
Bez wątpienia na szczególną uwagę inwestorów zasługuje sobie Waszawa. Stolica naszego kraju to najlepiej rozwijający się okręg gospodarczy, a co za tym idzie: miejsce, które przyciąga zarówno największą liczbę specjalistów z wielu dziedzin, jak i przedsiębiorców. Dodając do tego atrakcyjną lokalizację w centrum kraju, a także liczne ośrodki akademickie, można spodziewać się, że w ciągu najbliższych lat popyt na biura w stolicy utrzyma się, a nawet wzrośnie. Biura do wynajęcia w Warszawie osiągnęły obecnie poziom ok. 5,5 mln m2 powierzchni, która jest stale dostępna dla inwestorów. Największymi projektami, znajdującymi się w budowie pod koniec 2018 r. były kompleks trzech budynków Varso oraz The Warsaw HUB, dające łącznie ponad 200 tys. m2 powierzchni. Takie oszałamiające wyniki przekładają się jednocześnie na wysoką podaż, sięgającą w 2020 roku nawet 400 000 m2. Na uwagę zasługują także obowiązujące w stolicy czynsze, które w centrum mogą sięgać nawet 24 euro za m2.
Przyszłość rynku biurowego i powrót do biur
Rozwój pandemii przyczynił się do rezygnowania z pracy w biurach i przechodzenia na home office. Jednak sytuacja ta nie będzie trwała w nieskończoność i możemy spodziewać się, że wraz z ustabilizowaniem sytuacji zdrowotnej, nastąpi wielki powrót pracowników do firm. Jednocześnie oznacza on konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian, w tym - dla wielu przedsiębiorców - wynajęcia większych lokali, zapewniających odpowiedni dystans pracownikom.
Zagwarantowanie bezpieczeństwa i wygody to priorytety, które mogą przyczynić się do nowego wzrostu zainteresowania biurami do wynajęcia, w szczególności tymi o większych powierzchniach. Taki obraz sytuacji i scenariusz powrotu z pewnością jest atrakcyjny dla niejednego przedsiębiorcy działającego w tej branży i może napawać optymizmem.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: