Kody PKD a założenie przedsiębiorstwa
Czym są kody PKD?
PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Czym jest kod PKD? To składający się z pięciu znaków symbol, który określa rodzaj prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. Każda osoba, która zdecyduje się na założenie przedsiębiorstwa, będzie zobligowana do wyboru przynajmniej jednego kodu PKD, w momencie składania wniosku. Wszystko po to, by urząd otrzymał stosowną informację, czym w ramach prowadzenia działalności, będzie zajmował się dany przedsiębiorca. Obowiązkiem posługiwania się kodami PKD są objęte osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i mają wpis w CEIDG oraz podmioty, które są zobowiązane do wpisu do KRS, czyli np. spółki osobowe i kapitałowe.
Kody PKD - jak wybrać właściwe?
To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wybrania przynajmniej jednego kodu PKD, który będzie dopasowany do rodzaju prowadzonej przez jego firmę działalności. Niekiedy będzie tak, że przedsiębiorca wybierze tylko jeden kod PKD, za to innym razem wybierze kilka kodów, by w pełni oddać charakter firmy. Warto pamiętać o tym, że maksymalnie można wybrać 9 kodów PKD, a pierwszy, podany na formularzu, musi określać podstawową działalność firmy. W razie, gdy u przedsiębiorcy pojawią się wątpliwości, jaki kod powinien wybrać, może skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki kodów, która znajduje się na stronie bizes.gov.pl. Wystarczy, że wpisze hasło związane z prowadzoną działalnością, a system zaproponuje odpowiednie kody.
Założenie przedsiębiorstwa - jak to zrobić?
Myślisz o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Otwórz działalność gospodarczą w PKO BP. Składając online jeden wniosek, otworzysz konto firmowe i jednocześnie zarejestrujesz firmę. Wystarczy, że masz konto indywidualne w PKO BP. Wtedy wszystkich formalności dopełnisz za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO. Pamiętaj jednak, że już na etapie składania wniosku, będziesz musiał podać takie informacje, jak:
- nazwa firmy,
- e-mail i nr telefonu firmy,
- adres siedziby firmy i adres korespondencyjny,
- forma prowadzenia księgowości i rozliczania podatku,
- rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej wraz z kodami PKD.
Tak więc składając wniosek o rejestrację firmy, warto wiedzieć, jaki kod PKD będzie adekwatny do rodzaju prowadzonej działalności. To jedna z niezbędnych informacji, jakie trzeba podać, by zarejestrować działalność.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: