Likwidacja szkody bezgotówkowo czy kosztorysowo

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-06  |  Średni czas czytania: 02:02
Artykuł reklamowy
W 2018 roku do jednostek policji zgłoszono 436 414 kolizji drogowych i 31 674 wypadków. Jeśli jesteś poszkodowanym w takim zdarzeniu, to należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Przykładowo jeśli twój pojazd został w wyniku zdarzenia uszkodzony, to o ile jest to możliwe, musi zostać przywrócony do stanu sprzed szkody. Jedną z decyzji, jakie musisz podjąć, jest wybór metody likwidacji szkody.
Likwidacja szkody bezgotówkowo czy kosztorysowo

Likwidacja szkody z OC

Jak wspomnieliśmy, jeśli w wyniku zdarzenia drogowego twoje auto zostało uszkodzone i jesteś poszkodowanym, to należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Możesz zgłosić szkodę albo do zakładu ubezpieczeń tego sprawcy, albo do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego - o ile posiadasz ubezpieczenie OC z BLS, czyli z bezpośrednią likwidacją szkody. Na czym to polega? Różnica tkwi jedynie w tym, że szkoda jest zgłaszana do twojego TU i przez nie likwidowana. Natomiast po naprawie pojazdu twój zakład ubezpieczeń rozliczy się z TU sprawcy zdarzenia. Oczywiście nie będzie to mieć wpływu na wysokość twoich zniżek na OC. Bez względu na to, kto zajmie się likwidacją szkody, musisz również wybrać, w jaki sposób zostanie to dokonane. Do wyboru masz dwie możliwości:

  • metoda kosztorysowa - w tym przypadku zakład ubezpieczeń w ciągu kilku dni od zgłoszenia szkody i wskazania metody jej likwidacji ustali z tobą, kiedy rzeczoznawca będzie mógł wycenić koszt likwidacji szkody. Na tej podstawie otrzymasz odszkodowanie, które najczęściej trafia na konto poszkodowanego. Mając już środki, możesz zająć się naprawą pojazdu, ale TU nie weryfikuje tego, kiedy to zrobisz i czy w ogóle tego dokonasz. Jeśli szkoda jest niewielka, to możesz zająć się naprawą pojazdu dopiero za jakiś czas. Jak to powinno przebiegać? Musisz po prostu znaleźć warsztat, który wykona niezbędne naprawy i z którym na koniec się rozliczysz za wykonane usługi. Jest to metoda polecana szczególnie tym posiadaczom pojazdu, którzy mają sprawdzone warsztaty mechaniczne i czas na zorganizowanie naprawy. Może się jednak zdarzyć, że odszkodowanie wypłacone przez zakład ubezpieczeń nie jest wystarczające, aby przywrócić pojazdowi stan sprzed szkody. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług firm, które zajmują się uzyskiwaniem dla klientów odszkodowań w adekwatnej wysokości do stwierdzonej szkody. Przykładem jest Fundusz Odszkodowań.
  • metoda warsztatowa - nazywana jest również bezgotówkową. W tym przypadku nie otrzymasz od zakładu ubezpieczeń odszkodowania na konto bankowe, gdyż TU rozliczy się bezpośrednio z warsztatem, który zlikwidował szkodę. Po jej zgłoszeniu do TU otrzymasz propozycję skorzystania z warsztatów partnerskich danego zakładu ubezpieczeń, ale nie masz obowiązku korzystania z nich. Jednak jeśli wybierasz inny warsztat, to musisz się liczyć z tym, że proces likwidacji szkody się wydłuży. Po prostu w przypadku zewnętrznego warsztatu TU zleci swojemu rzeczoznawcy wycenę szkody - jeśli likwidacja szkody zlecona jest warsztatowi partnerskiemu, to ta wycena podejmowana jest bezpośrednio przez niego. Jeśli jednak zdecydowałeś się na warsztat partnerski, to wystarczy że ustalisz termin pozostawienia pojazdu na miejscu i poczekasz, aż zostanie on przywrócony do stanu sprzed szkody. Warsztat potrzebować będzie twojego pełnomocnictwa - wszystkie niezbędne dokumenty wypełnisz przed pozostawieniem pojazdu. W tym czasie możesz oczywiście korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy - aż do dnia, w którym będziesz mógł odebrać swoje naprawione auto. Po wszystkim warsztat rozliczy się z ubezpieczycielem. Pamiętaj o weryfikacji tego, czy zostały wykonane wszystkie niezbędne naprawy.

Kosztorysowo czy warsztatowo?

Z pewnością wygodniejszą metodą likwidacji szkody jest wariant bezgotówkowy. Jeśli jednak chcesz sam wybrać części samochodowe, które zostaną zainstalowane w twoim aucie i masz sprawdzony warsztat, który w dodatku może wykonać usługę naprawy w atrakcyjnej cenie, to być może dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z metody kosztorysowej.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki:

}