Praca w domu, czyli jak zarabiać w internecie

Ostatnia aktualizacja: 2017-05-02  |  Średni czas czytania: 04:23
XXI wiek przyniósł wiele zmian, dzięki którym codzienne życie staje się łatwiejsze. Jedną z takich zmian jest powszechny dostęp do internetu. Większość użytkowników skupia się jedynie na portalach społecznościowych, dokonywaniu zakupów i ogólnej rozrywce. Jednak wystarczy pójść krok dalej i zobaczyć, że istnieje ogromny potencjał, by zarabiać realne pieniądze w sieci. Może pomyślałeś, że chodzi o blogerów, vlogerów czy może grafików. Jednak zarabianie przez internet jest świetną alternatywą dla wielu osób, które chcą pogodzić życie rodzinne z zarabianiem pieniędzy, ale również dla tych, którzy nie chcą pracować na etacie.
Praca w domu, czyli jak zarabiać w internecie

Kto może prowadzić działalność przez internet?

Oczywiście osoba, która ma stały dostęp do internetu. Jednak nie ma żadnej reguły, która decyduje o tym, kto może spróbować zarabiać w internecie. Jednak z takiego alternatywnego sposobu najczęściej korzystają kobiety, które dopiero urodziły dziecko. Nic dziwnego, bo jest to optymalne rozwiązanie, gdy trzeba umiejętnie podzielić swój czas na życie osobiste i życie zawodowe. Świeżo upieczone mamy korzystają z tego rozwiązania często, ale nie najczęściej, bo na rynku pracy są oczywiście inne osoby, które znalazły się w podobnych sytuacjach.

Kolejną grupą, która próbuje swoich sił w zarabianiu w internecie, są osoby, które chcą jedynie dorobić do swojej regularnej wypłaty. Jest to bardzo dobry pomysł, jednak trzeba znaleźć trochę wolnego czasu oraz zdobyć się na odrobinę cierpliwości.

Istnieje przekonanie, że każda osoba może zarabiać w internecie. Jest to błędne myślenie - jeśli chcesz zarabiać za pośednictwem internetu muisz posiadać odpowiednie predyspozycje i umiejętności w zależności od charakteru podjętej działalności.

Od czego zacząć?

Zanim rzucisz bezpieczny etat, oczywiście musisz przemyśleć swoją decyzję. Na początku odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz sprzedawać i czy Twoi potencjalni klienci będą chcieli to kupić? Następnie zapytaj siebie, czy sam korzystałbyś z tego produktu.

Mimo że pytania wydają się banalne, to są istotne, by nie porwać się z motyką na słońce i nie ponieść porażki.

Żeby sprawdzić, czy praca w domu jest dla Ciebie, weź na początek kilka zleceń i sprawdź, jak sobie z tym poradzisz. Ile czasu Ci to zajmuje, czy potrafisz skupić się na pracy w swoich czterech ścianach i czy w ogóle podoba Ci się praca zdalna.

Na czym można zarobić w internecie?

Jeżeli chcesz zarabiać w sieci, to przede wszystkim zastanów się, jakie masz predyspozycje, umiejętności oraz pasje. Na samym początku jest to najlepszy punkt zaczepienia. Bo chyba lepiej robić coś, co się kocha?

Zapoznaj się z kilkoma ciekawymi pomysłami na pracę przez internet:

 • Rękodzielnictwo jest to ostatnio bardzo popularna forma pracy. Jeżeli masz umiejętności manualne oraz jesteś kreatywny, a przede wszystkim masz pomysł na swoje rękodzieło, to spróbuj swoich sił. Każdy wytwór danej osoby jest unikalny, dlatego jest tak wartościowy. Poza tym grupa miłośników handmade rośnie z miesiąca na miesiąc.
  Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że konkurencja nie jest mała, bo rynek jest przesycony ręcznie wytwarzaną biżuterią, czy koszulkami z drukowanymi wzorami, jednak możesz wyjść z innym pomysłem i stworzyć coś tak ciekawego, jak sojowe świece czy betonowe doniczki na kwiaty. Możliwości jest mnóstwo!
 • Jeżeli posiadasz zmysł estetyczny, możesz projektować meble, biżuterię, odzież lub dodatki do odzieży.
 • Kolejnym zajęciem, które również wiąże się z twórczą pracą to grafika. Grafik może zajmować się projektowaniem okładek książek czy nadruków na koszulki, a także tworzeniem całej identyfikacji wizualnej firmy.
 • Krok od grafiki jest tworzenie animacji oraz montaż filmów. Przy tym zajęciu również nie potrzebujesz osobnego biura, a jedynie sprawnego komputera i dostępu do internetu.
 • Posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności warto oferować swoje usługi jako programista lub twórca stron internetowych. Te pojęcia są na tyle szerokie, że zalicza się do nich twórców aplikacji mobilnych, oprogramowania, a także tych, którzy stawiają strony na WordPressie, etc.
 • Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszy się copywriting i wszystko, co związane z content marketingiem. Do copywritingu zaliczają się wszelakie teksty promocyjne, portale internetowe, artykuły, a także seowriting, czyli teksty pozycjonujące konkretną stronę. Więc jeżeli potrafisz, ale i lubisz pisać, to copywritng jest dla Ciebie.
 • Jeżeli dobrze znasz social media lub PR, etc. próbuj sił w tej branży. Tutaj potrzebne są umiejętności komunikacyjne i branżowa wiedza, za to nie potrzebujesz własnego biura.
 • W dobie nauki i powszechnego zdobywania wiedzy nie ma żadnych barier. Dlatego istnieje możliwość dawania korepetycji, konwersacji w różnych językach, a wszystko to przez Skype'a lub inną, podobną aplikację. Jeżeli nauczanie innych nie jest Twoją mocną stroną, możesz zostać tłumaczem języków obcych.
 • Dzisiaj bardzo istotnym zajęciem jest doradztwo. Pracując w takiej branży, nie ma problemu, by przenieść się z działalnością do internetu. Czas to pieniądz, dlatego klienci docenią usługi ubezpieczeniowe, finansowe, prawne, a także pozyskiwanie funduszy unijnych.

Powyższe pomysły są świetnym rozwiązaniem, gdy chcesz zrezygnować z pracy na cały etat. Jeżeli jednak chcesz jedynie dorobić do swojej wypłaty, to również masz szeroki wybór. Potrzebny będzie oczywiście dostęp do internetu, ale również cierpliwość.

 • Wypełnianie ankiet. Jest to jeden z łatwiejszych sposobów na zarobek, jednak wymaga trochę czasu i wytrwałości. Dużą zaletą tego sposobu jest to, że to Ty decydujesz, ile czasu przeznaczasz na wypełnianie ankiet. Trzeba również pamiętać, żeby być aktywnym oraz często się logować w serwisach. Dobrym sposobem jest zarejestrowanie na kilku portalach jednocześnie, ponieważ dostaniesz więcej ankiet do wypełnienia, a za tym idą wyższe zarobki.
 • Kolejnym sposobem jest zarabianie w programach typu ravshare. W uproszczeniu - platforma dzieli się zyskami ze sprzedanych reklam. Użytkownik musi również oglądać reklamy innych użytkowników. Zarobki tutaj są zależne od zaangażowania.
 • Programy partnerskie, które są jednym z popularniejszych form zarabiania przez internet. Przede wszystkim chodzi o to, by polecać użytkownikom różne produkty, np. finansowe. Na samym początku można polecać produkty swoim znajomym za pośrednictwem facebooka, maila, grup facebookowych lub grup dyskusyjnych.

Oczywiście żaden ze sposobów nie przyniesie zysku, gdy nie przeznaczysz na to odpowiedniego czasu oraz nie będziesz się w to angażował.

Jak zorganizować sobie czas w domu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że praca w domu to nie tylko sielanka, a dla niektórych może okazać się to jeszcze bardziej męczącym rozwiązaniem niż etat. Nie wszyscy są przystosowani do tego, by pracować samotnie przez cały dzień w swoim domu. Niektórzy po prostu potrzebują różnych bodźców stymulujących, które pobudzą i zainspirują do kreatywnej pracy. Jeszcze trudniejszą sytuacją może okazać połączenie pracy w domu i opieki nad dzieckiem. Ogromną sztuką jest dobre zorganizowanie sobie wszystkich zajęć, tak, by praca przez internet była efektywna. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, by uporządkować swój czas i obowiązki.

 • Grafik całego dnia, rozłożonego co do godziny. Nie od dziś wiadomo, że jeżeli jest plan działania, to praca idzie znacznie sprawniej, bo wystarczy trzymać się kolejnych punktów. Ważne jest, by ułożyć grafik, uwzględniając wszystkie swoje obowiązki związane z pracą, ale również z pracami domowymi.
 • Odpowiedni ubiór - wbrew pozorom nie jest to banał, bo wielu freelancerów zaczyna pracę w łóżku, w piżamie, jednak ich praca wcale się nie posuwa, a produktywność jeszcze bardziej spada. Ważne jest, by ubrać się w strój, w którym będzie możliwość wyjścia po drobne zakupy lub bez wstydu otworzyć drzwi listonoszowi. Z pewnością ten element będzie motywować do działania.
 • Odcięcie się od portali społecznościowych, które zjadają najwięcej czasu. Jeżeli nie masz silnej woli, by wyłączyć Facebooka, zainstaluj aplikacje, które blokują dostęp do portali na kilka godzin. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie.
 • Z pewnością dawka gimnastyki i rozciągania zastanych stawów i mięśni poprawi koncentrację i dotleni mózg. Kilka minut ćwiczeń, a ciało i umysł z pewnością podziękuje.

Widzisz, że praca na etacie nie jest jedynym sposobem na życie. Możesz zostać swoim własnym szefem ze świetnym biznesem i idealną organizacją czasu. Jednak nikt nie zrobi niczego za Ciebie. Cały wysiłek spoczywa na Tobie - nie ukrywając, jest to duża odpowiedzialność, ale również nie ulega wątpliwości, że cały trud i zainwestowany czas zwróci się z nawiązką.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: