Otwierasz firmę? Niezbędne działania dla każdego chcącego otworzyć własną działalność

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-21  |  Średni czas czytania: 02:16
Artykuł reklamowy
Każda osoba, która zakłada działalność gospodarczą powinna liczyć się z wieloma obowiązkami natury prawnej, rachunkowej czy podatkowej. Nie każdy przedsiębiorca posiada jednak wystarczające kompetencje, aby zajmować się tego typu kwestiami osobiście. W związku z tym warto w takim przypadku skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Pojawia się jednak pytanie, jakie niezbędne działania musi podjąć każdy, kto chce otworzyć własną działalność?
Otwierasz firmę? Niezbędne działania dla każdego chcącego otworzyć własną działalność

Do czego zobligowany jest przedsiębiorca? 

Każdy podmiot gospodarczy jest zobligowany do rzetelnego prowadzenia wszelkiego typu ksiąg rachunkowych i innej dokumentacji związanej z działalnością firmy. W większości przypadków konieczne staje się więc znalezienie sprawdzonego i zaufanego biura rachunkowego, które przejmie realizację tego typu zadań. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje pewność, że wszystko zostanie rozliczone tak, jak należy, zgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego nie ulega wątpliwości, że jednym z kluczowych działań, jakie może podjąć przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą, będzie wybór dobrego biura rachunkowego. Bo to właśnie księgowy, osoba ze specjalistyczną wiedzą, której zawód wymaga ciągłego dokształcania się, będzie w stanie dać wskazówki już podczas zakładania działalności, wyboru odpowiednich kodów pkd czy też opodatkowania. Jeśli otwierasz firmę w Bydgoszczy, tym bardziej przeczytaj dalszą część artykułu. 

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Obecnie wiele biur rachunkowych oferuje kompleksowe usługi nie tylko w zakresie prowadzenia księgowości (w tym obliczania wysokości składek ZUS, podatku, jak i składanie deklaracji), ale również kadr i płac, pomoc oraz obsługę prawną m.in. przy sporządzaniu umów, a nawet wsparcie w procesie windykacyjnym. Jest to odpowiedzieć na rosnące potrzeby samych Klientów, którzy prowadzą własne przedsiębiorstwo każdego dnia stają przed szeregiem wyzwań natury finansowej, ale nie tylko. Każde biuro rachunkowe posiada oczywiście swój własny zakres świadczonych usług, a na rynku działa aktualnie tak wiele wykwalifikowanych podmiotów, że na pewno każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. 

Dlaczego warto skorzystać z usług księgowej?

Współpraca z biurem rachunkowym co prawda nie zrzuca z przedsiębiorcy odpowiedzialności za to, jak wyglądają księgi i rozliczenia jego firmy, ale w znacznej mierze pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu oraz pieniędzy. Nie każdy jest bowiem w stanie na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy podatkowe i samodzielnie pilnować wszelkiej dokumentacji. Co więcej, pracownicy biura rachunkowego na co dzień służą właścicielowi firmy swoją wiedzą, doświadczeniem, jak i mogą reprezentować podmiot gospodarczy w kontakcie z organami państwowymi takimi jak m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy. Obsługa firmy przez profesjonalne biuro rachunkowe jest więc kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od skali jego działalności. 

Biuro rachunkowe - jak wybrać?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czym powinni kierować się przy wyborze biura rachunkowego. W pierwszej kolejności warto dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie sprawdzenie, które z biur rachunkowych jest w stanie je spełnić.  Poszukując najlepszego biura rachunkowego warto zwrócić uwagę na to, jak długo funkcjonuje już na rynku, czy może pochwalić się współpracą z podobnymi podmiotami gospodarczymi, jak nasz. Niezwykle istotne jest to, jakie kwalifikacje posiada taki podmiot, w czym się specjalizuje i jaki zakres usług oferuje. Przy okazji można sprawdzić referencje lub opinie od innych klientów, ponieważ są one w stanie powiedzieć nam o wiele więcej niż strona internetowa danego biura. Niezwykle istotną kwestią jest też to, czy podmiot ten posiada polisę OC, a także w jaki sposób dba o bezpieczeństwo danych osobowych, w tym RODO. Nie bez znaczenia jest też cena świadczonych usług, choć nie powinna stanowić decydującego kryterium. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Z usług biura rachunkowego powinny skorzystać zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki prawa handlowego. Nie ma tutaj bowiem znaczenia to, w jakiej branży działa dana firma, ilu pracowników zatrudnia oraz jakie są jej roczne przychody. Biuro rachunkowe w Bydgoszczy - jak szukać? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, a odpowiedź na nie można znaleźć choćby na stronie: https://centrumksiegowe.pl. Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie tego biura, a w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości - skontaktować się z jego przedstawicielami i omówić warunki współpracy. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: