Jaki kurs zawodowy wybrać - kurs spawacza?

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-21  |  Średni czas czytania: 02:03
Artykuł reklamowy
Kurs spawania daje możliwość zdobycia nowych, praktycznych i cenionych na rynku pracy umiejętności. Kursy spawania dzielą się na szereg odrębnych szkoleń podzielonych na różne metody spawania, grupy materiałowe i stopnie zaawansowania. Jak odnaleźć się w tym gąszczu szkoleń, jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze spawaniem? Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie dostępnych aktualnie kursów spawania i tego, jaki kurs spawacza wybrać na początek.
Jaki kurs zawodowy wybrać - kurs spawacza?

zdjęcie: stock.adobe.com, autor: Monkey Business

Jaki kurs spawacza najlepiej zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, nauka spawania podzielona jest na kilkanaście odrębnych szkoleń. Każda z metod spawania może różnić się między innymi wykorzystywanym sprzętem oraz tym, jakie materiały możemy za jej pomocą łączyć. To, jaki kurs spawacza wybrać warto uzależnić od następujących kwestii: 

  • Naszego doświadczenia w spawaniu. Jeśli posiadamy już doświadczenie w danej metodzie spawania, możemy zapisać się na kurs spawania, który pozwoli nam na spawanie daną metodą kolejnych grup materiałowych, lub bardziej skomplikowanych elementów.
  • Sytuacji na lokalnym rynku pracy. To bardzo ważny czynnik szczególnie w przypadku osób, które dopiero chcą znaleźć pracę w zawodzie spawacza. Decyzję dotyczącą tego, jaki kurs spawacza wybrać, powinniśmy w dużej mierze oprzeć na potrzebach lokalnych pracodawców. Warto więc sprawdzić, jacy konkretnie spawacze poszukiwaniu są w naszym regionie. Dużą pomocą mogą być tu regionalne serwisy online z ogłoszeniami o pracę. Możemy także skontaktować się z lokalnymi agencjami pośrednictwa pracy, które obsługują największych pracodawców w regionie.
  • Duże znaczenie ma również to, czy wiemy, z jakim materiałem będziemy na co dzień pracować. Mając tę informację, dużo łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni kurs spawania.

Wśród początkujących spawaczy sporą popularnością cieszy się na przykład kurs spawacz TIG. Ta metoda spawania pozwala na łączenie zarówno aluminium, jak i stali (nierdzewnej i czarnej).

Kurs spawacza – ile kosztuje?

Nauka spawania wiąże się oczywiście z pewnym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja w siebie i sposób na zdobycie konkretnych uprawnień zawodowych. Praca spawacza należy do tak zwanych zawodów regulowanych. Oznacza to, że mogą ją wykonywać wyłącznie osoby posiadające stosowne uprawnienia spawalnicze. Cena kursu spawania zależy oczywiście od tego, ile metod spawania i grup materiałowych wybierzemy. Jednak cena podstawowego kursu spawania (1 metoda i 1 grupa materiałowa) to wydatek nieco ponad 1500 zł. Do tego musimy doliczyć jeszcze opłatę za państwowy egzamin oraz wydanie książeczki spawacza. Aktualnie jest to 450 zł. Cały kurs spawania będzie nas więc kosztował mniej więcej 2000 zł. Na pierwszy rzut oka kwota ta może wydawać się spora. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że kurs spawania to aż 145 godzin zajęć. Pamiętajmy również, że koszt kursu spawania zwróci się już z pierwszą pensją, a uprawnienia do wykonywania zawodu otrzymujemy na 2 lata. 

Gdzie zrobić kurs spawacza?

Z tym jaki kurs spawania wybrać wiąże się również kwestia gdzie zrobić kurs spawacza. Przy wyborze dobrego ośrodka szkoleniowego warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą nam ułatwić ukończenie szkolenia. Przed podjęciem decyzji odnośnie do tego, gdzie zrobić kurs spawania, warto sprawdzić:

  • W jakich godzinach prowadzone są szkolenia. Czy nauka spawania odbywa się wyłącznie w trybie dziennym, czy również popołudniami lub w weekendy.
  • Czy ośrodek szkoleniowy dysponuje nowoczesnym sprzętem, takim, na jakim pracują obecnie spawacze w prywatnych firmach.
  • Czy nie ma żadnych ukrytych opłat i czy to, co wchodzi w cenę kursu, jest przejrzyście opisane. W przypadku niektórych ośrodków w cenie kursu otrzymamy również podstawowe wyposażenie spawacza – maskę i rękawice.
  • Znaczenie ma również lokalizacja ośrodka i to czy łatwo będzie nam połączyć nasze codzienne obowiązki z dojazdami na szkolenie. Jeżeli wybieramy ośrodek znajdujący się w dużej odległości od domu, to warto sprawdzić, czy posiada on własną bazę noclegową dla kursantów.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: