Jak wystawić fakturę bez VAT?

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-22  |  Średni czas czytania: 02:38
Artykuł reklamowy
Jak wystawić fakturę bez VAT? Czy należy dokonać rejestracji na druku typu VAT-R? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, przeczytaj niniejszy artykułu.
Jak wystawić fakturę bez VAT?

Korzystasz ze zwolnienia VAT i zastanawiasz się, jaki sposób dokumentowania sprzedaży wybrać? Masz dwie opcje. Pierwsza obejmuje wystawianie faktur, druga natomiast rachunku. W przypadku faktury chodzi oczywiście o fakturę bez VAT. Jak wystawić fakturę bez VAT? Co powinien zawierać taki dokument? Jaka w ogóle jest podstawa zwolnienia z VAT na fakturze?

Co musi zawierać faktura bez VAT?

Co musi zawierać prawidłowo sporządzona faktura bez VAT? Taki dokument powinien mieć datę wystawienia, numer identyfikacyjny faktury, imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz nabywcy usługi, lub towarów wraz z adresami i numer, dzięki któremu podatnik jest identyfikowany na tak zwane potrzeby podatku. Ponadto w fakturze bez VAT należy umieścić daty albo dokonania, albo zakończenia wykonania usługi czy dostawy towarów. Może to być również data otrzymania wpłaty – jeśli jest ona określona i różni się od daty informującej o tym, kiedy dana faktura została wystawiona. Oczywiście faktura bez VAT musi zawierać rodzaj towaru lub usługi, miarę i ilość towarów, które zostały dostarczone lub zakres usług, które zostały wykonane. Wszystko zależy od tego, czy wystawiasz fakturę za sprzedany towar, czy za wykonanie jakiejś usługi. Na fakturze bez VAT podaje się cenę jednostkową bez kwoty podatku, czyli tak zwaną kwotę netto oraz kwoty ewentualnych obniżek – jeśli nie zostały objęte już w cenie jednostkowej. Faktura bez VAT zawierać powinna także wartość sprzedaży netto, sumę wartości sprzedaży netto i kwotę ogółem. W przypadku sumy wartości sprzedaży netto stosuje się podział na sprzedaż zwolnioną z podatku oraz objętą konkretnymi stawkami podatku.

Jak widać, faktura bez VAT różni się od klasycznej faktury z VAT jedynie tym, że nie ma kilku pozycji, które są obowiązkowe w tym drugim rozwiązaniu. Chodzi dokładnie o takie czynniki jak kwota podatku od sumy związanej z wartością sprzedaży netto, stawkę podatku, numer NIP czy numer VAT-UE danego nabywcy.

W sieci można znaleźć wzór faktury bez VAT. Informacje na ten temat dostępne są między innymi na stronie https://www.rafsoft.net/wzor-faktury-bez-vat/, na którą już teraz zapraszamy, jeśli interesuje Cię wzór faktury bez podatku VAT. Wzory faktury bez VAT dostępne są również w programach, które służą do zarządzania sprzedażą, magazynem oraz księgowością. Najczęściej wystarczy w takim programie zaznaczyć okienko, przy którym napisane jest, że podatnik jest zwolniony z VAT.

Jaka jest podstawa zwolnienia z VAT na fakturze?

Wystawiając fakturę bez VAT, należy w dokumencie umieścić przynajmniej jedną podstawę zwolnienia z VAT. Do podstaw prawnych zwolnienia zalicza się zwolnienie ze względu na typ prowadzonej działalności lub ze względu na nieprzekroczenie 200 000 zł obrotu. Lista ta obejmuje także zwolnienie na mocy rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Finansów. Jest także możliwość wybrania innej podstawy prawnej. Wybierając tę opcję, musisz w pustym oknie samodzielnie napisać podstawę prawną. Będzie to tekst, który oczywiście pojawi się na wystawionej przez Ciebie fakturze.

Bez względu na to, którą podstawę prawną zwolnienia wybierzesz, każda jej treść znajdzie się na fakturze bez VAT. Działania te należy podjąć jeszcze przed wystawieniem faktury w ustawieniach systemowych programu, z którego korzystasz do wystawiania dokumentów tego rodzaju.

Przedsiębiorca, który korzysta z tak zwanego zwolnienia podmiotowego z VAT, nie musi zamieszczać treści podstawy zwolnienia z VAT na fakturze bez VAT. Oczywiście, nie oznacza to, że adnotacja tego rodzaju nie może się w ogóle pojawić. Jeśli jesteś zwolniony z tego obowiązku, ale chcesz, aby podstawa prawna znalazła się na wystawionej przez Ciebie fakturze, możesz oczywiście skorzystać z tej opcji.

W przypadku dodatkowych pytań w sprawie wystawiania faktur zawsze warto poradzić się swojego księgowego. Dzięki temu nie będzie wątpliwości w kwestii tego, jakie są obowiązki nabywcy towarów lub co dokładnie w nawiązaniu do dostarczonych towarów musi się znaleźć na fakturze. Wystawienie faktury powinno uwzględniać cenę jednostkową towaru z poszczególnymi stawkami podatku, wskazanie ile wynosi podatek VAT oraz inne istotne informacje. Najczęściej klienci otrzymują fakturę w momencie zakończenia dostawy towarów, bo dzięki temu mogą sobie taki dokument zaksięgować jako koszt. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo często przy kupowaniu towaru na firmę nie można liczyć na rozszerzoną gwarancję lub na możliwość zwrotu. Najlepiej więc przed zakupem zastanowić się, czy w danym przypadku lepiej będzie zaksięgować zakup jako koszt, czy może jednak kupić go jako osoba prywatna, aby można było w razie potrzeby bez problemu zwrócić produkt.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: