Negatywna historia kredytowa w BIK - co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 2017-10-17  |  Średni czas czytania: 01:04
Artykuł reklamowy
Gdy nie spłacamy zobowiązań kredytowych i pożyczek regularnie, w takim przypadku możemy narazić się na powstanie negatywnej historii kredytowej na nasze temat w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie ta baza zawiera dane zarówno pozytywne, o terminowo spłacanych zobowiązaniach, jak i negatywne, czyli o opóźnieniach i niespłaconych ratach. Co wtedy, gdy mamy negatywną historię w BIK?
Negatywna historia kredytowa w BIK - co teraz?

O tym, że nasza historia kredytowa w BIK jest niezbyt dobra, dowiadujemy się często przy wnioskowaniu o pożyczki czy kredyty. Wówczas pracownik banku czy firmy pożyczkowej może powiedzieć nam, że nasza historia jest negatywna i wtedy otrzymamy odmowę. Oczywiście, podawanie takich informacji nie jest obowiązkowe, ale gdy spełniliśmy inne wymogi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie dane w BIK nie zadziałały na naszą korzyść.

W BIK znajdują się generalnie wszyscy, którzy wzięli pożyczkę lub kredyt w przeszłości lub mają je teraz. Baza ta pomaga bankom i innym firmom na łatwiejsze wydawanie decyzji kredytowych i pożyczkowych. W związku z tym negatywna historia w BIK przede wszystkim spowoduje, że będziemy mieli trudności z uzyskaniem kolejnej pożyczki czy kredytu bankowego. Dotyczy to głównie banków, ale także wiele firm pożyczkowych nie udziela pożyczek i chwilówek klientom z negatywną historią kredytową.

Jak możemy jeszcze dowiedzieć się, że jesteśmy w BIK? Możemy zrobić to samodzielnie przez internet! Na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej możemy znaleźć informacje o tym, w jaki sposób możemy to wykonać. Pobranie raportu na próbę jest darmowe – nie zawiera on jednak scoringu i historii spłaty kredytów. Gdy chcemy otrzymać pełny raport, będziemy musieli zapłacić za jeden 36 złotych.

Negatywne dane w BIK pozostają przez okres 5 lat. Gdy będziemy chcieli otrzymać pieniądze, jedynym rozwiązaniem są wtedy pożyczki bez BIK, które oferowane są przede wszystkim przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Musimy jednak dokładnie sprawdzić, jakie są koszty tego rodzaju pożyczek - niestety, nie należą one do tanich. Źródło naszego rankingu: hoope.io.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne: