Jakie są zalety Facility Management?

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-16  |  Średni czas czytania: 02:24
Artykuł reklamowy
Ostatnie miesiące przyniosły ogromne zmiany w wielu gałęziach gospodarki. Zalicza się do nich również rynek nieruchomości. Pandemia spowodowała, że zmieniły się przyzwyczajenia sporej grupy osób. Bardzo upowszechniła się praca zdalna. Sprawiło to, że znacznie zmalało zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Jednak nie każdy chce pracować wyłącznie w domu. Wiele osób ceni sobie pracę w trybie hybrydowym. To wszystko powoduje, że wynajmowane powierzchnie biurowe powinny odpowiadać wysokim standardom. Jak można je zapewnić? Jeśli chcesz się dowiedzieć to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Jakie są zalety Facility Management?

Co to jest International Facility Management Association?

Czym jest International Facility Management Association? Jest to międzynarodowa, prestiżowa organizacja skupiająca się na kompleksowym zarządzaniu nieruchomościami. To organizacja o zasięgu globalnym, która wyznacza standardy i dobre praktyki oraz umożliwia wymianę doświadczeń pomiędzy poszczególnymi podmiotami, które należą do tej organizacji.

Samo określenie facility management wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego dosłowne tłumaczenie oznacza po prostu zarządzanie udogodnieniami. Niestety nie istnieje trafne tłumaczenie na język polski. Oprócz dosłownego tłumaczenia można to jeszcze przełożyć jako zarządzanie usługami lub administrowanie udogodnieniami. Właśnie dlatego najczęściej jest używane po prostu angielskie określenie facility management (FM). Osoba, która pełni taką funkcję musi być gotowa na stosowanie interdyscyplinarnych rozwiązań.

Definicja facility management według stowarzyszenia IFMA to profesjonalne działania, których zadaniem jest wdrożenie procedur związanych ze sprawowaniem szeroko rozumianej opieki nad zarządzanym budynkiem. W szczególności może chodzić o obniżenie kosztów utrzymania budynku, podniesienie jakości usług oferowanych dla najemców oraz zachowanie sprawności technicznej budynku w jak najdłuższym okresie bez konieczności ponoszenia jednorazowych i wysokich nakładów na remonty, dzięki stosowaniu systematycznej konserwacji, która przedłuża żywotność budynku. Istotnym aspektem jest też nie tylko zachowanie wartości rynkowej budynku, ale nawet spowodowanie jej zwiększenia.

Dlaczego warto zainwestować w Facility Managment?

Wydatków, które będą ponoszone na facility management nie należy traktować w kategorii kosztów. Należy raczej spojrzeć na nie jak na inwestycję, która przyniesie wymierne zyski w przyszłości. Jeśli takie działania będą podjęte już na etapie projektowania budynku to będzie można uniknąć licznych błędów związanych z projektem architektonicznym. Pozwoli to na ustrzeżenie się przed zbędnymi kosztami, które mogłyby być generowane w przyszłości. Chodzi tu zwłaszcza o zastosowanie rozwiązań tanich na etapie budowy, ale drogich w późniejszej eksploatacji nieruchomości.

Takie działanie może też poprawić funkcjonalność projektowanego obiektu, co może przełożyć się na lepszą stopę zwrotu z inwestycji, dzięki większym stawkom, które będzie można osiągnąć podczas podpisywania umów na wynajem powierzchni. Jednak koniczne może okazać się edukowanie i budowanie świadomości wśród klientów, że facility management to nie tylko ochrona, ale również szeroki wachlarz usług, które można zamówić bez konieczności angażowania własnych pracowników. Dlatego warto przemyśleć sprawę i zdecydować się na współpracę ze sprawdzoną firmą, która świadczy takie usługi. Gdzie taką znaleźć? Fachowe doradztwo w tym zakresie oferuje firma Fm Solutions, która jest obecna na rynku od 2014 roku.

Jakie są korzyści ze stosowania innowacyjnych metod zarządzania nieruchomościami?

Odpowiednie zarządzanie budynkiem to nie tylko usługi związane z utrzymaniem czystości czy zapewnienie sprawności technicznej wszystkich urządzeń znajdujących się na terenie danej nieruchomości. Może przynieść ono znaczne oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej. W tym przypadku warto skorzystać z odnawialnych źródeł energii, które mogą być zamontowane w danej nieruchomości. Korzystając z tego typu rozwiązań można promować wynajmowaną przestrzeń jako miejsce w pełni ekologiczne, z tego względu, że zasila je odnawialne źródło energii. Może to stanowić znaczącą przewagę konkurencyjną, zwłaszcza w obliczu coraz większego nacisku, który w Polsce kładzie się na ekologię.

Kiedy można wykupić usługi Facility Management?

Idealna sytuacja to taka, gdy od facility management myśli się już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu powierzchnie, które znajdują się w takim obiekcie mogą być wykorzystywane w taki sposób, by każdy, kto z nich korzysta mógł czerpać z nich maksimum zysków i to nie tylko w bieżącym okresie, ale również w jak najdłuższym okresie ich eksploatacji. Jednak jeśli zdecydujesz się na wykupienie takich usług to możesz to zrobić w każdym momencie. Posiadając nieruchomości biurowe w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Katowice czy Kraków, które to miejscowości są zagłębiem powierzchni biurowych do wynajęcia, warto zyskać przewagę konkurencyjną jaką jest zaoferowanie najemcom usług związanych z obsługą techniczną budynku. Zakres tych usług można dostosować do potrzeb najemców.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: