Na co powinni uważać frankowicze przy zawieraniu ugody z bankiem?

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-08  |  Średni czas czytania: 02:08
Artykuł reklamowy
Mamy już oficjalne potwierdzenie, że kilka banków oficjalnie wycofało się z programu zawierania ugód z frankowiczami po propozycji rozwiązania tego problemu przez KNF, która pojawiła się jeszcze w grudniu 2020 roku. Wiemy także, że jeśli będzie dochodzić do ugód na masową skalę to wiele umów kredytowych będzie wyłączona z programu zawierania ugód.
Na co powinni uważać frankowicze przy zawieraniu ugody z bankiem?

Wokół potencjalnych ugód krąży wiele niewiadomych bo nie znamy dokładnej marży jaką planują zastosować banki przy ugodach i czy nie będzie ona wyższa niż marża wpisana do umowy frankowej. Jeśli marża ta byłaby podniesiona oznaczałoby to, że już niewielka korzyść wynikająca z tej potencjalnej ugody ulegnie jeszcze obniżeniu. Różnica między taką ugodą a unieważnieniem umowy w toku postępowania sądowego (obecnie olbrzymia cześć wyroków to właśnie unieważnienia) zrobi się naprawdę gigantyczna.

Najwięcej umów w CHF było podpisywane za czasów gdy kurs walutowy był bliski 2,00 zł. I było to w latach 2007-2008. To spowodowało, że frankowicze stracili duże pieniądze. Teraz banki starają się zabezpieczyć przed kolejnymi pozwami, bo może dojść do kolejnego nieporozumienia i frustracja frankowiczów która przyjdzie w niedługim czasie po podpisaniu ugody mogłaby zamienić się w kolejną fale pozwów. Otóż stopy procentowe w PLN są na historycznie najniższym poziomie. A to oznacza tylko jedno, że w niedługim czasie pójdą do góry. Więc banki mogą frankowiczom zrobić niedźwiedzią przysługę zamieniając kredyt niskooprocentowany w taki gdzie odsetki za 2-3 lata mogą być dużo wyższe. A wskaźniki ekonomiczne wskazują, że stopy nie powinny być tak niskie jak obecnie. Banki właśnie dlatego chcą zawierać ugody przed sądem aby kolejna frustracja związana ze wzrostem rat nie spowodowała kolejnej fali pozwów. Kto wie czy wzrost WIBOR będzie na tyle wysoki, że frankowicze poczują się ponownie oszukani. Raty pójdą w górę i jest wysoce prawdopodobne że raty będą dużo wyższe od tych, które frankowicze płacą teraz przy kredytach indeksowanych/denominawanych do CHF.

Na fakt, że stopy procentowe pójdą do góry wskazuje między innymi przyrost pustego pieniądze. Widać to na załączonej ilustracji. PKB się kurczy a stopy utrzymywane są na niskim poziomie. To oznacza tylko jedno – Inflacje. A wzrost jej musi doprowadzić do wzrostu stóp procentowych i wzrostu rat po podpisaniu ugody opartej o wskaźnik WIBOR.

Każdy frankowicz powinien dowiedzieć się ile straci na podpisaniu ugody zwłaszcza po podjęciu uchwały przez SN w sprawie słynnych sześciu pytań skierowanych prez pierwszą prezes SN.Wszystkie źródła wskazują, że będzie ona prokonsumencka i definitywnie ułatwi, przyśpiszy jak również ujednolici linię orzeczniczą sądów powszechnych w kwestiach dotyczących umów kredytowych CHF. Wtedy uzyskanie unieważnienia umowy kredytowej powinno być już kwestią formalną ale nadal oczywiście wymagane będzie skierowanie sprawy do sądu i skorzystanie z pomocy adwokata/radcy prawnego. Banki same z siebie tak łatwo nie odpuszczą. Dla nich najważniejsze jak przedłużanie wszystkich postępowań w nieskończoność. Na szczęście Sądy już w chwili obecnej wydają wyroki częstokroć już na pierwszej rozprawie na korzyść Naszych kredytobiorców. Jedyne co będzie trzeba zrobić to złożyć pozew i odczekać na pozytywny wyrok. Jedyną rzeczą, która będzie mogła doprowadzić do przegranej frankowicza to będzie źle przygotowany pozew lub błędy procesowe pełnomocnika. Chcesz wyliczyć jakie są różnice w Twojej korzyści finansowej dla wszystkich trzech scenariuszy: ugoda wg. KNF, odfrakowienie i unieważnienie? Skorzystaj z kalkulatora na stronie https://lextio.pl/kalkulator-chf/.

Chcesz poznać opinie niezależnych ekspertów? Zajrzyj koniecznie na konferencję dla frankowiczów. Na konferencji będzie wielu doskonałych mówców – specjalistów z dziedziny finansów i prawa. Udział w konferencji jest BEZPŁATNY. Zapraszamy do zapoznania się z zaproszeniem Piotra Kuczyńskiego, który wygłosi wykład na temat: Stopy procentowe, kursy walutowe – jakie są prawdopodobne scenariusze dla osób idących na ugody z bankami oraz tych którzy wejdą na ścieżkę sądową.

Na konferencję można zapisać się na stronie: https://edumeo.pl/konferencja/.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: