Obowiązkowe wyposażenie firmy sprzątającej
Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to trudne. Pytanie, jak zainwestować posiadane środki, by przyniosły one maksymalny wzrost inwestycyjny. W poniższym artykule spróbujemy poradzić sobie z tym zagadnieniem, wymieniając przykłady kilku urządzeń, jakie powinna dana firma sprzątająca posiadać.
Co na początek?
W momencie założenia firmy sprzątającej musi ona posiadać podstawowe środki trwałe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
1. Wózek do sprzątania
Na początek do prawidłowego funkcjonowania firmy w zupełności wystarczy jeden, maksymalnie dwa wózki. Powinien on być w miarę zaawansowany technicznie i posiadać mocny, wytrzymały stelaż. Obowiązkowe są też mocne koła skrętne, umożliwiające manewrowanie w trudnych i niedostępnych miejscach.
Optymalne wózki do sprzątania dla początkującej firmy powinny posiadać co najmniej dwa wiadra i uchwyt na duży, pojemny worek (120 litrów). Standardem jest też wyciskarka do mopów, dzięki której przyspieszymy pracę i nie zachlapiemy podłogi.
Dobrym pomysłem jest wybór specjalnego wózka z estetycznym workiem osłonowym. Zabezpieczy on odpady przed wilgocią i ochroni otoczenie przed nieprzyjemnymi zapachami.
2. Kosze do segregacji śmieci
Dobrą praktyką wśród właścicieli początkujących firm sprzątających jest zadbanie o kosze do segregacji śmieci. Najlepiej wybrać duże pojemniki o pojemności co najmniej 30 litrów każdy. Doskonale sprawdzą się one w przypadku większych budynków.
Nie należy zapominać o odpowiednim oznaczeniu każdego z koszy. Dlatego powinny być one wyposażone w kolorowe pokrywy, oznaczające rodzaj wrzucanych do nich odpadów. Można też pomyśleć o bardziej praktycznych pojemnikach, które posiadają specjalną nakładkę umożliwiającą opisanie ich zawartości.
Optymalnym dodatkiem do koszy mogą być dedykowane rzepy mocujące, za pomocą których można je łączyć ze sobą.
3. Odkurzacz na sucho
Odkurzacz pracujący na sucho powinien spełniać wszystkie techniczne założenia dotyczące przewidywanego miejsca pracy. Dotyczy to zwłaszcza jego rozmiarów, które w przypadku niewielkich pomieszczeń mogłyby przeszkadzać.
Ponadto jego konstrukcja winna być lekka, co gwarantuje prostą, bezpieczną i skuteczną prace w każdych warunkach. Lekka budowa pozwala również na uproszczenie transportu, zwłaszcza w miejscach posiadających istotne bariery architektoniczne.
Duża siła ciągu to podstawa. Nie zawsze jednak idzie ona w parze z mocą urządzenia. Przy okazji warto poszukać produktów z przyspieszającą pracę turboszczotką.
4. Szorowarka
Niewielka, poręczna i trwała szorowarka jednotarczowa to rozwiązanie w sam raz dla początkujących przedsiębiorstw sprzątających. Powinna posiadać dwie szczotki: miękką, do szamponowania dywanów i twardą do szorowania powierzchni twardych.
Produkt powinien umożliwić czyszczenie różnych powierzchni, również w trybie wolnoobrotowym. Warto wybrać szorowarkę, która działa poprawnie w warunkach oddziaływania silnych odczynników chemicznych (kwasów i zasad).
5. Maszyna sprzątająca
W przeciwieństwie do szorowarek, maszyny sprzątające charakteryzują się znacznie większą wydajnością pracy. Dla początkujących firm dobrym sprzętem będą maszyny o 16 - calowych, wydajnych szczotkach i co najmniej 40 - litrowych pojemnikach.
Przy zakupie maszyny czyszczącej warto pomyśleć o akcesoriach. Jest ich bardzo dużo, począwszy od klasycznych ssawek, po wyspecjalizowane pady.
W kwestii zasilania zdania początkujących przedsiębiorców są podzielone. Jedni preferują rozwiązania akumulatorowe, a inni urządzenia zasilane kablem. Naszym zdaniem o wiele lepiej sprawdzą się maszyny akumulatorowe, które przy wydajnych ogniwach żelowych potrafią pracować nawet do 3 godzin.
Rozwój i optymalizacja potrzeb
Rozwój firmy sprzątającej wymaga zaaplikowania znacznie szerszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań. Coraz częściej są to produkty specjalistyczne, dostosowane do wymogów konkretnych Klientów. Oto przykłady kilku urządzeń, które powinna mieć każda, rozwijająca się i wyspecjalizowana firma sprzątająca.
1. Odkurzacze modułowe
Modułowe konstrukcje odkurzaczy umożliwiają dostosowanie ich specyfikacji technicznej do określonego typu prac. Modułowa budowa odkurzacza w zależności od konfiguracji umożliwia:
- usuwanie zabrudzeń mokrych, w tym cieczy
- pranie dywanów
- czyszczenie na sucho
Modułowa konstrukcja odkurzacz umożliwia również wyposażenie go w znacznie większe komponenty, które - przy wyborze odpowiedniej konfiguracji - nie będą negatywnie wpływać na komfort pracy z urządzeniem. Dzięki temu można np. zaimplementować w nich bardziej pojemne worki (nawet 15 litrów) a także wielkopowierzchniowe filtry czyszczące (do 1700 cm2) o konstrukcji rotującej.
Nowoczesne odkurzacze modułowe są często wyposażone w specjalistyczne, niezwykle trwałe turbiny przemysłowe, znacząco zwiększające siłę ssania.
2. Parownice
Parownice umożliwiają skuteczne oczyszczanie powierzchni trudno dostępnych z zabrudzeń i mikroorganizmów. Jak sama nazwa wskazuje, działają one w oparciu o parę wodną, emitowaną za pośrednictwem specjalnej, dedykowanej dyszy.
Wybierając parownicę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc grzałki, która powinna wynosić co najmniej około 2 kW. Mniejsza moc znacznie wydłuży czas parowania wody, co oczywiście wydłuży efektywny czas pracy nawet dwukrotnie.
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest długość pistoletu. Standardowo powinna ona wynosić około 2 metrów. Krótszy wąż uniemożliwi efektywne czyszczenie trudno dostępnych powierzchni. Z kolei jeśli będzie on zbyt długi, zwyczajnie będzie się on plątał pod naszymi nogami.
Na koniec kilka słów o filtrze odkamieniającym. W nowoczesnych i zaawansowanych parownicach jest on standardem, wydłużając czas bezawaryjnej pracy urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza pracy z wodą o wysokiej twardości.
3. Zamiatarki
Zamiatarka umożliwia szybkie i efektywne oczyszczenie danej powierzchni z kurzu i innych, drobnych przedmiotów. Małe zamiatarki idealnie poradzą sobie w niewielkich pomieszczeniach, dzięki wygodnej i prowadzonej przez operatora konstrukcji. Duże urządzenia (często z wydzielonym fotelem) to produkty dostosowane do dużych powierzchni, w tym hal i marketów.
Parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze zamiatarki jest oczywiście wydajność czyszczenia. Producenci oferują tu bardzo zróżnicowane urządzenia, których wydajność mieści się od 2300 do nawet 4300 metrów kwadratowych na godzinę.
W bardzo zaawansowanych zamiatarkach istnieje rozgraniczenie na urządzenia zasilane za pomocą akumulatora i silnika spalinowego. Te pierwsze sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, podczas gdy drugie można z powodzeniem wykorzystywać na obszarach otwartych.
4. Szorowarki automatyczne
Szorowarki działające w sposób automatyczny to - jak na razie - najbardziej zaawansowane urządzenia czyszczące, jakie mogą znaleźć się na stanie profesjonalnych firm sprzątających. Posiadają one najczęściej kabinę z wydzielonym miejscem siedzącym, aczkolwiek można zakupić również szorowaki prowadzone.
Warto wybrać produkt, który będzie charakteryzował się zmienną szerokością czyszczenia. Optymalnym rozwiązaniem będzie szorowarka z dużym, nawet 120 - litrowym zbiornikiem. Dzięki tym dwóm rozwiązaniom z łatwością dostosujemy urządzenie do specyfiki czyszczonej przestrzeni.
Polecamy maszyny o zmiennej konstrukcji szczotek, umożliwiające czyszczenie zarówno za pomocą rozwiązań walcowych, jak i tarczowych.
Kilka słów podsumowania
W powyższym zestawieniu umieściliśmy wyłącznie maszyny i urządzenia sprzątające, wykorzystywane przez profesjonalne firmy czyszczące. Ich stopień zaawansowania i złożoność technologiczna jest zależna nie tylko od czyszczonej powierzchni, ale też od profilu działalności przedsiębiorstwa. Nie zapominajmy, że do ich prawidłowego działania wymaga się zastosowania kompletu środków czyszczących, dopasowanych do określonych powierzchni i metodologii ich czyszczenia.
Sprawdź ofertę: płyn do prania tapicerek Kärcher.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: