Magento 2 hosting - ile wynoszą koszty

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-28  |  Średni czas czytania: 02:27
Artykuł reklamowy
Budowa sklepu Magento to złożone zadanie. Warto dlatego zacząć od solidnego fundamentu, jakim jest hosting. Omawiana platforma jest bardzo rozbudowana, dlatego też jej wymagania względem doboru serwera są zwykle wysokie. Jeśli decydujesz się na założenie sklepu Magento 2, hosting niewątpliwie trzeba będzie uwzględnić w budżecie. Jakich wydatków możesz się spodziewać? Tego dowiesz się w tym artykule.
Magento 2 hosting - ile wynoszą koszty

Magento 2 hosting - główne rodzaje

Na początek przybliżmy sobie główne typy hostingów, jakie istnieją w ofertach dostawców:

1. Serwer współdzielony

Jak sama nazwa wskazuje, z zasobów serwera współdzielonego w jednym czasie korzysta wielu użytkowników. Warto od razu zaznaczyć, że w przypadku budowy sklepów Magento takie rozwiązanie praktycznie nie wchodzi w grę.
Wspomniana konstrukcja i funkcjonowanie takich serwerów sprawia, że nie są one w stanie sprostać wysokim wymaganiom sklepów internetowych (a zwłaszcza tych dużych).

2. Serwer dedykowany

Zakup/wynajem serwera dedykowanego oznacza, że otrzymujesz na własność całą maszynę. Daje to 100% kontroli nad jej infrastrukturą, działaniem, tym, jak wykorzystujesz zasoby oraz z jakiego oprogramowania korzystasz.
Prowadzenie sklepu na serwerze dedykowanym to trudne zadanie z technicznego punktu widzenia, gdyż jesteś wtedy zdany w pełni na siebie. Jak jednak wspomniano, oferuje to wiele korzyści.

3. Serwer VPS

VPS (Virtual Private Server) to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a dedykowanym. Jak nazwa wskazuje, otrzymujesz w posiadanie prywatny serwer. Jest on jednak wirtualny, co oznacza, że inni użytkownicy, technicznie rzecz biorąc, znajdują się na tej samej maszynie, jednak „nie wchodzicie sobie w drogę” z racji odpowiedniego wydzielenia zasobów.

Serwery VPS są zdecydowanie tańsze niż te dedykowane, jak i prostsze w obsłudze. Oczywiście nie dają one jednak takiej samej swobody.

Magento 2 hosting - ile kosztuje?

Przyjrzyjmy się przybliżonym cenom hostingu (koszty podane są w kwotach netto za rok):

1. Serwer współdzielony

Jeśli jednak uznasz, że serwer współdzielony sprawdzi się w Twoim przypadku, bądź gotów na wydatek w okolicach od 60 do 700 złotych. W takich kosztach otrzymasz pojemność od 50 do 300 GB i transfer bez limitu.

2. Serwer dedykowany

Koszty wynajęcia dobrego serwera dedykowanego zaczynają się w okolicach 3 500 złotych. Mowa tu o standardowym wyposażeniu jak pamięć RAM do 128 GB DDR4 i przepustowość sieci prywatnej do 1 Gbps.
Jeśli jednak zależy Ci na bardzo wydajnej maszynie (do 1 TB DDR4 pamięci RAM, przepustowość sieci prywatnej do 6 Gbps) bądź gotów na wydatek w okolicach 13 000 złotych.

Zakup samego serwera to już z kolei jednorazowa opłata w wysokości od 10 000 do 30 000 złotych. Koszt najdroższych maszyn może przekroczyć nawet 100 000 złotych.

3. Serwer VPS

Hosting VPS na niskim poziomie to wydatek ok. 700 złotych. W przypadku średniej półki to już z kolei zwykle 1 500 złotych.
Górny pułap serwerów VPS to już ceny nawet powyżej 10 000 złotych.

O czym pamiętać, analizując koszty hostingu?

Istnieje kilka czynników, które potrafią w zauważalny sposób wpłynąć na ostateczne koszty hostingu:

1. Okres

O ile nie zakupujesz w pełni fizycznego serwera na własność, korzystanie z hostingu będzie wiązać się z regularnymi opłatami. Sprawdź dlatego, ile wynoszą koszty w początkowych okresach korzystania z niego.
Wiele firm realizuje atrakcyjne promocje, aby pozyskać klientów, oferując rabaty w wysokości nawet 60% na pierwszy rok. Oznacza to, że za pierwszy rok zapłacisz np. tylko 400 złotych, jednak przedłużenie na kolejne lata to już wydatek 1 000 złotych.

2. Domena

Dostawcy hostingu Magento zwykle oferują także usługi rejestracji domen. Wiele firm korzysta z nich, aby mieć niejako wszystko w jednym miejscu.
Podobnie jak w przypadku serwerów, weź pod uwagę dokładne koszty zakupu adresu. W tym przypadku promocje na pierwszy rok bywają jeszcze większe i zaniżają cenę nawet jedynie do złotówki. Standardowy koszt w następnych latach wynosi z kolei już 120 złotych.

3. Migracja

Jeśli chcesz już zbudowany sklep Magento przenieść do innego dostawcy hostingu, musisz siłą rzeczy przeprowadzić migrację. Wiele firm pomaga w jej realizacji za darmo, choć w innych przypadkach wiąże się to z opłatą.

Tak czy inaczej, migracja to złożony proces, dlatego, jeśli chcesz ją wykonać, licz się ze stratami związanymi z zatrzymaniem działania sklepu. Potrzebne może być także wynajęcie zewnętrznych specjalistów, którzy pomogą się do niej przygotować.
Podsumowanie

Dobry hosting to pierwszy krok podczas budowy sklepu Magento. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci dokonać wyboru.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: