Na co zwrócić uwagę przy podisywaniu umowy z software house?
Czym jest software house?
Zapewne wiele osób – szczególnie tych, które nie miały bliższej styczności z branżą IT – zastanawia się co to znaczy „software house” i skąd wzięło się to pojęcie. Nic w tym dziwnego. Firmy tego typu istnieją na rynku od niedawna. Mówiąc ogólnie – zajmują się tworzeniem oprogramowania na zamówienie.
Dlaczego przedsiębiorstwa decydują się na zakup dedykowanego oprogramowania? Powodów jest wiele. Rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb pozwala m.in. na automatyzację procesów, sprawne delegowanie zadań czy bieżące monitorowanie postępów prac. Systemy IT ułatwiają zarządzanie zadaniami, księgowością czy finansami.
Mogą wspierać sprzedaż, dystrybucję oraz zarządzanie magazynem. Ułatwiają gromadzenie i przechowywanie ogromnych zasobów dokumentacji oraz pozwalają na ich analizowanie i szybki obieg w obrębie firmy.
Warto podkreślić, że profesjonalny software house przeprowadza szczegółową analizę procesów biznesowych danego przedsiębiorstwa. To z kolei pozwala na rozwiązywanie problemów charakterystycznych dla danego klienta. Software house, poza dedykowanym oprogramowaniem, często oferuje usługi powiązane oraz wspiera ich optymalizację.
Studio Software – kompleksowe rozwiązania dla Twojej firmy
Software house stanowi doskonałe wsparcie dla firmy, która nie posiada stałego działu IT. Współpraca gwarantuje wsparcie całego zespołu fachowców m.in. analityków biznesowych, project managerów, testerów, grafików, UI/UX Designerów i oczywiście programistów specjalizujących się w określonym języku kodowania (np. Front-End Developer, Back-End Developer, React Developer).
Nie tylko przygotowują dedykowane oprogramowanie, aplikacje mobilne czy strony internetowe. Właśnie tak działa software house Gloo.
Oprócz wspomnianej już wyżej analizy procesów biznesowych firma tworzy też pełną specyfikację dla systemów oraz testuje oprogramowanie przed jego implementacją. Może również zintegrować nowy soft z innymi systemami działającymi w firmie i wykonać migrację danych. Finalnie zapewnia opiekę powdrożeniową w postaci helpdesku i oferuje możliwość dalszego rozwoju systemu.
Software House – o czym pamiętać przed podpisaniem umowy?
Wybór odpowiedniego software house będzie kluczem do sukcesu Twojej firmy. Zanim podpiszesz umowę, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.
- Sprawdź, w jakich technologiach porusza się firma. W dużej mierze odpowiadają one za koszt stworzenia, a później także utrzymania, rozwoju i wydajności danej aplikacji. Pamiętaj, że firma niewyspecjalizowana, tworząca oprogramowania z użyciem wielu technologii prawdopodobnie nie cechuje się wysoką jakością świadczonych usług. Oczywiście nie dotyczy to dużych software house, zatrudniających wielu specjalistów.
- Zapoznaj się z projektami wykonanymi dla dotychczasowych klientów. Znalezienie projektów odpowiadających Twojej koncepcji lub z pokrewnej dziedziny będzie plusem. Warto również sprawdzić opinie innych klientów.
- Spójrz na wycenę projektu. Cena nie powinna być podejrzanie niska ani zbyt wysoka. Wycenę powinien poprzedzać szczegółowy wywiad, analiza wymagań, a nawet warsztaty produktowe.
- Zapytaj o zespół. Musisz wiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za Twój projekt i ile osób będzie liczył zespół. Warto zapytać o kierownika projektu czy też opiekuna klienta, który będzie informował o przebiegu prac.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: