Jak wyjść z pętli zadłużenia dzięki konsolidacji?
Czym jest pętla zadłużenia?
Aby wyjść z pętli zadłużenia, trzeba zdać sobie sprawę z tego, czym ona jest. Przez pętlę zadłużenia rozumie się zjawisko popadania w coraz głębsze zadłużenie. Inaczej mówiąc, z miesiąca na miesiąc dłużnik ma coraz więcej wydatków, a jego dochody nie rosną. Efektem pętli zadłużenia jest niemożność poradzenia sobie ze swoimi zobowiązaniami, czyli ich spłatą.
Pętla zadłużenia nie jest zjawiskiem nowym. Co więcej, mimo wielu ostrzeżeń i poradników koncentrujących się na zarządzaniu domowym budżetem, w Polsce co roku przybywa osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Jak zatem mądrze pożyczać, by uniknąć pętli zadłużenia? Czy istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można się z niej wydobyć?
Konsolidacja długów – sposób, aby pozbyć się drogich długów
Pierwsza pożyczka zaciągnięta na spłatę poprzedniego zobowiązania powinna być sygnałem ostrzegawczym – to pierwszy krok do wpadnięcia w spiralę długów. Osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji powinna rozważyć konsolidację długów, czyli połączenie wielu posiadanych zobowiązań w jedno. Jak każde rozwiązanie, konsolidacja ma swoje zalety i wady. Do zalet należy zaliczyć:
- możliwość zmniejszenia miesięcznej raty – dzięki temu można zapanować nad budżetem i krok po kroku wychodzić z zadłużenia,
- możliwość pozbycia się najdroższych zobowiązań – dobrym przykładem może być spłata zadłużenia widniejącego na kartach kredytowych,
- lepsza organizacja wydatków – w gąszczu terminów spłat łatwo się pogubić, a uzyskanie kredytu konsolidacyjnego usprawnia spłatę zadłużenia.
Niestety, konsolidacja ma też swoje minusy. Zmniejszenie wysokości miesięcznej raty odbywa się poprzez wydłużenie okresu spłaty. Inaczej mówiąc, klient musi liczyć się z tym, że kredyt konsolidacyjny będzie spłacał dłużej niż poszczególne zobowiązania z osobna.
Konsolidacja zadłużenia nie jest też dostępna dla wszystkich – skorzystać z niej mogą wyłącznie osoby, które nie mają jeszcze opóźnień w spłacie zobowiązań. W efekcie to rozwiązanie dedykowane jest konsumentom, którzy są świadomi sytuacji, w jakiej się znaleźli i chcą jak najszybciej przeciwdziałać dalszym negatywnym skutkom.
Pętla zadłużenia – co robić?
Konsument, który ma opóźnienia w spłacie pożyczek czy kredytów przekraczające 30 dni, musi liczyć się z tym, że banki czy inne instytucje finansowe przekażą taką informację do baz informacji kredytowej i przygotują wypowiedzenie umowy kredytu czy pożyczki. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdy pętla zadłużenia stanie się rzeczywistością, warto rozważyć dwie możliwości.
Pierwsza polega na zaciągnięciu pozabankowej pożyczki na spłatę długów. Listę pożyczkodawców, którzy są skłonni pożyczyć pieniądze osobom zadłużonym, można znaleźć na stronie internetowej: www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-na-splate-dlugow-przez-internet. Wybierając ten sposób pozbycia się zobowiązań, warto być jednak ostrożnym. Negatywna historia kredytowa może przełożyć się na warunki, na jakich pożyczka zostanie przyznana. Jeżeli jednak będzie ona przystępna pod względem kosztów i pozwoli na spłatę zadłużenia, można ją traktować jako substytut pożyczki konsolidacyjnej.
Osoby, które nie mają szansy na pożyczkę i spłatę zobowiązań, powinny rozważyć złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Po zmianach w prawie o upadłość jest łatwiej, możliwe jest też całkowite oddłużenie.
Jak wybrać pożyczkę na spłatę zadłużenia?
Zarówno kredyt konsolidacyjny, jak i pożyczka pozabankowa na spłatę zadłużenia to produkty finansowe, z których korzystać należy z dużą rozwagą. Są one często ostatnią szansą, aby pozbyć się zadłużenia i uniknąć komorniczego zajęcia wynagrodzenia. Na co trzeba zwrócić uwagę, korzystając z tych produktów? Szczególnie istotne są:
- wysokość kredytu konsolidacyjnego lub pożyczki pozabankowej – uzyskane środki powinny wystarczyć na spłatę albo wszystkich zobowiązań, albo większości, w tym tych najbardziej pilnych,
- okres spłaty – powinien on być dopasowany do możliwości finansowych konsumenta, im zatem dłuższy, tym lepiej,
- koszty – zarówno kredyt konsolidacyjny, jak i pożyczka pozabankowa mają pomóc wyjść z zadłużenia, a nie spowodować, że będzie ono jeszcze wyższe.
Konsolidując zadłużenie lub zaciągając pożyczkę pozabankową na spłatę zobowiązań, nie warto działać pochopnie. Jedynie dokładne przeanalizowanie ofert pozwoli znaleźć najlepsze rozwiązanie i skutecznie pozbyć się długów.
Oceń ten artykuł: