Leasing i wynajem długoterminowy w praktyce
Dlaczego leasing?
Jakie są korzyści wynikające z pierwszej opcji? Pierwszą z nich jest to, że opłacane z tego tytułu raty są traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Drugą korzyścią jest możliwość późniejszego zakupu auta i to po bardzo niskiej cenie. Szacuje się, że średnio jest to zaledwie około 20 procent jego całkowitej wartości. Tym samym, łączna suma kosztów poniesionych z tego tytułu, tylko nieznacznie przekroczy rzeczywistą wartość samochodu, przy jednoczesnym rozłożeniu kosztów w czasie.
Na co uważać?
Leasing ma jednak swoje wady. Nie jest to dobra opcja, jeśli nie zależy nam na posiadaniu danego auta na własność. W takim przypadku, leasing będzie po prostu zbyt kosztowny i nam się nie opłaci. Kolejną, słabą stroną tej formy spłacania pojazdu, jest obniżenie naszej zdolności kredytowej. W myśl prawa, leasing jest traktowany jako kredyt, który zmniejsza naszą zdolność do zaciągania zobowiązań bankowych.
Dlaczego wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy samochodu znacznie różni się od leasingu. Pierwszą różnicą jest wysokość rat, która w przypadku wynajmu jest zdecydowanie niższa. Kwotowe różnice pomiędzy leasingiem a wynajmem są trudne do ustalenia, aczkolwiek można je obliczyć, analizując ofertę konkretnych podmiotów finansowych.
Kolejną różnicą jest brak możliwości odkupu samochodu po cenie leasingowej. Owszem, osoba która wynajmowała auto może je odkupić od właściciela, aczkolwiek cena poniesiona z tego tytułu będzie niewspółmiernie wysoka.
Nie można również zapominać o obowiązkach eksploatacyjnych, wynikających z faktu użytkowania samochodu. W przypadku wynajmu, są one przerzucone na właściciela, czyli na osobę (lub podmiot), która oferuje nam usługę wynajęcia samochodu.
Opcja wynajmu długoterminowego jest doskonałą propozycją dla tych podmiotów, które posiadają dużą flotę samochodów i nie zamierzają jej rozbudowywać o nowe pojazdy. Oferta ta jest o tyle interesująca, gdyż nie wiąże się ze zmniejszeniem zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, co umożliwia zaciągnięcie kolejnych zobowiązań.
Na co zwrócić uwagę?
Wynajem długoterminowy to forma oferty, w przypadku której wartość poszczególnych rat może być bardzo rozległa. Może się okazać, że wynajem będzie mniej opłacalnym rozwiązaniem, aniżeli zakup samochodu. Dlatego warto zwracać uwagę na oferty podmiotów wynajmujących, które mogą sztucznie podnosić koszty wynajmu.
Chcesz wynająć auto? Zaufaj nam!
Jedną z firm, realizujących usługi wynajmu długoterminowego samochodów, można znaleźć pod tym linkiem: mirent.pl/leasing-a-wynajem-dlugoterminowy-samochodu-co-sie-bardziej-oplaca/. Firmę tą warto polecić przede wszystkim ze względu na:
- proste i przejrzyste zasady współpracy,
- dużą rozpiętość czasu wynajmu (od roku, do nawet trzech lat),
- możliwość zmiany warunków współpracy, na zasadach tzw. elastycznego kontraktu,
- możliwość dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb każdego z Klientów,
- brak czasochłonnych procedur, które mogłyby znacznie wydłużyć i utrudnić nabycie samochodu.
Podsumowując, wynajem długoterminowy pojazdu bardzo korzystny dla tych podmiotów, których po prostu nie stać na zakup samochodu i które nie chcą nabywać kolejnego samochodu na własność. Z formalnego punktu widzenia, jest to metoda znacznie korzystniejsza, aniżeli leasing.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: