Leasing a długoterminowy wynajem samochodu - jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy nimi?
Wynajem długoterminowy
Firmy nie zawsze posiadają wolne środki finansowe, które można zainwestować w zakup floty pojazdów. Nie zawsze też chcą obciążać się kredytami. Wynajem jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Okres wynajmu można dostosować do swoich potrzeb. Opłaty są stałe i wlicza się je do kosztów prowadzenia firmy. Również VAT z tytułu użytkowania samochodu może być odliczony. Przedsiębiorca nie musi martwić się terminami przeglądów, wymianą opon, naprawami, ani ubezpieczeniem. Wszystkimi tymi sprawami zajmuje się wypożyczalnia. Jeżeli auto zostanie uszkodzone, firmie nie grożą przestoje, gdyż otrzyma samochód zastępczy. Przykładowo w carfree.pl może liczyć na całodobowe wsparcie techniczne. Po zakończeniu umowy przedsiębiorstwo nie musi wykupywać samochodu ani zajmować się jego zbyciem. Przez cały okres użytkowania ma auto w doskonałym stanie technicznym z dodatkowym wyposażeniem. Nie wolno jednak zapominać, że wypożyczalnie stosują limit kilometrów.
Leasing
Leasing ma na celu odsprzedaż auta klientowi. Ten korzysta z pojazdu, płacąc opłatę początkową i miesięczny czynsz przez określony czas. Po jego upływie może wykupić samochód. Chociaż kwota potrzebna do sfinalizowania transakcji nie jest wysoka, klient pozostaje właścicielem auta i jeżeli nie chce dalej go użytkować, sam musi zająć się jego zbytem. W przypadku kiedy to firma leasingowa zajmuje się zbytem pojazdu, umowa zostaje zamknięta dopiero w momencie znalezienia nabywcy. Leasing daje większą wolność użytkownikowi, lecz jest mniej elastyczny. W leasingu operacyjnym do kosztów prowadzenia działalności można wliczyć większość kosztów związanych z pojazdem bez amortyzacji. Z kolei w leasingu finansowym użytkownik traktowany jest jak właściciel i może korzystać z odpisu amortyzacyjnego, jednak do kosztów nie może doliczyć całej raty, a tylko odsetki od niej.
Leasing czy wynajem długoterminowy?
Wybór najlepszego rozwiązania zależy od wielu czynników. Czy klient ma czas i chęci, by samodzielnie zajmować się przeglądami, naprawami i ubezpieczeniem? Wynajem oznacza bezobsługowe korzystanie z gotowego do drogi samochodu. W leasingu trzeba zająć się tymi kwestiami samodzielnie, jednak nie ma tu limitu kilometrów. Warunki obu rozwiązań mogą być korzystne finansowo, jednak wynajem nie obciąża bilansu finansowego firmy. Dla wielu osób jest to element istotny, gdy nie chcą zmniejszać zdolności kredytowej. Warto również pamiętać o konieczności wpłaty początkowej przy leasingu. Może to mieć wpływ na ilość samochodów, o które chcemy zwiększyć flotę. Formalności wymagane przy wynajmie są uproszczone i auto można uzyskać bardzo szybko. Przy leasingu zajmuje to znacznie więcej czasu.
Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, zawsze należy wybrać solidną firmę, świadczącą usługi na najwyższym poziomie.
Oceń ten artykuł: