Na jakie obszary działania firmy wpływa oprogramowanie do zarządzania flotą?
Dlaczego firmy stawiają na oprogramowanie do zarządzania flotą?
Kluczową rolę odgrywa czas oraz zarządzanie pracownikami w taki sposób, by ci pracowali z jak największą wydajnością, którą można w prosty, mierzalny sposób, przeanalizować, na przykład porównując ich czasy dostarczenia przesyłek czy spalanie pojazdu na jednym baku, do innych kierowców z firmy.
Można do tego zagadnienie opisać na dwóch różnych przykładach. Po pierwsze, jeśli mamy dwóch kierowców, którzy jeżdżą takim samym pojazdem na dokładnie tej samej trasie, a jeden z nich spala o 15% więcej paliwa, to jest to już sytuacja, nad którą warto się zastanowić.
Kolejnym przykładem może być optymalizacja czasu pracy osób, które zarządzają flotą, czyli na przykład wyszukują nowych, wolnych od korków i dodatkowych opłat, traktów komunikacyjnych, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Wbrew pozorom, wygenerowane w ten sposób oszczędności mogą być znaczące.
To tylko dwie sytuacje, kiedy doskonale sprawdzi się u nas oprogramowanie do zarządzania flotą transportową, na przykład takie, jakie oferuje Navifleet.pl. Firma daje nam możliwość darmowego przetestowania narzędzia, by upewnić się, że sprawdzi się ono w naszym modelu działalności gospodarczej.
Zarządzanie flotą pojazdów a software: o czym powinniśmy pamiętać?
Na pewno warto wybierać te rozwiązania, które podchodzą do taboru w firmie w sposób niezwykle kompleksowy. Wyrwane z kontekstu dane o spalaniu, których nie będzie można porównać z informacjami z poprzednich miesięcy czy lat, raczej nie pokażą nam pełnych informacji o tym, w jakiej kondycji jest nasza firma.
Informacje zgromadzone w takim oprogramowaniu SaaS powinny informować właściciela firmy lub wyznaczoną przez niego osobę o tym, co może stać za przyczyną nagłego spadku wydajności jednego z pojazdów. Może na przykład okazać się, że nowa trasa, jaką wytyczyliśmy, by transportować towary do Francji, jest o wiele gorsza niż ta, z której korzystaliśmy wcześniej, mimo tego, że kierowca pokonuje na przykład o 70 kilometrów mniej.
Ważną, a często niedocenianą kwestią, która może uchronić nas przed problemami z fiskusem w razie kontroli, jest automatyczny tryb rozliczania delegacji. Dobre oprogramowanie powinno automatycznie tworzyć listę odwiedzonych punktów wraz z raportami o przekroczeniu granicy oraz łączną długością i czasem łącznym całego przejazdu.
W zarządzaniu flotą aut nie ma miejsca na pomyłki
Im większy tabor w firmie, tym większe szanse na to, że może przydarzyć nam się jakieś przeoczenie. Jeśli nasza działalność gospodarcza ma na przykład 15 samochodów dostawczych i tyle samo pojazdów dla przedstawicieli, to łatwo o pominięcie okresowego przeglądu technicznego. Kary za przemieszczanie się pojazdem bez ważnego przeglądu czy odnowionej polisy OC mogą być liczone w setkach złotych.
Warto pamiętać też o tym, że pojazdy wielkogabarytowe muszą mieć aktywny i ważny tachograf. Jeśli podczas rutynowej kontroli okazałoby się, że ten nie ma ważnej homologacji, a więc nie spełnia rozporządzenia 561/2006, to kary mogłyby być liczone już w tysiącach złotych.
To tylko kilka przyczyn, by zainwestować w nowoczesne, spełniające wszystkie standardy, oprogramowanie do zarządzania flotą samochodową, na przykład takie, jakie ma w swojej ofercie firma NAVIFLEET.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: