Który bank oferuje najlepszą kartę kredytową?

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-24  |  Średni czas czytania: 02:04
Artykuł reklamowy
Umiejętne korzystanie z karty kredytowej to sposób na uzyskanie darmowego kredytu. Jeżeli rozważasz zawnioskowanie o wydanie karty kredytowej, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Tłumaczymy, jak działa ten produkt bankowy.
Który bank oferuje najlepszą kartę kredytową?

Czym są karty kredytowe i ile osób z nich korzysta?

Karta kredytowa to jeden z produktów dostępnych w ofercie banków. Najprościej mówiąc, to rodzaj karty płatniczej, która – w odróżnieniu od karty debetowej – nie jest powiązana z rachunkiem osobistym, a z rachunkiem kredytowym. Płacąc za zakupy lub usługi kartą kredytową, klient nie korzysta z własnych pieniędzy, ale z puli środków przyznanych mu przez bank.

Ilu Polaków korzysta z kart kredytowych? Z raportu Kredyt Trendy 2018 opracowanego przez BIK wynika, że na koniec 2018 r. karty kredytowe miało 4,9 mln osób. W porównaniu do roku wcześniejszego wzrost wyniósł 0,4%[1].

Jak działają karty kredytowe?

Karty kredytowe to bardzo atrakcyjny instrument płatniczy – klient może bezpłatnie korzystać ze środków udostępnionych mu przez bank. Aby tak jednak było, konieczne jest zrozumienie mechanizmu działania karty kredytowej. Nieumiejętne posługiwanie się tym instrumentem płatniczym może doprowadzić do nadmiernego zadłużenia się.

Z kartami kredytowymi związane jest pojęcie okresu bezodsetkowego. W zależności od banku trwa on od 40 do nawet 60 dni (np. w Citi Handlowym 56 dni, ING Banku Śląskim 52 dni, a w PKO Banku Polskim 55 dni). W czasie trwania okresu bezosetkowego bank nie nalicza odsetek od wykorzystanego limitu zadłużenia. Klienci, którzy spłacą zadłużenie po upływie okresu bezodsetkowego, muszą liczyć się z dodatkowym kosztem – wysokim oprocentowaniem.

Okres bezodsetkowy składa się z dwóch podokresów:

  • cyklu rozliczeniowego. Najczęściej cykl rozliczeniowy trwa 30 dni. Na jego zakończenie klient otrzymuje podsumowanie wykonanych transakcji oraz informację o minimalnej kwocie, jaką musi spłacić;
  • czasu na spłatę zadłużenia. W podsumowaniu cyklu rozliczeniowego klient otrzymuje informację, ile dni ma na spłatę zadłużenia. Jeżeli okres bezodsetkowy trwa 55 dni, a cykl rozliczeniowy 30 dni, to zwrot wykorzystanych środków powinien odbyć się w ciągu kolejnych 25 dni.

O czym pamiętać, korzystając z karty kredytowej?

Karta kredytowa ma wiele atutów, ale używana w sposób nierozważny, może stać się źródłem poważnych kłopotów finansowych. Aby uniknąć takiego scenariusza, trzeba pamiętać nie tylko o spłacie zadłużenia w trakcie okresu bezodsetkowego, ale również o tym, jak należy korzystać z karty kredytowej.

Okres bezodsetkowy ma zastosowanie wyłącznie w stosunku do transakcji bezgotówkowych. Inaczej mówiąc, wypłata środków z bankomatu z karty kredytowej wiąże się z wysokimi kosztami. Bank nalicza zarówno odsetki od wypłaconej kwoty, jak i prowizję (jej wysokość najczęściej jest podawana procentowo, np. 4%).

Zapłacić trzeba także w przypadku przelania kwoty z rachunku przypisanego do karty kredytowej na rachunek osobisty. Za takie transakcje banki naliczają niższe opłaty, ale klient również nie może liczyć na okres bezodsetkowy.

Jak wybrać kartę kredytową?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt banków, a w ofercie każdego z nich dostępna jest co najmniej jedna karta kredytowa. Ponieważ wybór jest duży, to samodzielne gromadzenie informacji o poszczególnych produktach i ich porównywanie jest uciążliwe. Z pomocą przychodzą rankingi kart kredytowych. Aktualny ranking jest dostępny na stronie internetowej: https://domkredytowy.pl/karty-kredytowe-ranking/.

Zestawienie znajdujące się na powyższej stronie pozwala na szybkie porównanie dostępnych kart kredytowych pod względem:

  • kosztów związanych z użytkowaniem karty kredytowej – niektóre banki pobierają miesięczną opłatę za obsługę tego instrumentu płatniczego,
  • minimalnego dochodu, jaki musi uzyskiwać klient, aby otrzymać kartę kredytową,
  • oprocentowania,
  • długości trwania okresu bezodsetkowego,
  • maksymalnego limitu,
  • dodatkowych korzyściach płynących z korzystania z karty kredytowej.

Wszystkie wymienione wyżej parametry należy uwzględnić przy wyborze karty kredytowej. To właśnie od nich zależy, czy korzystanie z tego instrumentu płatniczego będzie korzystne.

[1] Kredyt Trendy - raport BIK za rok 2018, media.bik.pl/publikacje/read/426874/kredyt-trendy-raport-bik-za-rok-2018 (dostęp 13.06.2019).

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: